ІНТЕРФЕРОН ГАММА 1b
Назва англійською мовою: interferon gamma-1b.
Група/призначення: імуномодулятори.
Загальна інформація у статті Інтерферони.
Покази: профілактика інфекційних ускладнень у хворих на хронічну гранульоматозну хворобу та уповільнення прогресування злоякісного остеопетрозу.
ВАЖЛИВО: відомо про взаємодію інтерферону гамма 1b з 160 лікарськими засобами, 3 станами/захворюваннями (серцеві захворювання, дисфункція центральної нервової системи, мієлосупресія); щодо взаємодії з препаратами, то з 26 вона є вираженою, з 63 – помірною, з 71 – незначною. Перелік препаратів, які взаємодіють з інтерфероном гамма 1b доступний за посиланням Interferon gamma-1b Drug Interactions – Drugs.com, де можна ввести назву препарату для перевірки такої взаємодії. Значно виражена взаємодія відзначена з наступними препаратами: бупропіон, баріцитиніб, бексаротен, кладрибін, клозапін, деферипрон, фінголімод, йогексол, йопамідол, лефлуномід, ломітапід, левокетоконазол, метризамід, міпомерсен, наталізумаб, озанімод, пексидартиніб, понесімод, самарій (153Sm) лексидронам, сіпонімод, трамадол, терифлуномід, тофацитиніб, упадацитиніб, воклоспорин. |
Альтернативні назви / синоніми: інгарон.
Діюча речовина: інтерферон гамма.
Рекомендації при вагітності:
Допустимий тільки у випадку крайньої необхідності для матері.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання інтерферону гамма 1b у вагітних жінок. Рекомбінантний інтерферон гамма 1b призначається для зниження частоти та вираженності важких інфекцій у пацієнтів з хронічним гранулематозом. Виходячи з таких показів не очікується багато випадків лікування вагітних жінок.
В період вагітності використовувати тільки якщо користь для матері перевищуватиме ризик для плода.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Інтерферону гамма 1b притаманний абортивний ефект у приматів у випадку лікування дозою, яка в 100 разів перевищує терапевтичну. Аналогічну активність спостерігали у мишей, лікованих токсичними для матері дозами. Також у мишей відзначали підвищення частоти маткових кровотеч та зниження виживання новонароджених. Однак, у приматів не виявлено ознак тератогенності на фоні доз, які у 2-100 разів перевищували терапевтичну. Лікування вагітних мишей дозою 5000 Од/добу протягом 6 днів призводило до токсичних гематологічних змін у плодів і матерів. Крім підвищеної частоти абортів та зменшення ваги плодів, у плодів, які вижили спостерігали важкі аномалії – пригнічення або уповільнення формування ока та гематоми головного мозку.
При використанні нижчих доз не спостерігають материнської токсичності, ембріотоксичності, фетотоксичності, тератогенності.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування у людини.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання інтерферону гамма 1b в період лактації у людини. Інтерферон гамма є нормальним компонентом грудного молока людини.
Відсутня інформація про використання екзогенного інтерферону гамма 1b в період грудного вигодовування. Відомо, що дуже мала кількість інтерферону альфа та інтерферону бета-1а проникає до грудного молока. Будь-який інфтерферон очевидно руйнується в шлунково-кишковому тракті немовляти та не абсорбується, за винятком, можливо новонароджених. Голдерна пастеризація (до 62,5°C протягом 30 хвилин) зменшує концентрацію ендогенного інтерферону гамма в середньому на 10%.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Не виключено, що високий рівень інтерферону гамма може порушувати фертильність у жінок та чоловіків.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Interferon gamma-1b Uses, Side Effects & Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Interferon Gamma-1b. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.