МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЛОМІТАПІД

Назва англійською мовою: Lomitapide.

Ломітапід доступний тільки в сертифікованій аптеці за спеціальною програмою для тих, хто зареєстрований в даній програмі і усвідомлює ризики та переваги препарату.

Це орфанний препарат для лікування гомозиготної сімейної гіперхолестеринемії та сімейної хіломікронемії.

Група/призначення: антиліпідеміні препарати.

Механізм дії: пригнічує білок мікросомального транспорту тригліцеридів (microsomal triglyceride transfer protein (MTP або MTTP), який є необхідним для секреції ліпопротеїдів дуже низької щільності в печінці.

Альтернативні назви / синоніми: лоюкста, джукстапід.
Діюча речовина: ломітапід.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Відсутні повідомлення про використання ломітапіду в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають ризик, але відсутність досвіду використання у людини не дозволяє оцінити ембріо-фетальний ризик. Виробник класифікує препарат як протипоказаний для вагітних через відому токсичність у 3 видів тварин.

Доступний як джукстапід тільки у програмі REMS  (Risk Evaluation and Mitigation Strategy) від FDA

 

РЕКОМЕНДОВАНО:

1.     ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЛІКУВАННЯ ОТРИМАТИ НЕГАТИВНИЙ ТЕСТ НА ВАГІТНІСТЬ;

2.     ВИКОРИСТОВУВАТИ НАДІЙНІ МЕТОДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ ТА ЩЕ ДВА ТИЖНІ ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ ЛІКУВАННЯ

Жінок, які застосовують естрогенвмісні оральні контрацептиви, необхідно інформувати про можливе зниження їх ефективності через діарею та/або блювоту. У цьому випадку слід застосувати додаткові методи контрацепції до зникнення таких симптомів. Якщо епізод діареї або блювання триває більше двох днів слід застосувати альтернативний метод контрацепції (механічний) протягом семи днів після зникнення симптомів.

ВАГІТНІ ЖІНКИ, ЯКІ ОТРИМУЮТЬ ЛОМІТАПІД ТА ЛІКАРІ, ЩО ЇХ СУПРОВОДЖУЮТЬ МОЖУТЬ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ У ВІДПОВІДНОМУ РЕЄСТРІ – Global Lomitapide Pregnancy Exposure Registry
Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у щурів, кролів і тхорів. У щурів пероральні дози на рівні ≥2 разів від рівня впливу у людини на фоні максимальної рекомендованої дози (MRHD) 60 мг в період від 6-го дня вагітності протягом періоду органогенезу, виходячи з AUC (MRHD-AUC), призводили до виникнення мальформацій у плодів (AUC – фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою). Це були наступні вроджені вади: пупкова кила, гастрошизис, атрезія ануса, зміна розміру і форми серця, мальротація кінцівок, скелетні зміни хвоста, затримка осифікації черепа, хребців, тазових кісток. У випадку введення з 7-го дня вагітності до припинення годування на 20-й день лактації з системним впливом на рівні отримуваного у людини на фоні (MRHD-AUC) відмічали мальформації. Дози, які в 4 рази перевищували MRHD-AUC спричиняли підвищення частоти смертності дитинчат. У кролів вплив трикратної до MRHD-AUC дози, виходячи з площі поверхні тіла (MRHD-BSA), з 6-го дня гестації протягом періоду органогенезу не асоціювався з несприятливими наслідками. А вплив на рівні ≥6 разів від MRHD-BSA призводив до загибелі ембріонів/плодів. Тхорам вводили препарат з 12-го дня вагітності протягом органогенезу з впливом на рівні <1-5 разів від MRHD-AUC, що призводило до материнської токсичності та наступних мальформацій у плодів: пупкова кила, медіально ротовані або короткі кінцівки, відсутні або зрослі пальці, розщілина піднебіння, низько розташовані вуха, загнутий хвіст.

Дворічне дослідження карциногенності у мишей виявило істотне підвищення частоти аденоми печінки та карциноми тонкого кишечника у самців та комбіновані аденоми і карциноми у самок. Дворічне дослідження у щурів не виявило залежне від препарату підвищення частоти пухлин. Численні дослідження не продемонстрували мутагенності. Не виявлено впливу на фертильність у самок та самців щурів на фоні дози на рівні 4-5 від MRHD-AUC.

Інформація щодо впливу на плід:

Невідомо, чи ломітапід проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага та високий рівень зв’язування з білками плазми обмежуватимуть вплив на ембріон/плід, але довгий період напіввиведення сприятиме плацентарному трансферу.

Ломітапід – це пероральний синтетичний препарат. Інтенсивно метаболізується до неактивних метаболітів. Рівень зв’язування з білками плазми становить 99,8%, середній період напіввиведення 40 годин.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація про використання ломітапіду в період лактації у людини. Молекулярна вага та високий рівень зв’язування з білками плазми обмежуватимуть проникнення препарату до грудного молока, але довгий період напіввиведення сприятиме екскреції до молока.

Наслідки впливу на немовля на грудному вигодовуванні невідомі. Найчастішими несприятливими реакціями у дорослих є діарея, нудота, блювання, диспепсія, абдомінальний біль. Враховуючи гепатотоксичність ломітапіду виробник рекомендує відмовитись від грудного вигодовування на період лікування.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
    1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
    2. Lomitapide Uses, Side Effects & Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
    3. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
    4. Juxtapid (Lomitapide Capsules): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
    5. Lojuxta: Summary of Product Characteristics. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів “European Medicines Agency”.
    6. Lomitapide (Juxtapid). Інформація з сторінки “Search Orphan Drug Designations and Approvals” сайту U.S. Food & Drug Administration (FAD).
    7. JUXTAPID – lomitapide mesylate capsule. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.

 

Адаптовано 26.07.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 26.07.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!