АНТАЦИДНІ ПРЕПАРАТИ ТА ВАГІТНІСТЬ
Група/призначення:
Антациди. Це група медичних препаратів, зазвичай лужних, що нейтралізують кислотність шлункового соку. Фактично, антациди беруть участь в реакції нейтралізації, тобто вони утворюють буферний розчин з соляною кислотою шлункового соку, піднімаючи значення рН.
Альтернативні назви / синоніми:
Антацидні препарати, антациди, магній трисилікат, алмагель (алюміній, магній), анре (кальцій, магній), гастал (алюміній, магній), гастрогард (кальцій, магній), гелусил-лак (магній, алюміній), маалокс.
Діюча речовина:
Солі кальцію, алюмінію, магнію.
Рекомендації при вагітності:
Солі алюмінію, кальцію, магнію сумісні у відповідних дозах.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація; ймовірно сумісні.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Зростання вираженності нудоти та блювоти при вагітності (токсикоз) асоціюється з печією та кислотним рефлюксом. Це основні симптоми гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ).
Антацидні препарати, антагоністи Н2-рецепторів (циметидин, ранітидин, фамотидин, нізатідін), інгібітори протонної помпи (омепразол, пантопразол, лансопразол, езомепразол, рабепразол) можна безпечно призначати вагітним без несприятливих наслідків для плода.
Першою лінією терапії є антациди на основі алюмінію, кальцію, магнію, які не були тератогенними в експериментальних тварин, а в людини, як вважається, не підвищують ризику вроджених вад при використанні у відповідних дозах. Не рекомендується використовувати натрію бікарбонат, магній трисилікат, антациди з вмістом бікарбонатів (через ризик метаболічного ацидозу в матері та дитини і навантаження рідиною). Також повідомляється про випадки молочно-лужного синдрому у вагітних, які використовували добові дози понад 1,4 грами елементарного кальцію, отриманого з карбонату кальцію.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Відомо тільки про відсутність тератогенності.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Більшість комерційних препаратів містять солі магнію, кальцію, алюмінію. Тільки в одному дослідженні використання антацидів асоціювалось з вродженими вадами. Асоціація була істотною тільки при врахування всього класу антацидів. Не виявлено істотної асоціації для окремих антацидних препаратів з вмістом алюмінію, магнію, кальцію.
Антацидні препарати з вмістом натрію бікарбонату призводили до метаболічного алкалозу та перевантаження рідиною як в матері, так і в дитини.
Магній трисилікат в тривалих високих дозах асоціювався з кремнієвим нефролітіазом, гіпотонією, респіраторним дистресом, кардіоваскулярними порушеннями у плодів.
Рев’ю 2006 року відзначає, що кальцій-вмісні антациди можуть полегшувати печію і служити добавкою кальцію для покращення кісткового здоров’я матері та плоду, хоча доступні клінічні повідомлення про молочно-лужний синдром при вагітності від надлишкового вживання кальцієвих антацидів.
Не рекомендується необмежене використання цих безпецептурних препаратів в період вагітності.
Один дослідник описав можливу асоціацію між пренатальним використанням антацидних препаратів та підвищеним ризиком астми в дітей.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).