МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ТОКСИКОЗ ВАГІТНИХ / НУДОТА ТА БЛЮВОТА ВАГІТНИХ

Альтернативні назви / синоніми:

Нудота вагітних, блювота вагітних, токсикоз вагітних.

Короткий висновок:

Нудота та блювота вагітних (Nausea and Vomiting of Pregnancy (NVP), або ранкова недуга, хвороба (“morning sickness”), токсикоз – найчастіший медичний стан при вагітності, ним страждає 50-90% вагітних. Симптоми недуги варіюють від м’яких до важких і можуть виникати в будь-який час дня та/або ночі. Це наступні симптоми: нудота, сухі позиви на блювоту та /або блювота. Зазвичай виникає між 4-9 тижнями вагітності, пік наступає між 7-12 тижнями. У більшості жінок симптоми зникають між 12-16 тижнями вагітності. Близько 15% жінок мають вищенаведені симптоми до 20-го тижня або до пологів. Якщо симптоми вперше з’являються після 10 тижня вагітності, вони можуть бути спричинені іншими станами, тому слід звернутися до лікаря, в якого вагітна перебуває на обліку.

Найважча форма токсикозу відома під назвою hyperemesis gravidarum (HG), якою страждає до 2% вагітних. Це проявляється вираженою нудотою, постійною рвотою і, відповідно, втратою ваги та дегідратацією. Ці жінки, як правило, потребують стаціонарного лікування. Як м’які, помірні, так і виражені симптоми токсикозу суттєво впливають на якість життя вагітної. Якщо це порушує харчування, сон, повсякденну діяльність – слід звернутися до лікаря, в якого вагітна перебуваєна обліку.

Інформація щодо впливу на плід:

Токсикоз, як правило, не впливає на плід. Насправді, це може мати захисний ефект для плода. Дослідження продемонстрували, що жінки з токсикозом мають менше самовільних викиднів, так само як і меншу частоту вроджених вад розвитку у дітей та вищий рівень  IQ у дітей.

Близько 75-85% жінок, які страждали вираженим токсикозом або hyperemesis gravidarum при 1 вагітності, також будуть мати такий стан при наступних вагітностях. Можливо, існує генетична схильність до такого стану.

Інформація щодо лікування:

Продемонстрована ефективність комбінації доксиламіну (антигістамінний препарат) та піридоксину (вітамін В6). Американський конгрес акушерів та гінекологів (American Congress of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) та кілька медичних організацій Канади рекомендують таку схему в якості першочергового лікування. В США до 1983 року для лікування токсикозу вагітних призначався комбінований препарат бендектин (доксиламін та піридоксин). У Великій Британії продовжували призначати бендектин під назвою дебендокс (Debendox), в Канаді – діклектин (Diclectin).  У квітні 2013 року FDA схвалила препарат діклегіс (Diclegis; доксиламіну сукцинат 10 мг та піридоксину гідрохлорид 10 мг) для лікування токсикозу/нудоти та блювоти вагітних. Дослідження 2009 року продемонструвало відсутність будь-яких довготривалих наслідків для розвитку головного мозку дітей віком 3-7 років, які зазнали пренатального впливу діклектину. Ця ж група авторів підтвердила свій висновок у 2014 році.

Також при токсикозі призначають хлорпромазин (антипсихотичний препарат), дименгідринат (антигістамінний препарат), дифенгідрамін (димедрол, антигістамінний препарат), гідроксизин (антигістамінний препарат), меклозин (антигістамінний препарат), метоклопрамід (стимулятор перистальтики), прохлорперазин (антипсихотичний препарат), прометазин (антигістамінний препарат), триметобензамін (протирвотний препарат), ондасетрон (протирвотний препарат, селективний антагоніст 5-HT3 серотонінових рецепторів) та стероїди.

Щодо ондасетрону та стероїдів, їх слід призначати після 10 тижня вагітності. При призначенні ондасетрону рекомендовано проводити моніторинг серцевої діяльності вагітної (електрокардіографію).

Альтернативне лікування включає імбир та вітамін В6. Кілька невеликих досліджень продемонстрували, що вживання до 1000 мг/день імбиру (еквівалент порошку з сухого кореня) не підвищує ризику несприятливого перебігу вагітності і може бути ефективним при токсикозі.  Вживання вітаміну В6 при вагітності добре вивчене і вважається ефективним для частини жінок.

Щодо акупунктури, акупресури та гіпнозу: результати при лікуванні токсикозу неоднозначні.

Будь-яке лікування необхідно узгодити з лікарем.

Як ще можна полегшити прояви токсикозу.

Зміною харчування та способу життя. Так, прийом їжі невеликими порціями кожні 1-2 години, пиття холодної або частково охолодженої рідини, додавання білка до кожної страви може допомогти зменшити враженість та частоту симптомів токсикозу. Деяким жінкам допомагає, коли вони сплять з піднятою головою.

Додаткова інформація:

Бактеріальна інфекція, викликана Helicobacter pylori асоціюється з hyperemesis gravidarum. Тому жінкам з вираженим токсикозом в анамнезі рекомендоване таке обстеження. При позитивних результатах на Helicobacter pylori лікування можливо проводити і при вагітності.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 15.02.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 02.03.2015 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати


Наша подяка
 
Представляємо


Всього статей

1219

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information