МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АРЕКОЛІН

Група/призначення:

Антигельмінтний засіб у ветеринарії; стимулюючий рекреаційний засіб.

Горіх бетель – це комбінація листків бетель (вічнозелена багаторічна рослина роду перець, листки мають лікарські властивості і використовуються як спеція; Piper betle), в які, як правило, загортають слайси горіха арекової пальми (Areca catechu) та гашене вапно (гідроксид кальцію; кальцій). Це так звані «комки» (“quids”) для жування для створення стимулюючого ефекту, що давно застосовується в Азії та деяких громадах тихоокеанських островів. Альтернативні назви комбінації горіху арека і/або тютюну – Hindi word, паан.

Листя бетеля мають смак перцю і містять алкілбензольні сполуки, включно з хавібетолом та евгенолом. Активним алкалоїдом горіху бетель є ареколін, який застосовують в якості протигельмінтного препарату. Дослідження 1996 року серед корінних жительок Тайваню репродуктивного віку виявило, що понад третина з них жувала «комки» горіху бетель. Одне дослідження повідомило, що різноманітні комбінації горіху бетель містили сліди миш’яку, кадмію, свинцю.

У ветеринарії ареколіну бромгідрат застосовують як протиглисний засіб (стрічкові глисти), як проносне, а також при ревматичному ураженні копит. Бромгідрат ареколіну отруйний, зберігається за списком А.

Альтернативні назви / синоніми:

Горіх арека, горіх бетель, паан, ареколіну гідро бромід.

Діюча речовина: ареколін.
Рекомендації при вагітності:

Відмовитись від шкідливої звички жувати горіх бетель.

Рекомендації при лактації:

Відмовитись від шкідливої звички жувати горіх бетель.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Жування комбінації горіху бетель асоціювалось в деяких дослідження зі зниженням ваги новонароджених та зростання частоти передчасних пологів.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Введення екстракту горіха арека в курячі яйця викликало зупинку росту та летальність, але не вроджені вади розвитку (згідно з дослідженням, повідомленним в абстракті). Введення ареколіну призводило до мальформацій, так само, як і до затримки у курчат. Водний екстракт горіху бетель у вагітних мишей на 6-15 дні вагітності знижував виживання та вагу плодів, але не частоту мальформацій. Використовували дози 1-5 мг/день (біля 37-185 мг/кг/день). Ареколін пригнічував ріст в преімплантаційній культурі ембріонів мишей на фоні концентрації 0,0001 М (0,155 мг/л), що значно вище від очікуваних концентрацій в жувальних «комках» горіху бетель.

Ембріони риб даніо-реріо (zebrafish, акваріумна рибка, модельний організм в біології) продемонстрували затримку розвитку при зростанні у воді з ареколіном, знову ж таки при концентрації, значно вищій від отримуваної у людини при жуванні горіху бетель. Додавання глутатіону до води перешкоджало виникненню пригнічення росту від впливу ареколіну, що дозволило авторам припустити, що ареколіну притаманний загальний цитотоксичний ефект через виснаження внутрішньоклітинних тіолів.

Індійські дослідники повідомили у 2010 році, що внутрішньоперитонеальне введення 10 мг/кг ареколіну мишам порушувало функцію щитоподібної залози, але ці ефекти можна блокувати одночасним призначенням атропіну.

Інформація щодо впливу на плід:

Серед 400 жінок Папуа Нової Гвінеї, які жували «комки» бетель при вагітності, не спостерігали підвищення частоти ускладнень вагітності в порівнянні з жінками контрольної групи, які не мали такої звички. Вага немовлят була на 81 грам меншою в жінок, які жували горіх бетель, але немовлята з таким пренатальним впливом були здоровими.

Інша стаття про жінок в Папуа Новій Гвінеї описала середнє зниження ваги новонароджених на 221 грам, що асоціювалось з використанням горіху бетель при вагітності. Не було проведено корекції на інші фактори, які можуть впливати на вагу новонароджених.

Проспективне дослідження в когорті 2700 вагітних жінок в Папуа Новій Гвінеї продемонструвало, що жування бетелю асоціювалось з анемією в матерів у пологах, але не асоціювалось з втратами вагітностей, вродженими вадами, зниженою вагою при народженні. У жінок, які жували бетель народилось більше хлопчиків, аніж в тих, що не мали такої звички – 41,6% проти 39,8%).

Серія статей у Тайвані описала дослідження випадок-контроль у жінок з несприятливими результатами вагітностей (в основному передчасні пологи та зменшена вага при народженні) і повідомила істотну асоціацію із жуванням матерями бетелю при корекції на паління тютюну, вживання алкоголю та фізичне насильство.

Іспанське повідомлення представило 6 азійських жінок, які жували горіх бетель в період вагітності. Всі вагітності були доношеними. В однієї дитини діагностували синдром відміни, який лікували фенобарбіталом, а в другої дитини – малість для гестаційного віку (2430 грам) та гіпотонію. В обох випадках відзначили ознаки гістологічного запалення плаценти, аналіз меконію на наявність інших ліків був негативним. Рівень ареколіну в плаценті 5 з 6 вагітностей становив 9-15 нг/г ppb (parts per billion; частина на мільярд).

Застосування препарату під час вигодовування:

Призначення ареколіну в дозі 15 мг/кг/день мишам в період лактації призводило до зміни метаболізуючих ферментів печінки. Автори дійшли висновку, що зміни були несприятливими, але, фактично, не демонстрували несприятливих наслідків.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

У жіночої статі.

Пероральне призначення 100 або 300 мг/кг/день спиртового екстракту горіха арека порушувало естральний цикл та підвищувало рівень абортів у щурів. Інтерпретація результатів цього дослідження була обмеженою через відсутність інформації про прийом їжі матерями та вагу тіла, асоційованих з лікуванням.

У чоловічої статі.

Згідно з одним рев’ю екстракт горіху арека в дозі 300 мг/кг/день порушував фертильність у самців щурів та викликав зміни в яєчках (аналізовані оригінальні статті недоступні).

Пероральне лікування самців щурів екстрактом горіху арека в дозі 100 мг/кг/день протягом 15 днів та довше призводило до аномальної морфології та концентрації сперматозоїдів за відсутності змін тіла та ваги яєчок. У самців щурів одноразова внутрішньовенна ін’єкція ареколіну викликала зростання індукованого хоріонічним гонадотропіном людини тестостерону в плазмі. Дослідження in vitro виявили, що вплив ареколіну на вивільнення тестостерону може пригнічуватись блокаторами кальцієвих каналів. Інкубація сперми людини з ареколіном призводила до зниження рухливості при концентрації 50 мл/л та вищих. Ці концентрації значно перевищують отримувані при жуванні горіху бетель.

Аналіз даних інтегрованої скринуючої програми для громади в Тайвані виявив, що жування батьками (чоловіками) горіху бетель підвищувало ризик ранньої маніфестації метаболічного синдрому в потомків в 2,53 рази (95% ДІ 1,03-2,64) в порівнянні з батьками без такої звички. Метаболічний синдром – це кластеризація специфічних факторів ризику серцево-судинних захворювань, в основі якого лежить інсулінорезистентність.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 30.10.2019 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 31.10.2019 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!