Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЕВГЕНОЛ

Група/призначення:

Тонізуючий засіб, спеція. Ефірну олія гвоздичну отримують з плодів або пуп’янків вічнозеленого тропічного гвоздикового дерева (Caryophyllus aromaticus або Eugenia caryophyllata) сімейства миртових. Властивості: тонізуюча, сприяє стимуляції розумової діяльності; імуностимулююча, регенеруюча, афродизіак; нормалізує водно-жировий баланс шкіри, підвищує її пружність; хороший репелент.

Сушені бруньки гвоздики використовуються як спеція. Основним біоактивним компонентом гвоздики є евгенол. Гвоздика також містить фенолові кислоти, включно з галовою, кофеїновою, феруловою, елаговою, саліциловою кислотами та флавоноїди кемпферол і кверцетин. Гвоздична ефірна олія містить насамперед евгенол (70-95%) та невеликі кількості альфа-гумулену (2,1%) і ізоевгенолу (0,14-0,23%). Олія гвоздики використовується в парфумах, зубних еліксирах, місцевих анальгетиках. Також застосовується як ароматизатор в сигаретах. Сигарети з ароматом гвоздики заборонені FDA на території США з вересня 2009 року.

Альтернативні назви / синоніми:

Гвоздика садова, гвоздика, ефірна олія гвоздики, ізоевгенол.

Діюча речовина: евгенол.
Рекомендації при вагітності: відсутня інформація.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Відсутня інформація про репродуктивні ефекти гвоздики або евгенолу. Ізоевгенол, другорядна складова, вивчався в експериментальних тварин при вагітності і не продемонстрував підвищення ризику вроджених вад розвитку в цих дослідженнях.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Екстракт гвоздики.

Відсутня інформація про можливий вплив екстракту гвоздики при вагітності та лактації. Евгенол in vitro в дозах 40 та 80 мкМ знижував скоротливу активність кардіоміоцитів та вміст білку в зародкових клітинах ембріонів мишей і культурі ембріонів курчат. Клітинна активність знижувалась в обох культурах при всіх тестованих концентраціях, включно з найнижчою 0,01 мкМ. Клінічне значення цих знахідок невідоме. У мишей 50% спиртовий екстракт гвоздики, призначений перорально, в дозі 500 мг/кг істотно підвищував установочну поведінку і спарювання в порівнянні з плацебо. Силденафіл був ефективнішим за гвоздику. На фоні цієї дози не відзначали смертності чи інших поведінкових змін. Інші дослідження у мишей повідомили про двофазний ефект гексанового екстракту гвоздики та водного екстракту квітів гвоздичного дерева, при якому доза 15 мг/кг/день протягом 35 днів призводила до підвищення концентрації тестостерону, а дози 30 та 60 мг/кг/день порушували рівень тестостерону, продукцію сперми, рухливість та морфологію сперматозоїдів. Ці ж автори оцінили інші репродуктивні показники самців; вплив 15 мг/день протягом 35 днів жиророзчинних компонентів гвоздики на мишей підвищував рухливість сперматозоїдів і стимулював секреторну активність придатків та сім’яних канальців. Дози 30 і 60 мг/день цієї ж речовини протягом 35 днів несприятливо впливали на динаміку сперми в каудальній частині епідидимусу на додаток до ефектів на фоні дози 15 мг/день. При спарюванні самок з лікованими самцями дозами 30 і 60 мг/день відзначали зменшення посліду. Пероральне лікування самців мишей водним екстрактом гвоздики в дозі 15 мг/кг/день протягом одного сперматогенного циклу підвищувало концентрацію тестостерону в сироватці і покращувало рухливість, морфологію сперматозоїдів і фертильність. На фоні доз 30 і 60 мг/кг/день несприятливі ефекти лікування спостерігали стосовно цих показників, а також зниження добової продукції сперми.

Евгенол.

Відсутня інформація щодо можливих наслідків при вагітності та лактації. Репродуктивне токсикологічне дослідження з ізоевгенолом в дозах 250, 500 чи 1000 мг/кг/день на 6-19 дні вагітності виявило, що вищі дози зменшували середню вагу плодів; ці дози також асоціювались зі зниженням споживання їжі матерями, зменшенням ваги матерів, зменшенням ваги матки. Випадків материнської смертності не спостерігали. Доза 1000 мг/кг/день підвищувала частоту не осифікованої грудини у плодів. Не спостерігали токсичного впливу на розвиток на фоні дози 500 мг/кг/день. Дослідження в багатьох поколіннях щурів з ізоевгенолом дозою 230 або 700 мг/кг знижувало середню вагу тіла у самців поколінь F0 та F1. Найвищі дози знижували середню кількість народжених живими чоловічої статі у всіх послідах батьків F0 та вагу дитинчат. Всі дози викликали гіперкератоз та гіперплазію незалозистого відділу шлунка (свідчить про помірну загальну токсичність) в обох статей поколінь F0 та F1.

Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 27.10.2019 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 28.10.2019 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати