МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЛОМЕФЛОКСАЦИН

Група/призначення:

Антибіотик. Фторхінолон ІІ покоління. До цього класу препаратів також відносяться геміфлоксацин, ципрофлоксацин, моксифлоксацин, офлоксацин.

Альтернативні назви / синоніми:

Ксенаквін, максаквін, ломефлокс, ломфлокс, лофокс, окацин.

Діюча речовина:

Ломефлоксацину гідрохлорид.

Рекомендації при вагітності:

Протипоказаний (можливо призначати тільки за відсутності альтернативи).

Рекомендації при лактації:

Ймовірно сумісний – недостатньо даних.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Дані досліджень на тваринах свідчать про низьку ймовірність підвищення частоти виникнення вроджених вад розвитку при лікуванні ломефлоксацином вагітних жінок. Проте, у зв’язку із труднощами в перенесенні результатів досліджень у тварин на людину та за наявності безпечніших альтернатив даного препарату краще уникати призначення під час вагітності, особливо у першому триместрі.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Дослідження проведені на щурах, кролях та мавпах показали наступні результати. У щурів зниження ваги плода та плаценти спостерігалося при введенні вагітним особинам ломефлоксацину у дозі 300мг/кг/добу. Такий ефект пов’язують із зменшенням споживання їжі вагітною та збільшенням її маси тіла. При цьому збільшення частоти вад розвитку не виявили.

Лікування антибіотиком у дозі до 300мг/кг/добу на пізніх термінах вагітності та в період вигодовування не спричинило негативного впливу на плід/дитинча.

Щодо кролів, то у них при лікуванні ломефлоксацином у дозі до 100мг/кг/добу спостерігали виражене зниження споживання їжі, а також зміни з боку стільця. Зокрема, було помічено зміну мікрофлори та складу випорожнень. Також виявлено збільшення частоти смертності ембріонів, порушення зростання, а також варіації хвостового відділу хребта (куприк у людини), але підвищення частоти вад розвитку не виявлено. Автори пояснюють такі зміни у ембріона токсичним впливом препарату на матір, а саме на порушення нормальної функції шлунково-кишкового тракту.

Відомо, що фторхінолони мають токсичний вплив на хрящову тканину у незрілих щурів та собак, який призводить до незворотного ураження та ерозії хрящів і як наслідок шкутильгання. Саме тому використання цієї групи антибіотиків уникають під час вагітності.

Дозу в декілька разів вищу від рекомендованої добової дози для людини отримували вагітні мавпи. При цьому зріс рівень спонтанних абортів.

Проникнення ломефлоксацину до тканин простати дає можливість використовувати цей препарат при лікуванні інфекційних захворювань даного органу.

Інформація щодо впливу на плід:

Відсутні дані впливу ломефлоксацину на плід у людей. Проте дані про інші фторхінолони свідчать про низький ризик виникнення великих вад розвитку. Однак, причинний зв’язок не можна виключити (Ципрофлоксацин).

Низька молекулярна маса даного антибіотика дозволяє зробити висновок, що він може проникати через плацентарний бар’єр.

Проспективне дослідження Європейської мережі тератогенної інформаційної служби (European Network of Teratogen Information Services (ENTIS) описало вплив фторхінолонів на 549 вагітностей, ломефлоксацину серед них не було. Відомі дані ще одного проспективного (116 вагітностей) та ретроспективного (25 вагітностей) досліджень. Під час аналізу даних результатів 666 вагітностей виявлено 32 випадки вад розвитку у ембріона, плода чи новонародженого. Це становить 4,8% від загальної кількості вагітностей. Дослідники зазначають, що таке співвідношення не є показником підвищеного ризику виникнення вроджених вад. Відомі також результати 25 вагітностей, при яких матері зазнали впливу фторхінолонів. Але і ці дані не свідчать про жодні великі вади розвитку.

Вживання вагітною фторхінолонів, на думку авторів дослідження, не є показом для передчасного переривання вагітності, проте цей клас антибіотиків краще вважати протипоказаним у вагітних жінок.

У зв’язку з відсутністю даних спостереження за впливом ломефлоксацину під час вагітності у людини та даними досліджень на тваринах варто обмежити використання ломефлоксацину, особливо у першому триместрі. Таке заключення підтверджується даними 1993 звітів з безпеки фторхінолонів і складністю перенесення результатів досліджень у тварин на людську популяцію.

 Застосування препарату під час вигодовування:

Щойно ломефлоксацин з’явився на ринку, його уникали під час грудного вигодовування у зв’язку з ризиком артропатій та інших значних токсичних впливів, зокрема фототоксичності* та розвитку плоскоклітинної карциноми шкіри у мишей (вид пухлини, що виникає на пошкоджених сонячним промінням ділянках шкіри або на фоні вже існуючих)..

*Фототоксичність може проявлятися дерматитом. Фототоксичний дерматит – посилена реакція, подібна до сонячного опіку, інколи з утворенням пухирців та посиленням пігментації та лущення, що буває на відкритих ділянках шкіри.

Дані щодо впливу ломефлоксацину під час вигодовування у людей відсутні. Проте, інші фторхінолони виявлено у грудному молоці. Ломефлоксацин ймовірно потрапляє у грудне молоко, до такої думки схиляє його низька молекулярна маса..

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Дані щодо впливу ломефлоксацину на плідність у людей відсутні.

Дослідження впливу на фертильність проводилося на щурах і дозування при цьому становила 300мг/кг/добу. Порушення фертильності як у самців так і у самок не було виявлено.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 30.11.2017 р.:
І.П. Гогоша, лікар-педіатр, членкиня Українського лікарського товариства у Львові та МБФ «ОМНІ-Мережі для дітей”.
Переглянуто редакційною колегією 03.12.2017 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1434

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!