ФЛУВАСТАТИН
Група/призначення:
Гіполіпідемічний засіб, препарат групи статинів. Статини — група гіполіпідемічних засобів, механізмом дії яких є пригнічення ферменту ГМГ – КоА редуктази, що каталізує початкові та проміжні стадії біосинтезу холестерину (перетворення ГМГ – КоА на меволат — попередник стеринів) у печінці, та призводить до зниження рівня холестерину та ліпопротеїнів низької щільності в крові і підвищення ліпопротеїнів високої щільності. Ловастатин – перший препарат цієї групи застосований клінічно.
Покази: гіперхолестеринемія за відсутності ефекту від дієтотерапії, комбінована гіперхолестеринемія і тригліцеридемія (ІІА-ІІВ ступеня), ішемічна хвороба серця, профілактика інфаркту міокарда та інсульту, атеросклероз.
Альтернативні назви / синоніми: лескол.
Діюча речовина: флувастатин.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Немає ніякої користі та потреби для жінки лікуватись статинами в період вагітності, оскільки ця терапія довготривала, а холестерин відіграє певну роль в розвитку ембріону. Жінкам, які приймають флувастатин, слід припинити лікування при плануванні вагітності і, звичайно, протягом всієї вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Згідно з інструкцією препарат не призводив до підвищення частоти вроджених вад у щурів та кролів при дозах до 36 та 10 мг/кг/день, відповідно. Відзначали затримку осифікації у щурів (доза 12 мг/кг/день) та кролів (доза 10 мг/кг/день). При введенні самкам щурів на пізніх термінах вагітності дози 12 та 24 мг/кг/день спостерігали материнську смертність в пологах та після пологів. При використанні таких доз також підвищувалась летальність плодів та новонароджених, чого не відзначали при 2 мг/кг. Інструкція повідомляє, що дані іншого дослідження свідчать про неонатальну смертність починаючи від дози 6 мг/кг. Рекомендована доза для людини становить 0,5 мг/кг/день. Пре-постнатальне дослідження продемонструвало материнську та перинатальну смертність на фоні материнської дози 12 та 24 мг/кг/день. Мертвонародження та неонатальна загибель були пов’язані з вираженою материнською токсичністю, яка характеризувалась кардіоміопатією.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
У 1999 році повідомили про 28-річну жінку, яка приймала флувастатин (20 мг/день) протягом 18 місяців до запліднення та перших 9 тижнів вагітності. За 6 років до цієї вагітності проведено трансплантацію нирки, тому жінка приймала преднізон, циклоспорин (імуносупресант), азатіоприн (імуносупресант), цефалексин, ранітидин (блокатор Н2-рецепторів) протягом всієї вагітності. Народилась здорова дівчинка вагою 2901 грам, оцінкою за шкалою Апгар 4 та 9 балів на 1-й і 5-й хвилинах, відповідно. Крім транзиторного тахіпноє інших ускладнень в дитини не було. У віці 19 місяців параметри немовляти (вага, ріст, окружність голови – на 50 перцентилі або вищі) та розвиток були нормальними.
Серед 19 випадків, за якими спостерігала тератологічна інформаційна служба, флувастатин приймався в одному. В результаті цієї вагітності народилась дитина з брадикардією та внутрішньоутробною затримкою розвитку.
Позаяк холестерин зв’язується з сигнальним білком (Sonic Hedgehog protein), який відіграє важливу роль в розвитку ембріону, було висловлене припущення, що зміни продукції холестерину, викликані препаратами цієї групи, можуть зашкодити нормальному розвитку ембріона. Дослідники з Національного інституту здоров’я США припустили, що можливий ризик розвитку голопрозенцефалії у плода викликаний змінами сигнального білка у щурів, які отримували препарати для зниження рівня холестерину. Одна група коментаторів поставила під сумнів такі припущення щодо голопрозенцефалії.
Два повідомлення від тератологічних інформаційних служб представили результати 58 вагітностей, при яких жінки в І триместрі вживали статини, і не відзначено підвищеного ризику розвитку вроджених вад.
Застосування препарату під час вигодовування:
Згідно з інструкцією до препарату він проникає до грудного молока, співвідношення молоко : плазма становить 2,0. Японське дослідження повідомило, що флувастатин акумулюється в молоці щурів. Якщо припустити концентрацію флувастатину в грудному молоці на рівні 300 нг/мл (подвійний пік концентрації в плазмі після дози 20 мг), немовля отримає біля 0,015 мг/кг/день – 3% від дорослої дози, скорегованої на вагу.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Репродуктивні дослідження у щурів, результати яких наводяться в інструкції, з дозами до 6 мг/кг/день (самки) та 20 мг/кг/день (самці) не продемонстрували порушень фертильності. Дослідження у хом’яків, згідно інструкції, виявило зменшення сім’яних канальців та яєчок у самців, лікованих протягом 3 місяців дозами до 20 мг/кг/день – приблизно трикратна добова доза для людини, виходячи з площі поверхні тіла. Такі наслідки також спостерігали у щурів, лікованих протягом 2 років дозою 18 мг/кг/день.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.