АЛКАФТАДИН
Назва англійською мовою: Alcaftadine ophthalmic.
Група/призначення:
Антигістамінні препарати (препарати, які гальмують вивільнення та активність гістаміну та інших «медіаторів» алергії та запалення).
Покази: попередження свербежу, спричиненого алергічним кон’юнктивітом.
Інші препарати цього класу: азеластин, емедастин, епінастин, кетотифен, олопатадин.
Для зменшення кількості препарату, яка може досягти системного кровотоку (в період вагітності та грудного вигодовування) РЕКОМЕНДОВАНО після закапування натиснути на слізний канал в кутику ока принаймні на 1 хвилину, а потім видалити зайву кількість, яка не всмокталась |
Альтернативні назви / синоніми: ластакафт.
Діюча речовина: алкафтадин.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання алкафтадину у вагітних жінок. Дані від експериментальних тварин припускають низький ризик, системна абсорбція є мінімальною, але вважається, що в рекомендованих дозах антигістамінні препарати не викликають токсичного впливу на розвиток.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів і кролів. Пероральні дози, які призводили до впливу, що у 200 та 9000 разів відповідно перевищують показник у людини при застосуванні рекомендованої офтальмологічної дози не порушували фертильності та не шкодили плоду. В багатьох дослідженнях не виявлено мутагенних і генотоксичних ефектів. Також не спостерігали несприятливого впливу на фертильність самців і самок щурів на фоні пероральних доз, які призводили до впливу 200-кратному отримуваному у людини при застосуванні рекомендованої офтальмологічної дози.
Інформація щодо впливу на плід:
Препарат доступний у вигляді 0,25% розчину для офтальмологічного застосування. У плазмі визначається мінімальна кількість (середній максимум 60 пг/мл), а через 3 години рівень нижчий за можливість визначення, який становить 10 пг/мл.
Алкафтадин метаболізується до активного метаболіту карбонової кислоти, яка не визначалась в плазмі через 12 годин після дози. Рівень зв’язування з білками плазми основної сполуки та активного метаболіту становить 39% та 63% відповідно. Період напіввиведення складає 2 години.
Невідомо, чи алкафтадин або його активні метаболіти проникають через плаценту. Молекулярна вага основної сполуки та помірний рівень зв’язування з білками плазми припускають плацентарний трансфер. В той же час мінімальна концентрація в пдазмі свідчить про те, що будь який вплив не матиме клінічного значення.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про використання алкафтадину офтальмологічного в період лактації у людини. Молекулярна вага основної сполуки та помірний рівень зв’язування з білками припускають екскрецію до грудного молока препарату та його активного метаболіту. Однак, мінімальна концентрація в плазмі після місцевого застосування у вигляді очних крапель припускає, що ризик є мінімальним або взагалі відсутній. Крім того антигістамінні препарати в цілому визнані безпечними в період грудного вигодовування. Вищеописаний метод місцевого застосування знижує концентрацію в системному кровообігу.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Alcaftadine ophthalmic (Lastacaft) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.