МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВАКЦИНИ ПРОТИ COVID-19

Назва англійською мовою: COVID-19 Vaccines.

Ряд вакцин валідовані ВООЗ проти COVID-19 – дозволені до екстренного застосування (Emergency Use Listing, EUL). Перша програма масової вакцинації стартувала на початку грудня 2020 року. Згідно з дашбордом ВООЗ на 31 серпня 2022 року було введено 12.478.615.692 дози вакцини.

В свою чергу FDA надав дозвіл на екстрене використання для профілактики COVID-19 (FDA Emergency Use Authorization (EUA) ряду вакцин.

Станом на 12 січня 2022 року наступні вакцини отримали EUL від ВООЗ, а деякі з них EUA від FDA:

Вакцини, дата EUL та EUA Рекомендації ВООЗ
The Pfizer/BioNTech Comirnaty vaccine, 31 грудня 2020; схвалена FDA 23 серпня 2021 Має сприятливий профіль безпеки, рекомендується вагітним
The SII/COVISHIELD та AstraZeneca/AZD1222  vaccines, 16 лютого 2021 Вагітним тільки коли користь вакцинації перевищує потенційний ризик
The Janssen/Ad26.COV 2.S vaccine developed by Johnson & Johnson, 12 березня 2021; Схвалена FDA 27 лютого 2021, 5 травня 2022 використання обмежено певними групами Вакциновано понад 1600 вагітних проти інших збудників таких як вірус Ебола. В експериментальних тварин не виявлено несприятливих наслідків
The Moderna COVID-19 vaccine (mRNA 1273), 30 квітня 2021; схвалена FDA 31 січня 2022 Має сприятливий профіль безпеки, рекомендується вагітним
The Sinopharm COVID-19 vaccine, 7 травня 2021 Досвід обмежений, але це інактивована вакцина, тому очікується, що вона є безпечною. Вагітним тільки коли користь вакцинації перевищує потенційний ризик.
The Sinovac-CoronaVac vaccine, 1 червня 2021 Досвід обмежений, але це інактивована вакцина, тому очікується, що вона є безпечною. Наступні дослідження повинні оцінити безпечність для вагітних.
The Bharat Biotech BBV152 COVAXIN vaccine, 3 листопада 2021 Вагітним тільки коли користь вакцинації перевищує потенційний ризик
The Covovax (NVX-CoV2373) vaccine, 17/ Novavax  грудня 2021; схвалено FDA 13 липня 2022 Дані про використання у вагітних відсутні. Виходячи з досвіду застосувань білкових вакцин у вагітних, очікується сумісність з вагітністю
The Nuvaxovid (NVX-CoV2373) vaccine, 20 грудня 2021 Дані про використання у вагітних відсутні. Виходячи з досвіду застосувань білкових вакцин у вагітних, очікується сумісність з вагітністю

Типи вакцин проти вірусу SARS-CoV2:

  • включають препарати мРНК (Moderna mRHA-1273 [Spikevax], Pfizer BioNTech BNT162b2 [Comirnaty]),
  • рекомбінантні вакцини (Oxford/Astra Zeneca ChAdOx1-S; Novavax Nuvaxovid, Covovax NVX-CoV2373)
  • вірусна векторна вакцина (Janssen COVID-19 Vaccine Ad26.COV2.S),
  • інактивовані вірусні вакцини (Sinovac CoronaVac, Sinopharm COVID-19 vaccine, Bharat Biotech BBV152 Covaxin).

COVAX — це глобальна ініціатива, яка має на меті пришвидшити розробку та виробництво вакцин від COVID-19 і забезпечити їхню доставку до країн із низьким та середнім доходом.

Група/призначення: вакцини.
Альтернативні назви / синоніми:

SARS-CoV2 вакцини, Pfizer/BioNtech, Moderna, AstraZeneca, СoronaVac/Sinovac, Johnson&Johnson (Janssen), Sinopharm/Beijing, AZD COVAX (КОВАКС), Nuvaxovid, Bharat Biotech BBV152 Covaxin, Nuvaxovid.

Діюча речовина:

Препарати мРНК, вірусні вектори, інактивовані віруси.

Рекомендації при вагітності: сумісні.
Рекомендації при лактації: сумісні.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Найчастіше запитання: чи можна вакцинуватись в період вагітності?

Відповідь: так.

Вагітні мають підвищений ризик важкого перебігу SARS-CoV-2 інфекції. COVID-19 у вагітних асоціюється з підвищеним ризиком передчасних пологів.

В той же час збільшується кількість інформації про безпечність вакцин проти COVID-19.

Користь від вакцинування перевищує потенційний ризик, особливо у країнах із швидким поширенням інфекції та серед представників професій, які мають підвищений ризик зазнати впливу. Немає ризику зараження від вакцини. Вагітним рекомендовано поговорити зі своїм лікарем для прийняття обґрунтованого рішення щодо вакцинації.

ВООЗ не рекомендує:

  • проводити тест на вагітність перед вакцинацією;
  • відкладати вагітність через вакцинацію;
  • переривати вагітність через вакцинацію

Очікується, що ефективність вакцин у жінок в період грудного вигодовування аналогічна, як і в інших дорослих. ВООЗ рекомендує вакцинувати годуючих матерів, як і всіх інших дорослих.

ВООЗ не рекомендує відмовлятись від грудного вигодовування через вакцинацію.

Антитіла після вакцинації виявляються у грудному молоці у випадку вакцинування матері в період лактації, що свідчить про можливий захист немовлят та матерів.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Призначення мРНК-вакцин самкам щурів за 21 та 14 днів до парування та на 9-й і 20-й дні вагітності не спричиняли несприятливого впливу на фертильність чи розвиток ембріону/плода, а також дитинчат, що оцінювалось наприкінці періоду лактації. Доза в 300 разів перевищувала рекомендовану для людини, виходячи з розрахунку мг на кг.

Згідно з інструкцією призначення самкам кролів 1 мл вакцини Janssen (двократна доза для людини) внутрішньом’язово за 7 днів до парування та на 6-20-ті дні вагітності не призводило до несприятливого впливу на фертильність, ембріофетальний розвиток, постнатальний розвиток до 20-го дня після народження. Також не виявляли негативних наслідків для фертильності, розвитку плода, постнатального розвитку, коли самки щурів отримали внутрішньом’язово 0,1 мл вакцини, яка містила аналогічну кількість SARS-CoV-2 rS білка, 1/5 ад’юванту, неактивні інгредієнти, що складають одноразову дозу вакцини Novavax – на 27-й та 13-й дні перед паруванням  та на 7-й і 15-й дні вагітності

Інформація щодо впливу на плід:

Незважаючи на категоризацію вагітності як стану високого ризику важкого перебігу COVID-19, госпіталізації, смертності, вагітних не включають до клінічних досліджень з вакцинами. Спілка материнсько-плодової медицини (The Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM) та інші провідні організації, включно з Американською національною академією медицини послідовно відстоювали включення вагітних та годуючих жінок до клінічних випробувань вакцин, особливо за наступних умов: 1) вагітність створює підвищену сприйнятливість або важкість COVID-19; 2) найкращим підходом до захисту немовляти є пасивна передача антитіл через плаценту, яка забезпечує найефективніший і прямий захист немовляти, до того, як воно може бути вакциноване; 3) є активний спалах COVID-19. Існуюча практика «захисту шляхом виключення» є шкідливою та характеризується, як клінічні експерименти на вагітних жінках, оскільки вакцини розповсюджуються та вводяться без гарантій наявних протоколів досліджень.

Жінка може стати учасницею обсерваційного дослідження щодо вакцинації вагітних проти COVID-19, приєднавшись  за посиланням https://mothertobaby.org/join-a-study-form/

Спілка материнсько-плодової медицини (the Society for Maternal-Fetal Medicine), Американська колегія акушерів/гінекологів (the American College of Obstetricians and Gynecologists), Американська академія педіатрії (the American Academy of Pediatrics), центри з контролю та профілактики захворювань в США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) рекомендують пропонувати вакцинацію проти COVID-19, включно з бустерною дозою, вагітним, жінкам в період лактації, тим, хто планує вагітність або проходить лікування з приводу неплідності. У випадку побічної реакції у вигляді лихоманки (гіпертермія та вагітність) можна використати антипіретики.

Серед 2456 жінок, які отримали мРНК-вакцину проти COVID-19 до 20-го тижня, не виявлено підвищення частоти самовільних переривань.

Не було вищої ймовірності вакцинації протягом місяця серед 105000 вагітностей, які закінчились самовільним перериванням, в порівнянні з тими вагітностями, які пролонгувались. Пасивна імунізація моноклональними антитілами до COVID-19 269 вагітних в ІІ та ІІІ триместрах не призвела до підвищення частоти гестаційного діабету, гіпертензії, передчасних пологів, хоріоамніоніту, малості для гестаційного віку, мертвонароджень, вроджених вад, госпіталізації до відділень інтенсивної терапії.

CDC підтримує Реєстр вагітних, вакцинованих проти COVID-19. Згідно з попереднім звітом цього реєстру частота спонтанних абортів, мертвонароджень, передчасних пологів, малих для гестаційного віку новонароджених, вроджених вад, неонатальної смертності є на популяційному рівні. У більшості з цих випадків використовували мРНК-вакцини. Повідомляється про 16 випадків вроджених вад, в жодному з яких вакцинація не відбувалась до ІІ триместру і серед яких не виявлено характерного паттерну.

Інші дослідження наводять аналогічні дані у жінок, які народили, пройшовши вакцинацію проти COVID-19, зазвичай мРНК-вакциною в ІІ або ІІІ триместрах. Безпеку та ефективність вакцинації проти COVID-19 у вагітних переглянуто у 2022 році.

Трансфер антитіл.

У доношеного новонародженого титр антитіл в пуповині подібний до титру в крові матері через приблизно 3 тижні після другої дози вакцини.  Титри антитіл у вагітних і годуючих жінок були аналогічними, як і в не вагітних після вакцинації і були присутні в пуповині. При вакцинації мРНК-вакцинами материнські IgG проникають через плаценту з титрами, однаковими у матері та плода. Після вакцинації в середині вагітності 98% дітей віком 2 місяців мали антитіла, у віці 6 місяців – 57%. COVID-19 в період вагітності у невакцинованих жінок призводить до меншого трансферу антитіл до дитини – 8% дітей віком 6 місяців.

Застосування препарату під час вигодовування:

Американська академія грудного вигодовування (the Academy of Breastfeeding Medicine) та американська академія педіатрії (the American Academy of Pediatrics) рекомендують жінкам в період лактації повну вакцинацію, включно з бустерною дозою. Антитіла виявляються в пуповині та грудному молоці, але їх немає в крові немовляти на грудному вигодовуванні. мРНК-вакцина проти COVID-19 не виявлялась в грудному молоці 6 жінок, які отримали цю вакцину за 4-48 годин до визначення.

Серед 180 жінок, які отримали 2 дози мРНК-вакцини, 15 повідомили про зменшення кількості молока після першої дози, а 20 жінок – про такий самий ефект після другої дози вакцини. 5% жінок повідомили про транзиторне зменшення кількості молока після першої дози, а 7,2% – після другої. В групі з 180 жінок повідомлено про 24 події у немовлят після першої дози та 53 – після другої, ці «події» не були серйозними. Вакцину виявляли в грудному молоці і ця кількість зростала після другої дози. Інші дослідження підтвердили наявність антитіл в грудному молоці вакцинованих жінок.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Вакцини проти COVID-19 не впливали на фертильність у самок щурів та у чоловіків і жінок протягом наступного року. Дослідження пар, яким проводилось екстракорпоральне запліднення (допоміжні репродуктивні технології та вагітність), не виявило несприятливого впливу мРНК-вакцин проти COVID-19 на функцію яєчників, число ооцитів, концентрацію гормонів, успішність імплантації, відповіді на стимуляцію. Вакцинація асоціювалась зі скороченням менструального циклу менше, ніж на 1 день без зміни тривалості. Серед 45 чоловіків, які отримали другу дозу мРНК-вакцини, аналіз спермограми не виявив азооспермії в жодного з них. У 7 чоловіків з 8, які  мали олігоспермію перед вакцинацією, після цього діагностували нормальну концентрацію сперматозоїдів, в одного чоловіка залишилась олігоспермія. Аналіз спермограми 43 чоловіків не виявив несприятливого впливу вакцинації.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  2. Coronavirus disease (COVID-19): Vaccines. Інформація з сайту Всесвітньої організації охорони здоров‘я (World Health Organization, WHO).
  3. Актуально про Covid-19 та вакцинацію від нього. Інформація з сайту Міністерства охорони здоров‘я України.
  4. SARS-CoV-2 Vaccination in Pregnancy. Інформація з сайту товариства медицини матері та плоду (Society for Maternal-Fetal Medicine, SMFM).
  5. COVID-19 vaccines: Get the facts. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  6. Результати пошуку ключових слів “covid-19 vaccines” на сайті Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency).
  7. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Treatment Guidelines. COVID-19 Treatment Guidelines Panel. National Institutes of Health. Accessed 08.2022.
  8. COVID-19 Vaccines. Інформація з сайту управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (U.S. Food and Drug Administration, FDA).
  9. Effectiveness of Maternal Vaccination with mRNA COVID-19 Vaccine During Pregnancy Against COVID-19–Associated Hospitalization in Infants Aged <6 Months — 17 States, July 2021–January 2022. Інформація з сайту Центрів з контролю та профілактики захворювань в США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC).
  10. COVID-19 vaccines. База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 07.09.2022 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 07.09.2022 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!