ЛЕЙПРОЛІД
Група/призначення:
Аналог гонадотропін-рилізінг гормону, антинеопластичний препарат. Лейпроліду ацетат є синтетичним агоністом гонадотропін-рилізинг гормону; більш активний, ніж природний гормон; короткочасно стимулює рецептори гонадореліну гіпофіза з подальшим довготривалим пригніченням їх активності; зворотньо пригнічує виділення гіпофізом лютеїнізуючого гормону (ЛГ) та фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), знижує концентрацію тестостерону в крові у чоловіків та естрадіолу – у жінок.
Альтернативні назви / синоніми:
Люпрон, лейпрорелін, елігард, люкрин депо, люпрайд депо.
Діюча речовина: лейпроліду ацетат.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: протипоказаний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Хоча досвід застосування обмежений щоденні ін’єкції лейпроліду на ранніх термінах вагітності не асоціюються з підвищеним ризиком спонтанних абортів, затримки внутрішньоутробного розвитку чи великих вроджених вад розвитку.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Результати репродуктивних досліджень у щурів та кролів опубліковані в японській літературі. Фертильність порушувалась, відповідно до антигонадотропних ефектів цього препарату. Лікування в період вагітності призводило до втрати плодів тільки в кількох особин. Незважаючи на висновки авторів про те, що лейпроліду ацетат не підвищує частоти вроджених вад розвитку в потомства, інструкція до препарату наводить результати дослідження у щурів щодо залежного від дози зростання частоти великих вроджених вад (не було підтверджено при повторному аналізі англійських вчених). Згідно з додатковою інформацією від виробника найчастішими вадами у кролів з пренатальним впливом препарату були вертебральні аномалії та гідроцефалія. У щурів, лікованих в період лактації, не виявляли несприятливих наслідків.
Експерименти у приматів з агоністами гонадотропін-рилізинг гормону виявили, що ці препарати проникають через плаценту на пізніх термінах вагітності. Вплив на плід асоціювався із збільшенням ваги яєчок, але не виявлено збільшення ваги яєчників.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Ідентифіковано понад 125 випадків впливу препарату на ранніх термінах вагітності, з них 34 вагітності закінчились самовільним перериванням, одна вагітність втрачена з-під нагляду на 20 тижні, одна перервана через діагностовану трисомію 18, 3 ектопічні вагітності. З двох немовлят з вродженими вадами в одного була двобічна пахова кила, в другого – атлетичні нирки, що зустрічалось в цій сім’ї. Деякі вагітності ще тривали на момент повідомлення, 71 закінчилась нормально.
Повідомляється про 28 вагітностей з впливом агоністу гонадотропін-рилізинг гормону триптореліну, при яких не виявлено несприятливих результатів.
Ізраїльське повідомлення інформує про оцінку 6 дітей віком 7 років, які зазнали впливу агоністів гонадотропін-рилізинг гормону в період концепції. В однієї дитини була розщілина піднебіння, в 4 – неврологічні проблеми, які включали епілепсію в однієї дитини та синдром дефіциту уваги і гіперактивності* в 3. У всіх дітей були нормальні результати психологічних тестів, що не вписується в діагноз СДУГ. В контрольній групі з 20 дітей в однієї був СДУГ. Автори дійшли висновку про необхідність триваліших спостережень.
*Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ; Attention Deficit / Hyperactivity Disorder (ADHD) – неврологічно-поведінковий розлад розвитку, що починається в дитячому віці. Проявляється такими симптомами, як труднощі концентрації уваги, гіперактивність і погано керована імпульсивність. |
Не зрозуміло наскільки лейпролід може пригнічувати проліферацію ендометрію на ранніх термінах вагітності у людини. Такий ефект може підвищувати ймовірність спонтанних абортів. За оцінкою частота спонтанних абортів становить 25%, що є порівняльним із загальнопопуляційним показником.
Повідомлення 1991 року описує жінку, яка отримувала лейпролід в період 21-38 днів після останньої менструації перед процедурою екстракорпорального запліднення. На 38 тижні народився здоровий хлопчик вагою 3300 грам, без проблем у віці 6 місяців.
Виробник підтримує реєстр випадкового прийому лейпроліду при вагітності, який вже містить інформацію про 100 таких випадків. Не повідомляється про вроджені вади розвитку, проте вибірка недостатня для остаточних висновків.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Відомо, що ендогенний гонадотропін-рилізинг гормон екскретується до молока в людини, корів, щурів.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
В дорослих чоловіків лейпролід пригнічує продукцію гонадотропінів та тестостерону і дигідротестостерону з відповідним зниженням сексуальної функції. Гістологія яєчок після тривалої терапії лейпролідом продемонструвала відсутність сперматогенезу та зменшення числа клітин Лейдига.
Аналоги гонадотропін-рилізинг гормону використовуються для пригнічення функції при хіміотерапії раку в спробі запобігти передчасній недостатності яєчників. Мета-аналіз припустив, що така терапія може бути успішною в попередженні недостатності яєчників, але терапія аналогами гонадотропін-рилізинг гормону не покращує втрати вагітностей після лікування. Однак, рандомізоване клінічне дослідження у 2015 році повідомляє про вищу частоту втрати вагітностей у жінок, які отримували гозерелін (аналог гонадотропін-рилізинг гормону) в порівнянні з лікованими плацебо з приводу раку молочної залози.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.