АЛЬДРИН
Група/призначення:
Хлорорганічні сполуки, гербіцид. Більше не використовується в США.
Альтернативні назви/синоніми: немає.
Діюча речовина: альдрин.
Рекомендації при вагітності: уникнення впливу.
Рекомендації при лактації: уникнення впливу.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Альдрин порушує розвиток ембріонів у хом’яків при материнській дозі 25 мг/кг.
Відсутня інформація про вплив на людину. Альдрин швидко метаболізується до діельдрину.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Альдрин виявився токсичним для хом’яків з підвищенням частоти фетальної загибелі, розщілини піднебіння, синдактилії після одноразової дози на ранніх термінах вагітності. Такі наслідки спостерігали при материнській дозі 25 мг/кг.
Дослідження у вагітних собак та корів не продемонстрували тератогенних ефектів. У щурів призначення альдрину при вагітності та лактації призводило до порушень поведінки (підвищена рухова активність), що інколи зберігалось і в дорослому віці.
Лікування ембріонів птахів альдрином призвело до аномалій генітального тракту. Введення дієльдрину з харчуванням самкам мишей протягом 5 поколінь знижувало фертильність та розмір посліду. У самців щурів в результаті лікування альдрином в дозі 150 мкг/кг зменшувалась концентрація сперми, вага придаткових органів, дегенеративні зміни сперматогенного епітелію. Ці зміни асоціювались із зниженням рівня в плазмі тестостерону, а при одночасному введенні хоріонічного гонадотропіну.
Інформація щодо впливу на плід:
Не зареєстровано токсичного впливу на розвиток плода у людини, але відомо, що він проникає через плаценту і виявляється в пуповинній крові.
Альдрин та діельдрин заборонені в Індії з 2003 року, але дослідження проводились. Так, виявлено альдрин у 87% (N=35; 3,32 ppb, частин на мільйон) материнських зразків крові та 80% (N=30; 2,41 ppb) в пуповинній крові при дослідженні 2010 року. Вплив альдрину відбувався через продукти харчування та питну воду. Концентрація в крові у невегетаріанок істотно перевищувала цей показник у жінок-вегетаріанок.
Застосування препарату під час вигодовування:
Хлорорганічні інсектициди депонуються в жировій тканині і, очевидно, проникають до грудного молока. Аналіз грудного молока продемонстрував присутність альдрину та його метаболіту дельдрину при численних дослідженнях, навіть у жінок без професійного/виробничого впливу агенту.
Проте, користь від грудного вигодовування перевищує потенційний ризик низьких рівнів хлорорганічних сполук.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).