ЦЕФОПЕРАЗОН
Група / призначення:
Бета-лактамні напівсинтетичні антибіотики цефалоспоринової групи для парентерального застосування. Цефалоспорини ІІІ покоління.
Альтернативні назви / синоніми:
Гепацеф, медоцеф, цефобід, цефобоцид, дардум, лоризон, операз, цефапізон, цефоперабол.
Діюча речовина: цефоперазон.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Немає повідомлень, що пов’язують використання цефоперазону з вродженими вадами. В цілому цефалоспорини вважаються безпечними при вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Підшкірне введення щурам дози до 1000 мг/кг/день не впливало несприятливо на парування та репродукцію. Внутрішньовенне введення дози 500 мг/кг вагітним макакам-резус на 23-47 дні вагітності також не призводило до тератогенних наслідків.
Інформація щодо впливу на плід:
Цефоперазон проникає через плаценту людини і при досягненні фетального кровотоку зв’язується з білками плазми на рівні 85-95%. Турецьке дослідження 2010 року охопило 10 пар мати-плід в пологах і визначило середнє співвідношення пуповина : кров матері 12,7%, що є найнижчим показником в порівнянні з 3 іншими антибіотиками. На думку авторів дослідження цефоперазон підходить у випадках потреби призначення препарату з мінімальним трансплацентарним впливом.
Велике дослідження 2001 року не виявило тератогенного ризику при пренатальному впливі цефалоспоринів, використавши базу даних Угорського наглядового дослідження випадок-контроль за період 1980-1996 років (Hungarian Case–Control Surveillance of Congenital Abnormalities) для вивчення асоціації між цефалоспоринами (цефалексин, цефаклор, цефамандол, цефоперазон, цефотаксим, цефтибутен, цефуроксим) та вродженими вадами. Основну групу становили 22865 вагітних, у плодів або новонароджених яких діагностували вроджену патологію. Відповідні контролі – вагітні без вроджених аномалій у потомства.
Як і інші цефалоспорини, які щільно зв’язуються з білками плазми, цефоперазон теоретично може підвищувати ризик ядерної жовтяниці у немовлят при низьких рівнях білірубіну.
Застосування препарату під час вигодовування:
Цефоперазон надходить в грудне молоко у низьких концентраціях.
Існують три потенційні проблеми для немовляти на грудному вигодовуванні: модифікація флори кишківника, прямий вплив на немовля (алергічна відповідь або сенсибілізація), ускладнення інтерпретації результатів культури у випадку необхідності обстеження з приводу гіпертермії.
Згідно з інформацією LactMed після внутрішньовенного введення 1 граму цефоперазону 5 жінкам препарат не визначався в грудному молоці у 2 жінок в будь- який період до 6 годин після введення дози. Середній пік концентрації в інших досягався через 2 годин і становив 0,33 мг/д, а в окремих – через 2, 3 чи 4 години після дози. Тобто, через 6 годин після дози цефоперазон не визначається в грудному молоці.
Американська академія педіатрії вважає цефалоспорини сумісними з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (жінок та чоловіків): немає даних.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Сайт «Is it compatible with breastfeeding?» Асоціації сприяння культурним та науковим дослідженням грудного вигодовування (http://e-lactancia.org/breastfeeding/cefoperazone-sodium/product/).
- База даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)” (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501355/).