АЗОТ
Це атмосферний газ, в природі існує в основному у вигляді молекулярного азоту, який є головною складовою частиною повітря – 78%, в меншій кількості – в мінералах у вигляді нітратів та солей амонію, незначні домішки входить до складу вугілля, нафти, тощо; є одним з основних компонентів всіх клітин та неклітинних, у вигляді білкових сполук нуклеїнових кислот, алкалоїдів. Газ азот малорозчинний у воді з низькою хімічною активністю, проте при високих температурах й тиску та/або при наявності каталізаторів утворює сполуки з воднем, металами, киснем. Азот повітря використовують у виробництві аміаку, азотної кислоти, добрив та для створення інертного середовища.
Альтернативні назви / синоніми: нітроген.
Діюча речовина: азот.
Рекомендації при вагітності: відсутня інформація.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про конкретні посилання на можливі репродуктивні наслідки впливу азоту. Однак, враховуючи, що вміст азоту в атмосфері становить 78%, було б важко спроектувати експеримент з вивчення більш високих концентрацій азоту без одночасного зменшення концентрації кисню.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація.
Підводне плавання (дайвінг та вагітність) на глибині понад 30 футів (9,144 метрів) не рекомендується при вагітності, тому що плід вважається не захищеним від декомпресії і ризику пошкодження від газової емболії.
У випадку підводного плавання занадто швидкий підйом може викликати кесонну хворобу*.
*Кесонна хвороба виникає в організмі людини при швидкому переході із середовища з підвищеним атмосферним тиском повітря у середовище з нижчим тиском. Розчинений у крові азот в процесі зниження тиску бурхливо виділяється з неї і не встигає дифундувати через легені назовні. У легкій і помірній своїй формі проявляється у вигляді м’язового болю, свербіння шкіри, носових кровотеч; у важкій- може настати параліч нижніх кінцівок, ураження легень і серця. Ознаки з’являються незабаром після виходу з середовища підвищеного тиску. |
Рідкий азот використовується для кріоконсервування ембріонів ссавців і, як вважається, не чинить несприятливого впливу на наступний розвиток. Також кріотерапія застосовується в дерматології.
Похідні азоту відносяться до атмосферних забруднювачів (діоксид азоту).
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).