Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДАЙВІНГ ТА ВАГІТНІСТЬ

Дайвінг – підводне плавання на великій глибині з використанням аквалангу та газових сумішей. Однією з небезпек дайвінгу є декомпресійна (кесонна хвороба).

Кесонна хвороба виникає в організмі людини при швидкому переході із середовища з підвищеним атмосферним тиском повітря у середовище з нижчим тиском. Розчинений у крові азот в процесі зниження тиску бурхливо виділяється з неї і не встигає дифундувати через легені назовні (утворюються великі бульбашки газу). У легкій і помірній своїй формі проявляється у вигляді м’язового болю, свербіння шкіри, носових кровотеч; у важкій-  може настати параліч нижніх кінцівок, ураження легень і серця. Ознаки з’являються незабаром після виходу з середовища підвищеного тиску.

Альтернативні назви / синоніми:

Кесонна хвороба, декомпресійна хвороба, підводне плавання, дайвінг, глибоководне пірнання.

Рекомендації при вагітності:

Глибина до 1-ї атмосфери не більше 30-ти хвилин.

Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):      

Через потенційні несприятливі наслідки декомпресійної хвороби в ембріона та плода глибоководне підводне плавання не рекомендоване при вагітності. Занурення на глибину до 1 атм (1 атмосфера – 10,33 метри водного стовпчика) не призводить до таких наслідків. Підводне плавання включає в себе спуск у воду за допомогою дихального апарату, який забезпечує подачу повітря (газових сумішей) під тиском навколишнього середовища. Таким чином виникають дві проблеми: ефекти вищого за атмосферний тиску та ймовірні несприятливі наслідки декомпресійної хвороби (кесонної хвороби).

Плід особливо чутливий до перепаду тиску, оскільки циркуляція плода обходить легеневу тканину, а вона є фільтром для внутрішньосудинних бульбашок і обмежує їх доступ до головного мозку.

Повідомляється, що у деяких дорослих драйверів персистуюче овальне вікно асоціювалось з підвищеним ризиком неврологічного ураження при декомпресійній хворобі.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Більшість експериментів проводилась в компресійних камерах. Вплив на вагітних хом’яків до 5,2 атмосфер, що еквівалентно зануренню на 140 футів у морській воді (42,672 метри) не продемонстрував несприятливих наслідків для розвитку плода чи виживання. Коли у хом’яків викликали експериментальне декомпресійне захворювання відзначали підвищення частоти вроджених вад розвитку у потомства на основі виявлення вад в кожному поколінні. Тільки три тварини вижили, проте вибірка була замалою для висновків. Інше дослідження цих же авторів продемонструвало, що не лікована декомпресійна хвороба призводить до підвищення частоти вроджених вад розвитку в порівнянні з лікованими гіпербаричною оксигенацією. При впливі на щурів до 7,1 атм не спостерігали підвищення частоти несприятливих результатів вагітностей, хоча 25% тварин мали ознаки декомпресійної хвороби. Вплив на вагітних овець до 4,6 атм в період ембріогенезу аналогічно не продемонстрував несприятливих наслідків для плода. В іншому дослідженні овець піддали впливу глибини від 60 до 165 футів морської води перед пологами без несприятливих наслідків, незважаючи на зменшення плацентарного кровотоку; але у тварин, яких готували хірургічним шляхом до інвазивних процедур, смертність плодів була вищою. Найбільш ймовірно, що ця смертність була наслідком внутрішньо судинних катетерів від занурення на глибину.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Опитування жінок-дайверів з’ясувало, що 136 з 208 продовжували займатись підводним плаванням при вагітності. Порівняння жінок, які продовжували пірнати на глибину з тими, які припинили займатись дайвінгом при вагітності припустило підвищення частоти вроджених вад у дітей жінок, які при вагітності продовжили пірнання. Це припущення базувалось на 6 випадках дітей з аномаліями в групі дайвінгу проти жодного випадку в групі, де матері припинили дайвінг. Це були наступні вроджені вади розвитку: скелетні дефекти (N=2), вади серця (N=2), малі аномалії (N=2). Автори коректно зазначили можливу упередженість результатів внаслідок самостійного вибору учасників дослідження.

Також доступне повідомлення про дитину з множинними вродженими вадами розвитку, мама якої багаторазово пірнала, в тому числі на значну глибину з одним критичним підйомом.

Норвезький медичний реєстр народжень оцінював результати вагітностей партнерок 6186 професійних дайверів та їхніх 10395 дітей. Повідомили про підвищення частоти самовільних переривань вагітностей у партнерок чоловіків, які професійно займались  дайвінгом на момент запліднення (відносний ризик 1,21, 95% ДІ 1,05-1,39). Не виявлено змін інших показників.

Поточні рекомендації багатьох лікарів, спеціалістів з гіпербаричної оксигенації, та загальний консенсус підводного та гіпербаричного медичного товариства (Undersea and Hyperbaric Medical Society), також Британської дайвінгової організації є наступними: жінки не повинні займатись глибоководним підводним плаванням в період вагітності. Побоювання, що вагітні не будуть притримуватись таких жорстких рекомендацій призвели до альтернативних рекомендацій: при вагітності плавати на глибині, де тиск не перевищує 1 атмосфери (приблизно 30 футів; 9,144 метри), по часу обмежити до 30 хвилин і менше.

Не має обмежень при вагітності для простого підводного плавання (на малій [звичайній] глибині).

Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Вплив дайвінгу на менструальний цикл вивчали в камерах з тиском до 5 атмосфер (130 футів у морській воді). Не виявлено змін концентрації гормонів. Невелике дослідження повідомило про вищу чутливість до декомпресійної хвороби під час і безпосередньо після менструації, яка зменшується до наступного циклу.

У самців мишей вивчали вплив на репродуктивну систему з використанням 50 амосфер. При такому високому тиску азот у повітрі необхідно замінити гелієм* з утворенням суміші геліокс (гелій з киснем для дайвінгу), яка застосовується при дуже глибокому зануренні. Також використовується новіша суміш  – кисень, азот, гелій – трімікс. У мишей спостерігали зниження лібідо та здатності запліднення самок, що асоціювалось з підвищенням частоти втрати вагітностей та зменшення рівня виживання плодів, якщо вагітність все-таки наступала. Через 8 місяців ці несприятливі ефекти частково або повністю зникали. Побічні продукти блеоміцину можуть генерувати реактивні форми кисню, що пошкоджує легені, тому данські вчені не рекомендують чоловікам, яких лікують блеоміцином займатись дайвінгом.

*Гелій – це газ, який займає 5,2 ppm (частин на мільйон, parts per million) атмосфери Землі. Використовується в суміші з киснем для гіпербаричних камер, при дайвінгу, для заповнення повітряних куль і нежорстких дирижаблів.

Гелій успішно використовується для заміни амніотичної рідини під час гістероскопічної хірургії в експериментах на вівцях. В одному випадку суміш гелій-оксиген успішно використали в пологах для контролю обструкції верхніх дихальних шляхів. В другому випадку таку ж суміш застосували при механічній вентиляції в ІІ триместрі вагітності у жінки з респіраторним дистресом внаслідок астматичного статусу. У 2015 році припустили, що інгаляція суміші гелію з киснем може допомагати при наданні допомоги в критичній ситуації при бронхіальній астмі у вагітних.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 19.03.2018 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
 Переглянуто редакційною колегією 21.03.2018 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати