АЦЕТОН
Група/призначення:
Перший представник гомологічного ряду аліфатичних кетонів. Ацетон є цінним промисловим розчинником і завдяки невеликій токсичності отримав широке застосування при виробництві лаків, вибухових речовин, лікарських засобів. Ацетон є вихідною сировиною в численних хімічних синтезах. В лабораторній практиці застосовується в якості полярного апротонного розчинника, для приготування охолоджувальних сумішей разом із сухим льодом і аміаком, є корисним для миття хімічного посуду.
Ацетон є одним з продуктів метаболізму в живих організмах, зокрема, у людини. Це один з компонентів так званих ацетонових тіл, яких в крові здорової людини міститься вкрай мало, однак при патологічних станах (тривале голодування, важке фізичне навантаження, важка форма цукрового діабету) їх концентрація може значно підвищуватись.
Ацетон виробляється ендогенно при метаболізмі жирів, наприклад, при втраті ваги. Дані від експериментальних тварин та досвід застосування у людини продемонстрували плацентарний трансфер та накопичення ацетону тканинах у плода.
Альтернативні назви / синоніми: немає.
Діюча речовина: ацетон.
Рекомендації при вагітності:
Рівень ендогенного ацетону залежить від стану та захворювань матері.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Дані від експериментальних тварин не свідчать про підвищений ризик вроджених вад розвитку у випадку впливу ацетону при вагітності. Підвищення концентрації в крові у жінок з цукровим діабетом асоціювалось з підвищеним ризиком вроджених вад, але в цьому випадку також впливають інші фактори, пов’язані з погано контрольованим діабетом. Вплив саме ацетону не можливо відокремити.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Культура ембріонів гризунів не продемонструвала тератогенних наслідків чи порушень розвитку після впливу до 2,5% ацетону. Ацетон не був тератогенним у мишей та щурів при інгаляційному введенні дози до 6600 ppm (частин на мільйон, parts per million) та 11000 ppm, відповідно, хоча у щурів на фоні найвищої дози була збільшена кількість потомства з, принаймні, 1 плодом з вродженими вадами. Це супроводжувалось материнською токсичністю.
Інформація щодо впливу на плід:
Проводився аналіз серії випадків сакрального агенезу, ацетон був одним з 5 розчинників, що впливали на 5 вагітних жінок. Такі дослідження не дають можливості дійти висновку щодо окремих сполук і, фактично, наявність сакрального агенезу не є достовірним свідченням виникнення токсичності у людини під впливом будь якого розчинника.
Ізопропіловий спирт метаболізується до ацетону алькогольдегідрогеназою в печінці. Повідомляється про жінку, яка народила дитину з підвищеною концентрацією в крові ізопропанолу (ізопропілового спирту) та ацетону. Жінку за два дні до того звільнили з в’язниці і вона зловживала рядом речовин. У гіпотонічного немовляти незабаром після народження розвинулись судоми, які пройшли через 24 години. Дитину виписали додому через 2 тижні з нормальними показниками неврологічного розвитку і надалі вона була втрачена з-під нагляду.
Наявність ацетону в сечі матері корелює з вищим рівнем перинатальної смертності, що може бути пов’язаним з материнським діабетом. Такі вроджені вади як дефекти нервової трубки, мікроцефалія, сакральний дизгенез, транспозиція магістральних судин спостерігаються у дітей матерів з цукровим діабетом, які мають підвищений рівень ацетону та інших кетонів в крові. У дітей віком 3-5 років, у матерів яких визначався підвищений рівень ацетону в сечі в період вагітності, спостерігали зниження IQ.
Точаться дискусії щодо істинного причинного фактору, який спричиняє вроджені вади при діабеті у матерів. Жоден з наслідків у плода при діабеті не можна пояснити впливом ацетону через метаболічні перетворення між ацетоном, іншими кетонами і метаболітами.
Концентрація кетонів у сироватці, включно з ацетоном, значно підвищується у дітей на першому тижні життя: 2,7 мг/дл у 2-5 днів життя та 0,9 мг/дл у віці 10-15 років. Однією з причин підвищення концентрації кетонів після народження є використання новонародженими кетонових тіл та окислення жирних кислот для виробництва сталого рівня глюкози.
Застосування препарату під час вигодовування:
Ацетон виявляється в грудному молоці людини. Концентрація його в молоці знижується від 3 дня до 6 місяців лактації.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Ацетон асоціювався з несприятливим впливом на формування сперми в експериментах на щурах. Присутність ацетону в питній воді в кількості 50000 ppm протягом 13 тижнів призводила у щурів до зменшення рухливості та зростання частоти аномальних сперматозоїдів. В іншому дослідженні ацетон потенціював несприятливий вплив на яєчка 2,5-гександіону.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).