МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ГЕКСАХЛОР-ЦИКЛОГЕКСАН

Група/призначення:

Хлорорганічні сполуки, інсектицид. Гексахлор-циклогексан (ГХЦ) – термін, який вживається для трьох ізомерних сполук: альфа, бета і гама. Гама-ізомер більш відомий під назвою ліндан.

Альтернативні назви/синоніми:

Альфа-гексахлор-циклогексан, бета-гексахлор-циклогексан, гама-гексахлор-циклогексан.

Діюча речовина: гесахлор-циклогексан.
Рекомендації при вагітності: уникнення впливу.
Рекомендації при лактації: уникнення впливу.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Інформація про вплив ГХЦ при вагітності дуже обмежена (див. статтю Ліндан).

Інформація щодо досліджень на тваринах:

У плодів мишей ізомери ГХЦ накопичуються у селезінці, тимусі, нирках з ознаками впливу на імунну систему дитинчат. Проникає через плаценту у дельфінів.

Інформація щодо впливу на плід:

Ці сполуки присутні в пуповинній крові в концентрації, пропорційній материнській.

Клінічні дослідження свідчать про підвищення концентрації в крові, плаценті, пуповинні хлорорганічних інсектицидів, включно з ізомерами ГХЦ, у жінок з мертвонародженнями, маловаговими новонародженими, дітьми з дефектами нервової трубки (ДНТ: аненцефалія, розщілина хребта, енцефалоцеле). Проте ці повідомлення не доводять причинно-наслідкового зв’язку. Наприклад, цілком можливо, що підвищення концентрації хлорорганічних сполук виникало в результаті втрати життєздатності плода, або що харчування з підвищеним рівнем цих сполук призводить до зниження ваги новонароджених.

Дослідження частоти ДНТ в Китаї, де поширеність цих вроджених вад висока, виявило підвищений ризик ДНТ, асоційований з підвищенням рівня альфа-ГХЦ, але не бета-ГХЦ.

Індійські дослідники повідомили про те, що певні генетичні фактори можуть контролювати затримку розвитку плодів у жінок з підвищеним рівнем хлорорганічних пестицидів, включно з ГХЦ.

Повідомлення 2014 року на основі обстеженої когорти з 1933 жінок інформує про зворотну асоціацію між гестаційною гіпертензією та прееклампсією і концентрацією ГХЦ та інших хлорорганічних сполук.

Дослідження 2008 року на Менорці (один з Балеарських островів у Середземному морі) повідомляє про кореляцію між підвищенням рівня тиреотропного гормону у новонароджених та концентрацією в пуповинній крові бета-ГХЦ. Корекція на вживання йоду не вплинула на кореляцію.

 Застосування препарату під час вигодовування: 

Ізомери ГХЦ виявляються в грудному молоці.

Особливо високі концентрації спостерігали у грудному молоці жінок з індійського субконтиненту – біля 0,01 ppm (частин на мільйон, parts per million), співвідношення молоко:плазма – біля 20.

Середня концентрація ГХЦ в молоці жінок з Шанхаю у 2011-2012 роках становила 41,5 нг/г ліпідів.

Відсутні докази несприятливого впливу на немовлят таких концентрацій, особливо, коли мова йде про користь грудного вигодовування.

Один аналіз свідчить, що при відсутності додаткового впливу концентрація бета-ГХЦ та інших хлорорганічних сполук в грудному молоці знижується протягом першого місяця лактації.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Дослідження у щурів з охопленням трьох поколінь не виявило несприятливого впливу на розвиток та репродукцію. Бета-ГХЦ проявив слабку естрогенну активність у гризунів.

При пероральному введенні агенту продемонстровано атрофію яєчників у самок щурів при дозі 250 мг/кг на фоні вираженої токсичності.

У жінок з проблемами плідності виявлено вищі концентрації хлорованих вуглеводнів, включно з ізомерами ГХЦ: у фолікулярній рідині та цервікальному слизі у тих жінок, які залишились неплідними в порівнянні з тими, що все ж таки завагітніли.

У самців щурів доза 250 мг/кг призводила до атрофії яєчок. При введенні перорально протягом 45 днів дози 5 та 50 мг/кг/день також виникала тестикулярна токсичність у щурів. Тестикулярну атрофію також спостерігали у щурів, які з харчуванням отримували 1500 ppm технічних ГХЦ.

Плідність зменшувалась, а домінанта летальність (домінантний летальний тествивчення здатності препарату індукувати мутації) зростала у самців мишей, які з харчуванням отримували 500 ppm ГХЦ протягом 8 місяців.

Індійське дослідження 2010 року повідомляє про підвищення частоти делецій Y-хромосоми у чоловіків з підвищеним рівнем ГХЦ в спермі.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 10.08.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 15.08.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!