МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ГІНГКО БІЛОБА

Назва англійською мовою: Ginkgo biloba.
Група/призначення: рослина.
Альтернативні назви / синоніми: Гінкго, maidenhair tree.
Діюча речовина: гінкго білоба.

Препарати з діючою речовиною гінкго білоба/до складу яких входить гінкго білоба: бодрекс, гілоба, гінкгокапс, глаувіт, ретиновіт, танакан, вобілон.

Рекомендації при вагітності: відсутні дані про використання у людини – з обережністю.
Рекомендації при лактації:  протипоказано.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):  
Інформація про використання гінкго білоба в період вагітності суперечлива – від безпечності до протипоказу. Тому допоки не буде надано належної оцінки репродуктивного ризику або безпечності, найкращим рішенням є уникати цієї рослини вагітним
Як і з усіма рослинами, стандартизація щодо складових, наявності та концентрації забруднюючих речовин відсутня
Використання вагітними може призвести до випадкового впливу незясованих речовин
Використання перед пологами не рекомендовано через ризик подовження часу кровотечі

Відсутня інформація про використання гінкго білоба в період вагітності у людини.

Не виявлено мутагенності у дослідженнях у тварин та зі сперматозоїдами людини, також не спостерігали тератогенності в одного виду тварин, проте інформація щодо досліджень в експериментальних тварин дуже обмежена. Крім того, гінкго білоба містить велику кількість хімічних речовин, жодна з яких не проходила репродуктивного тестування. Проте, враховуючи використання цієї рослини з давніх часів малоймовірно, що не було би зазначено виражених тератогенних наслідків або токсичного впливу на репродукцію. В той же час менш виражені наслідки, такі як структурна та поведінкова тератогенність, індукція абортів, неплідність могли залишитись поза увагою. Це потребує додаткових досліджень для визначення ризику або, навпаки, безпечності гінкго білоба.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Репродуктивні дослідження проводились у тварин без виявлення мутагенності або тератогенності. Вагітні щури отримували перорально 1600 мг/кг/день гінкго білоба без ознак тератогенності. У випадку лікування вагітних щурів дозою 7 мг/кг/день спостерігали затримку росту плодів. У мишей не відзначали формування мальформацій.

Інформація щодо впливу на плід:

Лікувальними частинами гінкго є свіже та висушене листя, а також насіння, відокремлене від їх м’ясистого зовнішнього шару, найчастіше використовується екстракт листя гінкго. Не у всіх країнах дозволені комерційні препарати гінкго (в США – ні) для перорального та внутрішньовенного введення для симптоматичного полегшення органічного мозкового синдрому (organic brain syndrome/церебральна недостатність, тривога і стрес, порушення пам’яті, головний біль і деменції), при переміжній кульгавості, порушенні кровообігу, астмі, а також запамороченні та шумі у вухах судинного походження. Насіння гінкго (також комерційно не доступне у США, до прикладу) використовується перорально у різних якостях (протикашльовий і відхаркувальний засіб, як допомога для травлення, для запобігання пияцтву, при астмі та бронхіті, а також при захворюваннях сечостатевої системи). Місцево застосовується при корості та виразках шкіри. В Японії та Китаї споживають смажене насіння без м’якоті.

Вміст активних речовин в листках гінкго значно коливається в залежності від сезону.

Сезонні фактори, місце та спосіб збору врожаю, можуть призвести до відхилення концентрацій активних речовин до 300%. Екстракт листя гінкго готується за допомогою процесу екстракції ацетон-вода та подальших етапів очищення без додавання концентратів чи окремих інгредієнтів. В екстракті було ідентифіковано низку хімічних компонентів (відсотки відповідають стандартам Німецької комісії): 22–27 % флавонових глікозидів (флавоноїди, що складаються з монозидів, біозидів і триозидів кверцетину, кемпферолу, ізорамнетинів і 3′-O -метилміристицини); 5%–7% терпенових лактонів (терпеноїдів) (2,8%–3,4% гінкголідів A, B, C і M [трилактонових дитерпенів], 2,6%–3,2% білобаліду [трилактонового сесквітерпену]);  <5 ppm ((parts per million; частин на мільйон) гінкголевих кислот. Також в листях до обробки знайдено інші хімічні компоненти, такі як   6-гідроксікінуренова кислота, біофлавоноїди (димерні біофлавони: аментофлавон, білобетин, гінкгетин, ізогінкетин, 5-метоксибілобетин, сціадопітизин) (близько 40 різних), терпеновий лактон (гінкголід J), стероїди (ситостерин, стигмастерин), поліпреноли, органічні кислоти (шикімова, ванільна, аскорбінова, р-кумарова), похідні бензойної кислоти, вуглеводи, вуглеводні з прямим ланцюгом, спирт, кетони, і 2-гексенол. Це детально описано в референсі 1993 року. Насіння містить 38% карбогідратів, 4% протеїну, <2% жиру, хімічні речовини: алкалоїди (гінкготоксин), амінокислоти, ціаногенетичні глікозиди та довголанцюгові феноли (наприклад, анакардова кислота, білобол та карданол).

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про використання гінкго білоба в період лактації. Згідно з одним джерелом протипоказів до такого застосування немає, на думку інших це є забороненим.

 . Більшість експертів вважають, що не слід використовувати цю рослину жінкам в період грудного вигодовування через велику кількість хімічних речовин та відсутність інформації про наслідки впливу на немовля
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня надійна інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Ginkgo Biloba Uses, Benefits & Dosage – Herbal Database. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
  5. Ginkgo – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 11.03.2024 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 11.03.2024 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!