МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ФЛУТАМІД

Група/призначення:

Антинеопластичні та імуномодулюючі лікарські засоби. Лікарські засоби, що застосовуються при захворюваннях ендокринної системи. Антагоністи гормонів та аналогічні засоби. Антиандрогенні засоби.

Флутамід − антиандрогенний препарат з нестероїдною структурою. Флутамід та його метаболіти не мають агоністичних або антагоністичних властивостей відносно рецепторів глюкокортикоїдів, естрогену, прогестину та мінералокортикоїдів.

Альтернативні назви / синоніми:

Себатрол/цебатрол, еулексин, ніфтолід.

Діюча речовина: флутамід.
Рекомендації при вагітності:

Відсутня інформація, протипоказаний перш за все тому, що немає ніякої користі від використання при вагітності.

Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Препарату притаманна антиандрогенна активність. Призначення при вагітності призводить до несприятливих ефектів з боку чоловічих статевих органів в експериментальних тварин. Відсутня інформація про ймовірний трансфер флутаміду до сперми у випадку лікування раку простати.

Активним продуктом біотрансформації цього препарату є 2-гідроксифлутамід.

Механізм дії флутаміду полягає в пригніченні захоплення андрогену і зв’язування ядерних рецепторів. Таргетними є переважно вторинні статеві органи та гіпоталамус-гіпофіз. Така цільова дія призводить до збереження лібідо та сексуальної потенції у близько 80% чоловіків, які отримують цей препарат. У чоловіків відмітили підвищення частоти пульсативної секреції гонадотропіну та тестостерону сироватки.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Призначення флутаміду щурам призводило до підвищення тестостерону в яєчках, мабуть, як результат порушення пригнічення гіпофізарного лютеїнізуючого гормону і пульсативної секреції фолікулостимулюючого гормону.

Згідно з інструкцією до препарату його призначення вагітним щурам та кролям знижувало виживання дитинчат. Цей ефект також відзначило дослідження у щурів, яке використало дозу флутаміду 10 мг/кг/день, починаючи від 6 дня вагітності і протягом періоду лактації. Ця доза не впливає на набирання ваги матерями протягом вагітності. Призначення флутаміду вагітним щурам призводило до аномалій розвитку у новонароджених чоловічої статі внаслідок андрогенного антагонізму. Ці ефекти включали наступне: затримку розвитку сосків, аномалії геніталій (гіпоспадія, зменшення аногенітальної відстані, атрофія насінних пухирців, рудиментарні додаткові залози і вагіна), затримка опущення яєчок, демаскулінізована диференціація секс-диморфних структур нервової системи. Аналогічні ефекти спостерігали у мишей, овець, мавп.  Затримку статевого розвитку відзначали у потомства чоловічої статі, яких лікували після відлучення, але не протягом періоду лактації. Вплив флутаміду при вагітності у щурів порушував арборизацію дендритних відростків в структурах мозку в препубертатному періоді та у дорослих особин. Вплив лікування флутамідом на яєчка у щурів є слабким. В одному дослідженні не відзначали зміни ваги, об’єму яєчок, довжини насінного канальця, однак, зафіксовано зменшення числа рецепторів лютеїнізуючого гормону на 1 клітину Лейдига, числа рецепторів фолікулостимулюючого гормону на 1 клітину Сертолі, числа сперматоцитів та сперматид на 1 розріз канальця. Ці зміни разом з впливом на функцію додаткових залоз спричиняє зменшення фертильності в лікованих тварин на 48%. У тварини землерийки спостерігали глибоке, але зворотне пригнічення сперматогенезу. Поведінка самців щурів була дещо змінена внаслідок лікування флутамідом, з меншою агресією в порівнянні з іншими видами тварин. Це зменшення агресії змінювалось при появі самки в астральному циклі.

Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

У чоловіків.

Призначення флутаміду продемонструвало кілька видимих наслідків для функції насіннєвих канальців, коли метаболізм дегідротестостерону було використано як маркер функції канальців. З 10 чоловіків з раком простати, яких лікували флутамідом, в 9 підтримувалась еякуляторна функція. Сперма 7 з цих чоловіків продемонструвала біохімічні зміни, що узгоджується зі зниженням функції простати і сім’яних канальців. Згідно з інструкцією до препарату зниження числа сперматозоїдів спостерігали при шеститижневому лікуванні флутамідом здорових чоловіків. Інформація про фертильність цих чоловіків відсутня.

У жінок.

При введенні самкам щурів флутаміду не виявлено порушення естрального циклу, хоча концентрація в яєчниках тестостерону та його метаболітів зростали в результаті лікування. На противагу цьому, гідроксифлутамід пригнічує овуляцію у щурів, ймовірно, за рахунок пригнічення викиду лютеїнізуючого гормону. Цей ефект долається призначенням екзогенного хоріонічного гонадотропіну людини, який подібний до лютеїнізуючого гормону (гонадотропні гормони).

Флутамід може бути корисним в лікуванні акне чи гірсутизму у жінок. Невелике дослідження в групі гіперандрогенних жінок з гірсутизмом продемонструвало, що флутамід зменшував діаметр волосини без помітного впливу на гіпофізарні гонадотропіни і був кращим за спіронолактон (альдактон) у зменшенні акне і андроген-залежної втрати волосся. Андрогени наднирників знижувались на фоні такої терапії, але основним ефектом препарату є периферійний андрогенний антагонізм.

В даний час флутамід не схвалений FDA для інших, ніж лікування метастатичного раку простати показів. Стурбованість висловлена відносно частоти гепатотоксичності, асоційованої з лікуванням флутамідом. Для мінімалізації гепатотоксичності рекомендовано моніторувати функцію печінки; вивчається використання нижчих доз – 250 мг/день.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org). 

 

Адаптовано 15.03.2020 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 16.03.2020 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!