МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ОКСАЗЕПАМ

Група/призначення:

Транквілізатор групи бензодіазепінів із  седативною дією.

Покази: неврози, неврозоподібні і психозоподібні розлади, при наявності тривоги, страху, підвищеної дратівливості, порушення сну, сенесто-іпохондричні розлади і нав’язливі стани, особливо якщо хворі погано переносять інші транквілізатори.

Оксазепам є метаболітом діазепаму, празепаму, темазепаму (транквілізатори групи бензодіазепінів).

Альтернативні назви / синоніми: тазепам.
Діюча речовина: оксазепам.
Рекомендації при вагітності:

Дані про застосування у людини припускають ризик в І та ІІІ триместрах.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Дані від експериментальних тварин не припускають зростання частоти вроджених вад розвитку. Досвід використання у людини також не припускає підвищеного ризику вроджених вад. Тривале використання при вагітності або перед пологами може спричинити неонатальний синдром відміни, подібний до описаного при прийомі діазепаму. Найбезпечнішою рекомендацією є уникати призначення оксазепаму при вагітності.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Призначення вагітним щурам на 8-14 дні гестації дози 100 мг/кг не призвело до несприятливих репродуктивних наслідків. Експерименти у мишей та кролів не продемонстрували тератогенних ефектів. У щурів та мишей спостерігали нейроповедінкові наслідки.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Повідомляється про 8 дітей з дизморфіями від жінок, які, ймовірно, приймали діазепам або оксазепам у високих дозах при вагітності. Лицьові дизморфії та неврологічні аномалії були основними відхиленнями у цих дітей. Вплив бензодіазепінів встановлювали дослідженням зразків крові, отриманих на ранніх термінах вагітності і збережених, хоча 3 жінки заперечили прийом будь-яких препаратів в період вагітності. Залишається невирішеним питання про прийом жінками одночасно інших препаратів при вагітності, що не вивчалось при дослідженні, бо бралися до уваги тільки бензодіазепіни. Основними відхиленнями були лицеві дизморфії та неврологічні розлади. Один з дослідників зауважив, що за описом та фотографіями цих немовлят можна припускати наявність у них синдрому Целвегера*. Інша група дослідників припустила, що деякі немовлята можуть мати синдром Мебіуса**.

*Синдром Цельвегера (син. Цереброгепаторенальний синдром) – аутосомно-рецесивне спадкове захворювання із групи пероксисомних хвороб. Характерні ознаки: пренатальна затримка росту, м’язова гіпотонія, утруднене смоктання, арефлексія, доліхоцефалія, високе чоло, округле пласке обличчя, одутлі повіки, гіпертелоризм, монголоїдний розріз очей, катаракта, пігментна ретинопатія або дисплазія зорового нерву, колобома райдужки, низько розташовані вуха, мікрогнатія, розщілина піднебіння, ураження печінки (гепатомегалія, дизгенезія внутрішньо печінкових проток, цироз печінки), полікистоз нирок, нерідко – важкі, несумісні з життям аномалії легенів та серця, затримка психомоторного розвитку,судоми, жовтяниця.

**Синдром Мебіуса – (вроджена лицева диплегія) – вроджена аномалія, яка характеризується паралічем лицевого нерву, тип успадкування аутосомно-домінантний, аутосомно-рецесивний, Х-зчеплений рецесивний. Основні клінічні прояви: відсутність міміки обличчя, косоокість, різноманітна неврологічна симптоматика.

Тератологічна інформаційна служба повідомляє, що частота вроджених вад серед 355 немовлят, чиї матері приймали бензодіазепіни при вагітності, в більшості випадків у І триместрі, не перевищувала очікуваної. 89 цих жінок приймали оксазепам і жодне з їхніх немовлят не мало вроджених вад.

Аналіз даних Шведського медичного реєстру новонароджених (Swedish Medical Birth Register) на основі вивчення інформації про призначення оксазепаму вагітним у період між 1996 та 2011 роками виявив 843 дітей, які, як передбачається згідно виписаних жінкам рецептів,  зазнали впливу  препарату в І триместрі. Не виявлено істотного збільшення частоти “великих” вад розвитку та серцевих аномалій.  Результати враховували паління, індекс маси тіла, вік, сімейний статус, рік народження.

Продемонстровано трансплацентарний пасаж оксазепаму в ІІ та ІІІ триместрах. Співвідношення пуповина:материнська сироватка становить 0,6 в ІІ триместрі та 1,1 в пологах.

Повідомляється про неонатальний синдром відміни у немовляти, яке зазнало впливу оксазепаму в дозі 30 мг/день, принаймні, наприкінці вагітності. Немовля не знаходилось на грудному вигодовуванні.

У дітей, народжених жінками, які приймали інший препарат групи бензодіазепінів – діазепам – можуть діагностувати абстинентний синдром, навіть, при відміні препарату у немовляти може спостерігатись м’язова гіпотонія. Однак, повторні невеликі дози оксазепаму (30-45 мг/день) у 6 випадках не призвели до виникнення гіпотонії. Це може бути пов’язано з відсутністю активного метаболіту оксазепаму та відносно коротким періодом напіврозпаду. Відсутня інформація про довготривалі нейроповедінкові наслідки пренатального впливу оксазепаму.

Створено реєстр для моніторингу результатів вагітностей, при яких оксазепам призначався для контролю епілепсії – http://www.massgeneral.org/aed.

Застосування препарату під час вигодовування:

Невелика кількість оксазепаму та зв’язаного оксазепаму виявляється в грудному молоці. Відсутня інформація про концентрацію препарату в крові новонародженого, який знаходиться на грудному вигодовуванні.

В ретроспективному дослідженні, здійсненому при телефонному опитуванні 124 матерів, які отримували бензодіазепіни при грудному вигодовуванні і можливо, приймали при вагітності, не отримано інформації про пригнічення у невеликої кількості немовлят (<10), які зазнали впливу оксазепаму при грудному вигодовуванні. Багато жінок в цьому дослідженні також приймали інші препарати.

Продемонстровано, що інші бензодіазепіни також проникають в грудне молоко (діазепам, лоразепам, клоназепам). Накопичення цих препаратів у немовлят може викликати слабке смоктання та сонливість, тому повторне вживання бензодіазепінів при лактації в цілому не рекомендується. Якщо мама потребує тривалого лікування бензодіазепінами, необхідно слідкувати за можливими бензодіазепіновими ефектами у немовлят. Робоча група ВООЗ з лактації дійшла висновку, що матері, які приймають час від часу невеликі дози бензодіазепінів, можуть безпечно годувати немовлят.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Відсутня інформація про репродуктивні ефекти у жінок. У чоловіків бензодіазепіни можуть викликати порушення еякуляцї та затримку оргазму. Враховуючи такі побічні ефекти лоразепаму його призначають для лікування передчасної еякуляції.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 14.12.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 20.01.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!