РЕВМАТОЇДНИЙ АРТРИТ ТА ВАГІТНІСТЬ
Ревматоїдний артрит (РА) належить до групи системних запальних захворювань сполучної тканини аутоімунного характеру. Ураження периферичних суглобів розвивається симетрично з низкою великих ускладнень. Частота – 1-2% серед населення, тобто страждає кожна сота людина.
Жінкам з РА, які приймають підтримуючу терапію, необхідно проконсультуватися з лікарем при плануванні вагітності для підбору лікування з найменшою шкодою для плоду.
Синонім: ревматоїдний артрит.
РА під час вагітності (короткий висновок):
Неможливо передбачити перебіг РА при вагітності. Деякі препарати, такі як метотрексат (цитостатичний, антиревматичний препарат) та циклофосфамід (антинеопластичний препарат) асоціюються з підвищеним ризиком вроджених вад розвитку. А нестероїдні протизапальні препарати (ібупрофен, напроксен) пов’язують з можливими несприятливими результатами у випадку застосування на пізніх термінах вагітності. Також до схеми лікування РА входять кортикостероїди (преднізолон, преднізон, метилпреднізолон), які асоціюються з ризиком виникнення орофаціальних розщілин.
Інформація щодо впливу на плід:
І триместр.
Однією з перших ознак вагітності є втома, яка при РА, для якого вона також характерна, може посилюватись. В іншому вагітність незначно впливає на перебіг РА в І триместрі. Дуже добре, якщо РА неактивний в І триместрі – ймовірно така клініка залишиться і надалі протягом вагітності (згідно з висновком дослідження 2008 року, яке проводилось в Нідерландах). Якщо РА активний в І триместрі, то є можливість покращення стану на більш пізніх термінах вагітності.
ІІ триместр.
Згідно з дослідженням Філадельфійського університету (США) у 70% жінок з РА спостерігається покращення стану на початку ІІ триместру та ще протягом перших 6 тижнів після пологів. Також зменшується втома.
Існує кілька теорій покращення перебігу хвороби при вагітності, включно зі зростанням рівнів протизапальних цитокінів та гормональними змінами, які виникають при вагітності.
Точно не відомо, чому в деяких жінок перебіг РА покращується, а в інших, навпаки, погіршується. Але останні дослідження в Нідерландах продемонстрували, що покращення, більш ймовірно, наступає у жінок з негативними ревматоїдним фактором та антитілами до циклічних цитрулінових пептидів. Дослідження також припускають певну роль генетичного внеску батька: чим менше дитина генетично схожа на маму, тим легший перебіг хвороби.
ІІІ триместр.
Якщо РА з початку вагітності м’яко протікав або перебіг покращився в ІІ триместрі, то слід очікувати такого ж і в ІІІ триместрі. Щоправда, може наростати втома ближче до пологів.
Пологи.
РА незначно підвищує ризик передчасних пологів, але не спричиняє зменшення ваги новонароджених – згідно дослідження 2006-го року вчених з університету в Сіетлі, США.
При РА більша ймовірність призначення пологів шляхом кесаревого розтину – у випадку залучення в запальний процес кульшових суглобів.
Якщо жінка приймала кортикостероїди протягом 2-3 тижнів під час вагітності, то в пологах їй призначають стресову дозу цих препаратів з наступним моніторуванням новонародженого щодо вироблення ним власних кортикостероїдів.
Інфекція можлива після будь-яких пологів, але жінки з РА приймають імуносупресанти, тому в них це зустрічається частіше, що треба брати до уваги.
Післяпологовий період.
Якщо хвороба м’яко протікала в період вагітності, існує ризик загострення після пологів.
Згідно з даними дослідження 2008 року в Нідерландах у 39% жінок з РА спострегіається, принаймні, один випадок помірного загострення РА після пологів.
РА під час вигодовування:
Деякі препарати несумісні з грудним вигодовуванням, як наприклад, метотрексат. При бажанні годувати дитину слід виходити зі стану матері та потреби в конкретних препаратах та їх безпечності для новонародженого.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
РА не впливає на фертильність та не збільшує періоду настання вагітності. Деякі дослідження продемонстрували, що жінки з РА мають менше дітей в порівнянні зі здоровими, що може свідчити швидше про свідомий вибір обмеження розміру сім’ї, аніж про неможливість завагітніти або виносити дитину. Це підтверджують і результати дослідження Каліфорнійського університету: при виявленні РА до народження першої дитини в сім’ї народжується менше дітей.
Адаптовано за матеріалами:
- Dunkin MA. Rheumatoid Arthritis and Pregnancy. It helps to know what to expect during your pregnancy. Arthritis Foundation site (http://www.arthritis.org/living-with-arthritis/life-stages/pregnancy-family/pregnancy-and-rheumatoid-arthritis.php. [Accessed on June 12, 2016].