ОРНІДАЗОЛ
Група/призначення:
Антибактеріальний засіб для системного застосування, похідне 5-нітроімідазолу.
Покази: лікування протозойних інфекцій: трихомоніазу, амебіазу, лямбліозу; лікування інфекцій, які викликані анаеробними бактеріями, а також їх профілактика при операціях, у комплексному лікуванні бактеріальних вагінозів.
Альтернативні назви / синоніми: орнізол. Комбінований препарат орципол (ципрофлоксацин та орнідазол)
Діюча речовина: орнідазол.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини, передбачається помірний ризик, рекомендовано не призначати в І триместрі.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація. Ймовірно, при одноразовому використанні не слід припиняти грудне вигодовування взагалі, а зробити перерву до 48 годин. При довшому прийомі здається потенційно токсичним для немовляти.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про стандартні тератологічні дослідження з орнідазолом. Препарат знижує фертильність у самців щурів при дозі 400 мг/кг/день.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Орнідазол не призводив до зростання аномалій розвитку у личинок плодових мух, вирощених на середовищі з вмістом препарату 2000 мг/л.
При інтраперитонеальному введенні 180 мг/кг/день орнідазолу мишам на 6-16-й дні гестації не спостерігали скелетних аномалій.
Інформація щодо впливу на плід:
Повідомляється про народження здорових дітей у 5 жінок, лікованих в ІІІ триместрі орнідазолом в дозі 1000 мг/день протягом 6-10 днів.
Згідно з другим джерелом, одна стаття інформує про вживання орнідазолу при вагітності без тератогенних наслідків.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Призначення орнідазолу самцям щурів в дозі 400 мг/кг/день призвело до втрати фертильності внаслідок порушення рухливості та капацитації* зі зворотним ефектом після припинення лікування.
*Капацитація – набування сперматозоїдами ссавців здатності до проникнення через оболонку в яйцеклітину. Здійснюється в статевих шляхах самки під впливом секретів, які виробляються стінками яйцепроводів та матки. |
Інкубація сперми щурів з орнідазолом в дозі 2,5 мМ протягом 4 годин знижувала рухливість сперматозоїдів. Спостерігали зниження рухливості сперми хом’яка при концентрації орнідазолу 25 мМ та порушення реакції акросом** до 5 мМ.
**Акросомна реакція – екзоцитоз вмісту акросоми для локального руйнування жовткової оболонки яйцеклітини (у ссавців та людини) та подолання сперматозоїдом цього бар’єру. |
Індуковане орнідазолом порушення функції сперматозоїдів асоціюється зі зниженням гліколізу в цих клітинах. Самці мишей були стійкими до антифертильного впливу орнідазолу, можливо, тому, що він швидше метаболізується у мишей, ніж у щурів.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).