ДІГІДРОКОДЕЇН
Група/призначення:
Наркотичний анальгетик, агоніст та протикашльовий засіб.
Наркотичні (опіоїдні) анальгетики – це лікарські засоби природного (рослинного і тваринного), напівсинтетичного і синтетичного походження, що мають значний болезаспокійливий ефект з переважним впливом на ЦНС, а також здатність викликати психічну і фізичну залежність (наркоманію).
За типом впливу на опіоїдні рецептори поділяються на 3 групи:
- Агоністи (морфін, метадон, фентаніл, тримеперидин (промедол – близький до меперидину), меперидин).
- Агоністи-антагоністи (буторфанол, бупренорфін, пентазоцин, трамадол).
- Антагоністи (налоксон, налтрексон).
Агоністи та агоністи-антагоністи використовують в якості анальгетиків, а антагоністи – при отруєнні морфноподібними препаратами.
Альтернативні назви / синоніми: метилморфін.
Діюча речовина: дігідрокодеїн.
Рекомендації при вагітності:
Дані про використання у людини припускають ризик в ІІІ триместрі.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про вплив препарату на ранніх термінах вагітності та про асоціацію з вродженими вадами розвитку. Однак, відома інформація про кодеїн може бути співставною. Вживання при вагітності для аналгезії асоціюється з неонатальною респіраторною депресією, що характерно для всіх опіоїдів.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація (див. статтю Кодеїн).
Застосування препарату під час вигодовування:
Згідно з інструкцією дігідрокодеїн проникає в грудне молоко. У матерів з нормальною активністю CYP2D6* ензимів, які метаболізують препарат, кількість дігідрокодеїну в молоці залежна від дози і є невисокою. При генетичному варіанті прискореного метаболізму дігідрокодеїну концентрація його в молоці може бути вищою за очікувану та небезпечною.
*Мутації гену CYP2D6, що призводять до дефіциту ферментів спричиняють уповільнення метаболізму антидепресантів, нейролептиків, β-адреноблокаторів, наркотичних анальгетиків та підвищення частоти побічних ефектів при їх вживанні. Навпаки, мутації CYP2D у вигляді тандемних копій гену призводять до надлишкової експресії цитохром Р450 оксидази. Індивідам з такими алелями для досягнення терапевтичного ефекту необхідно призначати значно вищі дози препаратів. «Повільні» метаболізатори (poor metabolism, PM) за CYP2D6 — це гомо- або гетерозиготні носії функціонально дефектних алельних варіантів даного гену CYP2D6 . |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.