ВАКЦИНА ПРОТИ СИБІРСЬКОЇ ВИРАЗКИ
Група/призначення:
Вакцина. Сибірська виразка є гострим, особливо небезпечним інфекційним захворюванням, що виникає у людини і тварин при зараженні Bacillus anthracis і протікає з формуванням на шкірі специфічних карбункулів, або в септичній формі.
Покази: працівники лабораторій; люди, що працюють з тваринами, завезеними з інших каїн; певна категорія військових.
Альтернативні назви / синоніми: біотракс (BioThrax).
Діюча речовина:
Безклітинний, неінфекційний фільтрат B. antracis, який містить суміш клітинних продуктів адсорбованих на гідроксиді алюмінію.
Рекомендації при вагітності: сумісна.
Рекомендації при лактації: сумісна.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Невеликий досвід застосування не продемонстрував зростання частоти вроджених вад розвитку. Проте діючою залишається наступна рекомендація CDC, проголошена у 2000 та 2008 роках: вагітну жінку слід вакцинувати проти сибірської виразки тільки якщо потенційна користь для матері перевищує потенційний ризик для плода.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
При введенні кролям не спостерігали несприятливих репродуктивних наслідків, включно з тератогенністю.
Інформація щодо впливу на плід:
Огляд літератури у 2012 році виявив 17 випадків сибірської виразки при вагітності. 16 матерів та 12 плодів/новонароджених померли. Більшість цих випадків спостерігали до введення антибіотикотерапії.
В США проводилось спостереження за жінками на військовій службі віком 17-44 років за період від січня 1999 до березня 2000 року. 3136 жінок отримали, принаймні, 1 дозу вакцини (більшість отримала 2 або 3 дози), в той час як 962 не були щеплені. Протипоказами до вакцинації вважалися тільки вагітність та захворювання з порушенням імунітету. 385 вагітностей наступили після введення 1 дози вакцини. Порівняння з контрольною групою не виявило суттєвого зростання частоти вроджених вад та низької ваги в пологах, асоційованих з вакциною. Наступне дослідження повідомляє про 3465 військовослужбовців, які отримали вакцину в І триместрі вагітності, причому 938 з них – більш, ніж 1 дозу (в І триместрі). При цьому не виявлено статистично суттєвого зростання частоти вроджених вад.
Застосування препарату під час вигодовування:
За даними CDC лактація не є протипоказанням до щеплення.
Повідомляється про успішний випадок грудного вигодовування жінкою, в якої видалили виразки з молочних залоз.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Дослідження військової репродуктивної клініки не виявили різниці у показниках сперми і результатах екстракорпорального запліднення спермою, взятою від 225 чоловіків, які отримали вакцину, та 791 без такого щеплення.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.