СКОПОЛАМІН
Група/призначення:
Антихолінергічний засіб, який блокує переважно периферичні холінореактивні системи.
Покази: застосовують іноді в психіатричній практиці як заспокійливий засіб, в неврологічній – для лікування паркінсонізму, в хірургічній практиці разом з анальгетиками (морфін, промедол) – для підготовки до наркозу, іноді як протиблювотний і заспокійливий засіб – при морській та повітряній хворобі, а також при іритах, іридоциклітах і з діагностичною метою для розширення зіниць замість атропіну.
Альтернативні назви / синоніми: немає.
Діюча речовина: скополамін.
Рекомендації при вагітності:
Дані про використання у людини припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Антихолінергетики в цілому не викликають підвищення ризику вроджених вад, окрім одного випадку передозування в пологах; відсутні докази негативного впливу скополаміну при вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження у щурів з щоденним внутрішньовенним введенням препарату не продемонстрували негативного впливу на плід. Крайній ембріотоксичний ефект спостерігали у кролів при введенні такої дози внутрішньовенно, яка давала концентрацію препарату в плазмі в 100 разів вищу, ніж отримувана у людини при введенні скополаміну підшкірно.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 50282 пари мати-дитина, в 309 випадках приймався скополамін в І триместрі, у 881 – в будь-якому терміні вагітності. В жодній з груп не виявлено асоціації з вродженими вадами. Однак, коли група парасимпатолітиків аналізувалась в цілому (2323 випадки), знайдена асоціація з малими аномаліями розвитку.
В моніторинговому дослідженні Michigan Medicaid recipients, яке охопило 229101 завершену вагітність в період між 1985 та 1992 роками, виявлено 27 новонароджених, які зазнали впливу скополаміну в І триместрі вагітності. Зареєстровано 1 (3,7%) велику вроджену ваду при очікуваній 1-й. Специфічні дані доступні для 6 категорій вроджених вад (виявлені/очікувані): 0/0 вроджені вади серцево-судинної системи, 0/0 полідактилія, 0/0 розщілина хребта, 0/0 розщілина обличчя, 0/0 редукційна вада кінцівки, 0/0 гіпоспадія.
Скополамін швидко проникає через плаценту. При призначенні вагітній відмічають наступні ефекти у плода: тахікардію, знижену варіабельність та уповільнення серцевого ритму. Материнська тахікардія характерна для інших антихолнергічних препаратів, таких як атропін та глікопіролат.
У одного новонародженого спостерігали токсичну реакцію від скополаміну. Мати отримала 6 доз скополаміну (в цілому 1,8 мг) з рядом інших препаратів в пологах. У новонародженої дівчинки були присутні наступні симптоми: лихоманка, тахікардія, летаргія, крім того бочкоподібна грудна клітина без респіраторного порушення. Лікування фізостигміном покращило стан (антихолінестеразний препарат).
При клінічному дослідженні жінок, яким призначено кесарський розтин, вводили скополамін підшкірно, застосовувалась епідуральна анестезія та аналгезія опіатами. У новонароджених не спостерігались симптоми пригнічення ЦНС.
Застосування препарату під час вигодовування:
Скополамін проникає в грудне молоко.
Американська академія педіатрії вважає скополамін сумісним з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.