МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АЦИТРЕТИН

Група/призначення:  

Протипсоріатичний препарат, для лікування псоріатичної еритродермії, пустульозного псоріазу (локалізованого або генералізованого), вродженого іхтіозу, червоного плаского лишаю, хвороби Дар’є.

Альтернативні назви / синоніми:

Неотігазон, соріатан.

Діюча речовина: ацитретин.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Ацитретин є основним метаболітом етретинату, ретиноїдної сполуки, яку асоціюють з підвищеним ризиком розвитку вроджених вад. Враховуючи експерименти на тваринах ацитретин викликає аналогічні ефекти. Ацитретин є потенційним тератогеном.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При експериментах на щурах припустили, що тератогенність етритінату пов’язана з його біотрансформацією у ацитретин. Дослідження in vitro з ембріонами щурів показали, що  запобігання перетворенню етритінату  в ацитретин суттєво знижує тератогенність етритінату. При введенні безпосередньо ацитретину спостерігались тератогенні ефекти у мишей, щурів та кролів. Дефекти включали зміни кінцівок та піднебіння.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

На відміну від етретинату ацитретин швидко виводиться з організму. Ацитретин був запропонований щоб замінити етретинат, проте, починаючи з 1991 року стало очевидним, що ацитретин в організмі метаболізується в етретинат, що викликало занепокоєння в жінок, особливо в тих, які вживали алкоголь. Данські дослідники використали анкетування для з’ясування вживання алкоголю та вимірювали при цьому рівень етретинату в крові жінок для дослідження з’вязку між етретинатом та алкоголем. Не було знайдено етретинату у зразках крові 20 жінок, які повідомили, що взагалі не вживали алкоголь, а у всіх 16 жінок, які вживали в середньому більше 200 грам етанолу в тиждень було знайдено препарат в крові.

Враховуючи ці дані автори дослідження рекомендують жінкам репродуктивного віку взагалі не вживати алкоголь протягом періоду лікування ацитретином  та ще принаймні 2 місяці після закінчення лікування. У випадку не дотримання такої рекомендації слід уникати вагітності ще 2-3 роки, оскільки в жировій тканині етретинат виявляється ще протягом 52 місяців після закінчення лікування ацитретином.

Автори одного з досліджень рекомендують контрацепцію протягом 2 років після закінчення терапії ацитретином.

В інструкції до препарату рекомендована контрацепція протягом 3 років після припинення лікування,  як і донорство,  для того, щоб запобігти передачі сполуки вагітним жінкам.

Невелике дослідження в Південній Кореї описує 9 випадків ненавмисного переливання крові з вмістом ацитретину 9 вагітним, в новонароджених при цьому вроджених дефектів не було виявлено.

Описано плід з множинними вродженими вадами (краніофаціальними, вух, серцево-судинної системи) після самовільного переривання вагітності, при якій жінка приймала ацитретин в І триместрі в дозі 1 мг/кг/день. У плода також виявлені серйозні аномалії кінцівок, що не є характерним для асоційованих з ретиноїдними сполуками вад.

Також повідомляється про новонародженого, чия мама приймала 10 мг/день ацитретину з початку вагітності і до 10-го тижня. У новонародженого на 32 тижні з вагою 1450 грам виявлено наступні вроджені зміни: мікроцефалію, епікант, запале перенісся, готичне піднебіння,  відстовбурчені (чашкоподібні) вуха, вивернуті ніздрі, дефект міжпередсердної перетинки, двобічну сенсоневральну глухоту. У віці 18 місяців дитина була з мікроцефалією, гіпотонією та затримкою психоневрологічного розвитку. Такі вроджені вади відповідають описаним під назвою  ретиноїдної ембріопатії (див. Ізотретиноїн).

Повідомляється про 2 нормальні вагітності у жінок з невизначуваною концентрацією етретинату, які припинили вживання ацитретину за 25 та 40 місяців до пологів відповідно.

Інші дослідники описують 36 вагітностей, при яких жінки припинили вживати ацитретин від 6 до 23 місяців до запліднення і в дітей не виявили передбачувані від впливу ретиноїдів вади.

Також повідомляється про 44 немовлят, чиї мами вживали ацитретин від 0 до 2 років до запліднення. В цій групі виявлено тільки один випадок крипторхізму.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вміст ацитретину в молоці асоціюється із зниженням виживання потомства у експериментальних тварин. Препарат потрапляє в грудне молоко, що було продемонстровано на зразках молока від жінок, які отримували препарат парентерально в дозі 40 мг в день (0,65 мг/кг/день.  Доза, яку отримує немовля, становить 1,5% материнської, але навіть така мала кількість препарату не бажана для дитини.  Незважаючи на думку окремих дослідників, американська академія педіатрії відносить препарат до сумісних з лактацією.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Не знайдено впливу на сперматогенез у самців щурів, які отримували перорально ацитретин в дозах від 0,75 до 1,5. При тривалому введенні ацитретину самцям собак в дозі 30 мг/кг/день виникали транзиторні зміни сперматогенезу. Одне з повідомлень описує 10 чоловіків, які приймали препарат в дозах від 25 до 50 мг протягом 3 місяців без жодних ефектів на сперматогенез, морфологію, рухливість сперматозоїдів або рівень статевих гормонів.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 01.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 09.07.2015 р.
Оновлено 28.08.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!