ГАНЦИКЛОВІР ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ
Назва англійською мовою: Ganciclovir ophthalmic.
Група/призначення:
Противірусний препарат для місцевого застосування. Це гель для місцевого застосування для лікування гострого герпетичного кератиту (дендритні виразки).
Альтернативні назви / синоніми: вірган, зирган.
Діюча речовина: ганцикловір.
Окрема стаття про ганцикловір для системного використання.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – допускається, якщо користь для матері перевищує ймовірний ризик для плода.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – потенційно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Добова офтальмологічна доза становить 0,375 мг (по 1 краплі 5 разів у день) і це є приблизно 0,04% та 0,1% від пероральної та внутрішньовенної доз відповідно. Теоретично очікується мінімальний системний вплив при такому застосуванні.
ЖІНКАМ РЕПРОДУКТИВНОГО ВІКУ ВИКОРИСТОВУВАТИ КОНТРАЦЕПЦІЮ ПРОТЯГОМ ПЕРІОДУ ЛІКУВАННЯ |
ВАГІТНИМ ВИКОРИСТОВУВАТИ ТІЛЬКИ У ТОМУ ВИПАДКУ, ЯКЩО КОРИСТЬ ДЛЯ МАТЕРІ ПЕРЕВИЩУЄ РИЗИК ДЛЯ ПЛОДУ |
ЦЕЙ ПРЕПАРАТ БУДЕ ПОТРЕБУВАТИ ОБМЕЖЕНА ГРУПА ВАГІТНИХ, ВИХОДЯЧИ З ПОКАЗІВ ДО ПРИЗНАЧЕННЯ |
ЯКЩО ЛІКУВАННЯ ПОТРЕБУЄ ЧОЛОВІК, ЧИЯ ПАРТНЕРКА МОЖЕ ЗАВАГІТНІТИ, ТО ВІН ПОВИНЕН ВИКОРИСТОВУВАТИ МІСЦЕВІ ЗАСОБИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПРОТЯГОМ ПЕРІОДУ ЛІКУВАННЯ ТА ЩЕ ТРИ МІСЯЦІ ПІСЛЯ ОСТАННЬОЇ ДОЗИ |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у кролів та мишей. Використано внутрішньовенні дози, які у 10000 та 17000 разів перевищували офтальмологічну дозу для людини відповідно. Ці дози продемонстрували ембріотоксичність у вигляді резорбції плодів у кролів і мишей та тератогенність у кролів (затримка росту плодів, ембріолетальність, та/або токсичний вплив на організм матері, а тератогенні ефекти були наступними: розщілина піднебіння, анофтальмія/мікрофтальмія, аплазія органів (нирки та підшлункова залоза), гідроцефалія, брахігнатія). Мишам вводили внутрішньовенно щодня дозу, яка у 14000 разів перевищувала офтальмологічну у людини, перед паруванням, протягом вагітності та лактації, що призводило до гіпоплазії яєчок та сім’яних канатиків у самців, а також спричиняло патологічні зміни незалозистої ділянки шлунку.
Ганцикловір проявив карциногенність та кластогенність в одному дослідженні, а мутагенності не виявляли. У мишей спостерігали порушення поведінки парування, зниження фертильності, підвищення частоти ембріолетальності. Всі ці ефекти відмічено на фоні дуже високих пероральних доз, які у 3000 -160000 перевищували офтальмологічну дозу для людини.
Інформація щодо впливу на плід:
Невідомо, чи препарат проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага припускає такий трансфер, але кількість препарату в плазмі в такому випадку невідома.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання ганцикловіру офтальмологічного в період лактації у людини. Молекулярна вага препарату припускає його проникнення до грудного молока, але невідома кількість, яка може системно абсорбуватись.
НА ДУМКУ ДЕЯКИХ ЕКСПЕРТІВ ЦЮ ФОРМУ ГАНЦИКЛОВІРУ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ В ПЕРІОД ЛАКТАЦІЇ ТІЛЬКИ ЗА ВІДСУТНОСТІ АЛЬТЕРНАТИВНОГО ВАРІАНТУ |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Ganciclovir Ophthalmic Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Zirgan (Ganciclovir Ophthalmic Gel): Side Effects, Uses, Dosage, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.