АЦЕТИЛХОЛІН
Група/призначення:
Це хімічна речовина, складний ефір оцтової кислоти та холіну, нейромедіатор (периферичної та центральної нервової систем) багатьох живих організмів, включно з людиною; перший відкритий фізіологами нейротрансмітер.
Нейромедіатори, або нейротрансмітери – це біологічно активні хімічні речовини, за допомогою яких здійснюється передача електричного імпульсу з нервової клітини через синаптичний простір.
Використовується в основному в лабораторній практиці, іноді як судинорозширювальний засіб при спазмах периферичних судин, ендартеріїті, переміжній кульгавості (симптом порушення кровообігу нижніх кінцівок), спазмах артерій сітківки; при проведенні фармакологічних і фізіологічних досліджень.
Також входить до складу офтальмологічних розчинів та гомеопатичних продуктів.
Альтернативні назви / синоніми:
Ацетилхоліну гідрохлорид, ацетилхолін хлорид, ацеколін, міохол, цитохолін.
Діюча речовина: ацетилхолін.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація про вплив екзогенного ацетилхоліну.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про вплив екзогенного ацетилхоліну.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Ацетилхолін діє як парасимпатичний агоніст, цей вплив швидко усувається холінестеразою. Входить до складу офтальмологічних розчинів та гомеопатичних продуктів. Відсутня інформація про вплив екзогенного ацетилхоліну.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Ідентифікація мускаринових* рецепторів у приматів та гранульозних клітин в гризунів припустила, що не нервова холінергічна система може бути залучена до регуляції клітинної проліферації яєчників. У мишей ацетилхолін спричиняє переорієнтацію піднебіння, що необхідно для його злиття. Введення курчатам до 2,85 мг/яйце не спричиняло аномалій.
*Мускаринові рецептори разом з нікотиновими є ацетилхоліновими рецепторами. Цей клас рецепторів селективно активується алкалоїдом мускарином з гриба мухомор червоний (Amanita muscaria), і блокується алкалоїдами беладони, такими як атропін та скополамін. Мускаринові рецептори беруть участь в проведенні ацетилхолін-залежних нервових сигналів в синапсах ЦНС, автономних гангліїв, гладкої мускулатури, інших систем, яким притаманна парасимпатична іннервація. |
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутня інформація про вплив екзогенного ацетилхоліну.
Ацетилхолін відіграє певну роль в репродукції. Наприклад, ацетилхолін опосередковує розширення артеріол головного мозку та легенів у плодів барана. Місцевим посередником цього процесу може бути оксид азоту. В експериментах продемонстровано, що ацетилхолін-асоційована легенева вазодилятація відіграє роль в дозріванні легенів плода.
Ацетилхолін виробляється плацентою і може служити локальним вазодилятатором. Також припускається певна роль ацетилхоліну в процесі пологів, сполука підвищує активність матки.
Роль ацетилхоліну в ембріональному розвитку не цілком зрозуміла.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
У чоловіків найважливішою функцією ацетилхоліну в репродукції є медіація ерекції. Цей ефект також може виникати через оксид азоту. Продемонстровано, що ацетилхолін індукує скорочення сім’явиносних канальців у людини in vitro. У самок щурів концентрація ацетилхоліну в гіпоталамусі змінюється з фазами естрального циклу. Ці знахідки припускають роль нейротрансмітерів в репродуктивній циклічності.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).