ВАКЦИНА ПРОТИ МЕНІНГОКОКОВОЇ ІНФЕКЦІЇ
Група/призначення:
Вакцина. Покази: профілактика менінгококової інфекції.
Альтернативні назви / синоніми:
Полісахаридна менінгококова вакцина А, С, Y; меномун, менактра.
Доступні наступні формули: 1) полісахаридна менінгококова вакцина групи А, С, Y; 2) комбінована W-135 (меномун A/C/Y/W-135); менактра – штами Neisseria meningitidis серогруп А, С, Y та W-135, білок-носій дифтерійний анатоксин.
Діюча речовина:
Препарат являє собою ліофілізовану суху речовину.
Рекомендації при вагітності: сумісна.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про використання у людини; ймовірно сумісна.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Ризик від вакцинації при вагітності невідомий. При одному дослідженні при вакцинації зареєстрували трансфер до плода материнських антитіл, але він був нерегулярним і не залежав від титру антитіл в матері та терміну вагітності при проведенні вакцинації.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Не проводились з меномуном. У мишей проводились тератологічні дослідження з менактрою. Доза, яка у 900 разів перевищувала рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла, не впливала на фертильність, показники материнської смертності, виживання плодів, постнатальний розвиток. Один з 234 плодів мав розщілину піднебіння і жодний- в контрольній групі. Це була єдина виявлена аномалія, яка, як вважається, не пов’язана з вакциною.
Інформація щодо впливу на плід:
Дослідження 1998 року аналізувала результати вагітностей 34 жінок, які були вакциновані при вагітності, з них 4 (11,8%) в І триместрі, 17 (50%) в ІІ триместрі, 13 (38,2%) в ІІІ триместрі. Результати вагітностей: 34 одноплідні пологи, середній термін нагляду за дітьми 13,2 місяці (1-24 місяці), 1 випадок вродженої вади розвитку. Вроджена вада діагностована у дитини, мама якої отримала вакцину у терміні 33 тижнів. Це був синдром Чарлі М*, який зустрічається з частотою <0,00002%. Такий симптомокомплекс мав би формуватися на ранніх термінах вагітності, генетична природа його не доведена, як і зв’язок з тератогенезом.
*Charlie M syndrome) – рідкісне порушення розвитку, що належить до групи синдромів оромандибулярного гіногенезу кінцівок і включає гіпоглоссію, гіподактилію, глосо-піднебінний анкілоз. Основні аномалії: гіпоплазія нижньої щелепи, синдактилія, ектродактилія, малий рот, розщілина піднебіння, гіподонтія, парез обличчя, також гіпертелоризм. |
Рев’ю 1994 стверджує, що вакцина протипоказана при вагітності. Однак, у 1996 році при дослідженні в групі 75 жінок, які вакциновані в ІІІ триместрі, не виявлено несприятливих наслідків у новонароджених.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
- Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).