АЛЬДАКТОН
Група/призначення:
Калійзберігаючий діуретик, антагоніст альдостерону. Застосовується для лікування набряків при серцевій недостатності, цирозі печінки; нефротичному синдромі. Крім того препарат має антиандрогенну дію і призначається для лікування гірсутизму, а також для лікування передчасного статевого дозрівання у хлопчиків.
Альтернативні назви / синоніми: спіронолактон, верошпірон.
Діюча речовина: спіронолактон.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; дані про використання у тварин передбачають ризик.
Рекомендації при лактації:
Обмежені дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Виходячи з даних, отриманих в експериментах на тваринах, не очікується зростання частоти вроджених вад при використанні альдактону. Існує стурбованість щодо антиандрогенного ефекту препарату у людини, оскільки такий вплив описано у щурів чоловічої статі, проте таких даних стосовно людини не отримано. В цілому не рекомендується призначати діуретини при вагітності. Вони неефективні при токсикозі.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Призначення при вагітності викликало фемінізацію щурів чоловічої статі (доза 200 мг/кг/день в період пізнього ембріогенезу та фетального розвитку). При введенні мишам дози препарату 20 мг/кг/день, яка нижча за максимальну рекомендовану для людини, відхилень не виявляли. У кролів ця сама доза викликала збільшення частоти резорбції плодів і, відповідно, зменшення кількості живих. Виявлено онкогенний вплив препарату на щурів. Тератологічних ефектів у мишей та щурів не виявлено.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Також існували побоювання щодо можливого зниження плацентарного кровотоку під впливом альдактону та інших діуретинів. Повідомляється про двох жінок, які народили двох дівчат та трьох хлопчиків у 5 вагітностях, вживаючи альдактон. Не виявлено ознак недостатності андрогенів у хлопчиків та інших відхилень у дітей.
В іншому подібному повідомленні також не помічено антиандрогенових ефектів у дівчат та хлопчиків.
Повідомляється про випадок виявлення неоднозначних геніталій у новонародженої дитини, мати якої лікувала полікистоз яєчників до 5 тижня вагітності.
Спостереження за 229101 завершеною вагітністю між 1985 та 1992 роками (Michigan Medical recipients) виявили 31 новонародженого, що зазнали впливу препарату в І триместрі вагітності. Виявлено 2 великі вроджені вади розвитку (6,5%), в тому числі розщілину обличчя.
Застосування препарату під час вигодовування:
Хоча альдактон не потрапляє до грудного молока, там виявляється його активний метаболіт канреон. Співвідношення канреону в молоці та плазмі становить від 0,51 до 0,72. Приблизно 0,2% материнської дози препарату потрапляє до немовляти. Можливість фізіологічного ефекту від такої невеликої дози препарату не вивчалася, але такий вплив вважається малоймовірним. Американська академія педіатрії та робоча група ВООЗ по лактації вважає альдактон сумісним з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Альдактон може викликати затримку статевого розвитку у самок щурів та мишей, а також знижувати у них фертильність та імплантацію. В клінічних дослідженнях найчастішим побічним ефектом препарату були порушення менструального циклу та гінекомастія.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org)
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0