КРАТОМ
Назва англійською мовою: kratom.
Група/призначення: рослина, психоактивний засіб природного походження.
Альтернативні назви / синоніми: Mitragyna, Biak, Biak-biak, Herbal speedball, Ithang, Kahuam, Kakuam, Ketum, Krathom, Maeng da kratom, Mambog, Thang, Thom.
Діюча речовина: Mitragyna speciosa.
Рекомендації при вагітності: протипоказано.
Рекомендації при лактації: протипоказано.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
У 2017 році в заяві FDA зазначено відсутність схвалених способів використання кратому і рекомендовано не використовувати його через значний ризик для здоров’я. У 2018 році з фармацевтичного ринку відкликані продукти з містом кратому |
FDA відомо про 36 летальних випадків, асоційованих з використанням кратом-вмісних продуктів |
Якщо вагітна використовує кратом принаймні наприкінці вагітності, то у новонародженого виникає неонатальний абстинентний синдром |
Здавна висушене листя цієї рослини використовували (жували) в Південно-Східній Азії для зменшення втоми та підвищення стійкості до спеки. У народній медицині Малайзії листя використовували для лікування діареї, лихоманки, астми, кашлю, болю та шлункових захворювань, а також для дегельмінтизації та для продовження статевого акту. Хоча кратом був запропонований для лікування симптомів відміни опіоїдів, немає клінічних даних, які б підтверджували доцільність цього |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів. Тварини отримували етаноловий екстракт листя кратома в дозах 1000-1500 мг/кг/день протягом 5 днів, що призводило до вад розвитку нервової трубки, головного мозку. При введенні самцям мишей екстракт кратому в дозах 200 мг/кг напротязі 14 днів спостерігали аномальну морфологію та зниження рухливості сперматозоїдів і підвищення концентрації сперми.
Інформація щодо впливу на плід:
Кратом — це речовина, яку отримують з тропічного дерева в Південно-Східній Азії. Компоненти кратома включають більше 20 активних сполук (3). Дві з них, мітрагінін і 7-гідроксимітрагінін, мають часткову та повну агоністичну дію на mu-рецептор. Порівняння активності опіоїдних рецепторів демонструє, що мітрагінін і 7-гідроксимітрагінін приблизно на 25% і в 10 разів сильніші за морфін відповідно. Дози понад 5 г мають ефект, подібний до опіоїдів, тоді як менші дози мають ефект, подібний до стимулятора. Обидві ці сполуки мають високий рівень зв’язування з білками плазми, а період напіввиведення мітрагініну становить приблизно 1 день у тих, хто постійно його вживає.
Невідомо, чи кратом або його компоненти проникають через плаценту. Молекулярна вага описаних двох сполук такий трансфер припускає.
У 2018 році повідомили про 29-річну жінку, яка вживала кратом в дозі 18-20 грам тричі на день з приводу тривожності та болю в спині і на цьому фоні завагітніла. Жінка помітила, що при спробі подовжити інтервал між прийомом кратому до 4-6 годин в неї виникали ознаки синдрому відміни, властиві опіоїдам. В терміні 37 тижнів 5 днів народилась дівчинка, в якої на 2-й день життя діагностували неонатальний синдром відміни, який лікували у відділенні інтенсивної терапії новонароджених внутрішньовенним введенням морфіну.
Інше повідомлення 2018 року стосується двох випадків використання кратому вагітними. 32-річна жінка почала його вживати з приводу хронічного болю, пов’язаного з лімфомою Ходжкіна та тривожності. Вагітність діагностували на 16 тижні, жінка не могла зменшувати споживання через синдром відміни. Пацієнтку перевели на бупренорфін в дозі 8 мг, зменшуючи дозу до 2 мг до кінця вагітності. На 39-му тижні народилась здорова дівчинка вагою 2773 грами з оцінкою за шкалою Апгар 8 та 9 балів на 1-й і 5-й хвилинах відповідно. У новонародженої не спостерігали неонатального синдрому відміни. Друга 28-річна жінка палила кратом, крім цього вона приймала есциталопрам, ламотриджин, кветіапін з приводу біполярного розладу. Зі слів жінки симптоми відміни з’явились через 10-12 годин після припинення вживання кратому. Жінці призначили бупренорфін/налоксон 16 мг/2 мг/день до 36-тижня, коли дозу підвищили до 20 мг/3 мг бупренорфін/налоксон. На 39-му тижні вагітності народилась здорова дівчинка вагою 2895 грам, оцінкою за шкалою Апгар по 8 балів. У новонародженої розвинувся неонатальний синдром відміни, який лікували морфіном.
Третій випадок від 2018 року: неонатальний синдром відміни на 33 годину після народження у дитини, мама якої використовувала кратом в період вагітності.
У повідомленні 2019 року інформується про 29-річну жінку, яка вживала кратом в дозуванні 5 грам 1-3 рази на день. Крім цього жінка приймала габапентин в дозі 600 мг тричі на день, клоназепам 0,5 мг 1-3 рази на добу та вітаміни для вагітних. Також жінка протягом вагітності палила. У доношеної дівчинки з оцінкою за шкаою Апгар по 9 балів на 1-й і 5-й хвилинах відповідно проявився неонатаьний синдром відміни через 24 години після народження. Дитині було призначено морфін.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутні повідомлення.
Молекулярна вага компонентів рослини (мітрагінін і 7-гідроксимітрагінін) свідчить на користь екскреції до грудного молока, що є потенційно токсичним для немовляти. |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Kratom Uses, Benefits & Dosage. Інформація з бази даних “Drugs.com”.