ЕЗОГАБІН
Назва англійською мовою: Ezogabine.
Група/призначення: протиепілептичні препарати.
Покази: допоміжне лікування парціальних нападів у пацієнтів від 18 років.
Альтернативні назви / синоніми:
Ретигабін, тробальт. Potiga.
Діюча речовина: езогабін.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про використання у людини – дані від експериментальних тварин припускають ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання езогабіну в період вагітності у людини. В двох видів тварин зареєстрували ризик, але відсутність досвіду застосування у людини не дозволяє коректно оцінити ризик для ембріону/плода.
РЕКОМЕНДОВАНО ДОТРИМУВАТИСЬ НАСТУПНОГО: ПРИЗНАЧАТИ ВАГІТНИМ ТІЛЬКИ ЯКЩО ПОТЕНЦІЙНА КОРИСТЬ ДЛЯ МАТЕРІ ВИПРАВДОВУЄ ПОТЕНЦІЙНИЙ РИЗИК ДЛЯ ПЛОДУ |
ВАГІТНИМ ЖІНКАМ, ЯКІ ПРИЙМАЮТЬ ЕЗОГАБІН РЕКОМЕНДОВАНОЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ В РЕЄСТРІ У ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКОМУ РЕЄСТРІ ВАГІТНИХ, ЯКІ ПРИЙМАЮТЬ ПРОТИЕПІЛЕПТИЧНІ ПРЕПАРАТИ (North American Antiepileptic Drug Pregnancy Registry). РЕЄСТР АНАЛІЗУЄ ІНФОРМАЦІЮ ЩОДО БЕЗПЕКИ ПРОТИЕПІЛЕПТИЧНИХ ПРЕПАРАТІВ У ВАГІТНИХ |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. При введенні препарату щурам в період органогенезу у плодів спостерігали скелетні варіації. У випадку введення протягом всієї вагітності та періоду лактації виявлено підвищення частоти пре- та постнатальної смертності, зниження темпу набирання маси тіла, затримку у виникненні рефлексів. Доза, яка протягом обох цих періодів вагітності не спричиняла токсичності для ембріону/плоду призводила до впливу AUC (AUC –це фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою) езогабіну та N-ацетил метаболіту (N-acetyl metabolite, NAMR) нижчого від показника на фоні максимальної рекомендованої дози у людини. У кролів вплив в період органогенезу призводив до зменшення ваги тіла та підвищення частоти скелетних варіацій у плодів. Доза, яка не призводила до токсичного впливу на ембріон/плід, викликала рівень у плазмі езогабіну та NAMR нижчий від отримуваного в людини на фоні максимальної рекомендованої дози. Максимальна з тестованих доз призводила до материнської токсичності (гостра нейротоксичність) у щурів та кролів.
Дослідження тривалістю 1 рік у мишей виявило залежне від дози підвищення частоти неоплазм легень у самців. У щурів не спостерігали карциногенності. Щодо досліджень мутагенності езогабіну: три з негативним та одне з позитивним результатом; NAMR: одне з негативним та одне з позитивним результатом. Езогабін у самців та самок щурів не порушував фертильності, репродуктивної поведінки, раннього ембріонального розвитку на фоні доз, які призводили до AUC нижчих від показника в людини на фоні максимальної рекомендованої дози.
Інформація щодо впливу на плід:
Це пероральний препарат, який відкриває калієві канали. Метаболізується до активного N-ацетил метаболіту (N-acetyl metabolite (NAMR), який також має протиепілептичну активність, нижчу від такої основної сполуки, як і неактивні метаболіти. Рівень зв’язування з білками плазми езогабіну та NAMR становить 80% та 45% відповідно, період напіввиведення – 7-11 годин для обох сполук.
Невідомо, чи препарат та його активний метаболіт проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага, помірний рівень зв’язування з білками плазми, довгий період напіввиведення припускають такий трансфер для обох сполук.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання езогабіну в період лактації у людини. Молекулярна вага, помірний рівень зв’язування з білками плазми, довгий період напіввиведення припускають екскрецію до грудного молока езогабіну та NAMR.
Немає інформації про системну абсорбцію препарату у немовлят, відомо, що основна сполука добре абсорбується у дорослих.
ПРЕПАРАТ НЕ СУМІСНИЙ З ГРУДНИМ ВИГОДОВУВАННЯМ ЧЕРЕЗ ПОТЕНЦІЙНУ КЛІНІЧНО ЗНАЧИМУ ТОКСИЧНІСТЬ ДЛЯ НЕМОВЛЯТИ |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Ezogabine (Potiga) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Potiga (Ezogabine Tablets): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- Ezogabine – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.