ДРОКСІДОПА
Назва англійською мовою: Droxidopa.
Група/призначення: симпатоміметик.
Це попередник норадреналіну, неселективний агоніст адренергічних рецепторів. Дроксідопа (L-трео-3,4-дигідроксифенілсерин) є синтетичним амінокислотним попередником норадреналіну. Механізм дії пов’язаний саме з активним метаболітом – норепінефрином (норадреналіном).
Покази: нейрогенна ортостатична гіпотонія.
Альтернативні назви / синоніми: нортера.
Діюча речовина: дроксідопа.
Рекомендації при вагітності:
Дані від експериментальних тварин припускають помірний ризик.
Рекомендації при лактації:
Не рекомендований – потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутні повідомлення про використання дроксідропи в період вагітності у людини. Дані від експериментальних тварин припускають поміриний ризик. Відомо, що активний метаболіт дроксідропи – норепінефрин (норадреналін) асоціюється з пренатальним ризиком.
РЕКОМЕНДОВАНО: 1. ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЛІКУВАННЯ ОТРИМАТИ НЕГАТИВНИЙ ТЕСТ НА ВАГІТНІСТЬ; 2. ВИКОРИСТОВУВАТИ НАДІЙНІ МЕТОДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились у щурів та кролів. Вагітним щурам вводили дози на рівні 0,3-3 від максимальної рекомендованої для людини добової дози і це призводило до зниження ваги тіла плодів, хвилеподібних ребер, що спонтанно виправлялось після пологів. На фоні найвищої із тестованих доз (трикратної) спостерігали вкорочення гестації. Такий вплив у період органогенезу спричиняв незначне підвищення частоти ураження нирок (кісти, пієлоектазії) у вагітних самок щурів. Не було виявлено мальформацій у кролів на фоні дози до 300 мг/кг/день.
Не знайдено карциногенних наслідків у мишей і щурів. Численні дослідження генотоксичності продемонстрували як негативні, так і позитивні результати. Не виявлено несприятливого впливу на фертильність.
Ембріони мутантних мишей з дефіцитом норадреналіну гинуть внутрішньоутробно, але призначення вагітним тваринам дроксідопи навіть попереджало загибель плодів.
Мишам необхідний норадреналін для дбайливої поведінки, так, тварини з мутацією, внаслідок якої не синтезується норадреналін, не плекають потомство. Покращення поведінки в цих тварин наступало при лікуванні дроксідопою перед пологами.
Інформація щодо впливу на плід:
Характеристики препарату: рівень зв’язування з білками плазми 75% у випадку концентрації 100 нг/мл та 26% при концентрації 10000 нг/мл; період напіввиведення становить 2,5 години.
Невідомо, чи препарат проникає через плаценту у людини, але знаємо, що активний метаболіт норадреналін швидко долає цей бар’єр. Молекулярна вага дроксідопи також припускає такий трансфер. Пік концентрації норадреналіну наступає через 3-4 години, але рівень в цілому є дуже низьким – менше 1нг/мл.
Застосування препарату під час грудного вигодовування:
Відсутні повідомлення про використання дроксідопи та її активного метаболіту в період лактації у людини. Молекулярна вага основної сполуки і метаболіту припускає екскрецію до грудного молока.
Найчастішими несприятливими реакціями у дорослих на фоні лікування є наступні: головний біль, запаморочення, нудота, гіпертензія, втома.
Більшість експертів вважають, що слід робити вибір між лікуванням матері та грудним вигодовуванням, керуючись станом матері. |
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Droxidopa (Northera) Use During Pregnancy. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
- Droxidopa: Generic, Uses, Side Effects, Dosages, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- Droxidopa capsule. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.