ОФАТУМУМАБ
Назва англійською мовою: Ofatumumab.
Офатумумаб є синтетичним препаратом, рекомбінатним людським моноклональним антитілом до поверхневого антигену В-лімфоцитів CD20.
Група/призначення: CD20-моноклональні антитіла, селективні імуносупресанти.
Призначення:
- Лікування онкогематологічних захворювань (хронічний лімфолейкоз) – препарат арзерра (Arzerra);
- Лікування дорослих з розсіяним склерозом – препарат кесімпта (Kesimpta).
Альтернативні назви / синоніми: кесімпта, арзерра.
Діюча речовина: офатумумаб.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації:
Не рекомендовано в перші 2 тижні після пологів.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Інформація про епідеміологічні дослідження з офатумумабом відсутня.
Дослідження в експериментальних тварин не продемонстрували материнської токсичності чи тератогенності, проте свідчать про виснаження периферичних В-клітин та зменшення ваги селезінки і плаценти.
РЕКОМЕНДОВАНО: 1. ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ЛІКУВАННЯ ОТРИМАТИ НЕГАТИВНИЙ ТЕСТ НА ВАГІТНІСТЬ; 2. ВИКОРИСТОВУВАТИ НАДІЙНІ МЕТОДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ ПІД ЧАС ЛІКУВАННЯ (методи, які допускають настання вагітності менше 1%) ТА ЩЕ, ПРИНАЙМНІ 6 МІСЯЦІВ ПІСЛЯ ПРИПИНЕННЯ ЛІКУВАННЯ. |
ЖІНКИ З РОЗСІЯНИМ СКЛЕРОЗОМ МОЖУТЬ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ В ПОСТІЙНО ДІЮЧОМУ РЕЄСТРІ ВАГІТНИХ ВІД ТЕРАТОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ OTIS/MotherToBABY |
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Репродуктивні дослідження проводились над мавпами. Тварини отримували щотижня в період органогенезу (20-50 дні вагітності) дози на рівні 0,7 та 3,5 від рекомендованої для людини, виходячи з маси тіла. Не було виявлено токсичного впливу на материнський організм та тератогенності. Проте обидві тестовані дози призвели до виснаження циркулюючих В-клітини у самок. Офатумумаб проникав через плаценту, а у плодів, народжених на 100 день вагітності, відзначали зменшення середнього числа периферичних В-клітин (приблизно на 10% від контрольного рівня), числа В-клітин селезінки (на 15-20%), ваги селезінки (15% на нижній дозі і 30% на фоні високої дози), ваги тимуса (на 15%). Також була зменшена вага плаценти на 10% від показника в контрольній групі. Потенційні довготривалі наслідки виснаження В-клітин або зменшення ваги селезінки і тимуса у тварин не вивчались.
Також не проводилось досліджень карциногенності, мутагенності і впливу на фертильність.
Інформація щодо впливу на плід:
Невідомо, чи офатумумаб проникає через плаценту у людини. Молекулярна вага є високою, проте ми знаємо, що імуноглобулін G проникає через плаценту на пізніх термінах вагітності. Крім того, повідомлено про плацентарний трансфер офатумумабу у мавп, а плацента у цих тварин подібна до людської. Таким чином, очікується аналогічний процес у людини.
У здорових дорослих препарат виводиться з організму в середньому за 96 днів.
У новонароджених, мами яких лікувались іншими анти-CD-20 антитілами, спостерігали транзиторне виснаження периферичних В-клітин та лімфоцитопенію. Тривалість такого виснаження В-клітин у немовлят з пренатальним впливом офатумумабу, вплив цього явища на безпечність та ефективність вакцинації наразі невідомі.
Застосування препарату під час вигодовування:
Використання офатумумабу в період лактації не вивчено. Невідомо, чи препарат проникає до грудного молока людини. Щодо IgG, то такий трансфер відбувається в перші дні після пологів з поступовим зниженням концентрації. Тому не можна виключити ризику для немовляти протягом цього короткого періоду.
Якщо жінку лікували на останніх місяцях вагітності, то грудне вигодовування можна розпочинати одразу після народження дитини.
Існують побоювання щодо виснаження В-клітин плода, виходячи з даних від експериментальних тварин.
Виробник рекомендує відмовитись від грудного вигодовування на період лікування та ще 12 місяців після його закінчення. Згідно з іншим джерелом, грудне вигодовування допускається через 2 тижні після пологів.
НЕ ПРИЗНАЧАТИ ДІТЯМ З ПРЕНАТАЛЬНИМ ВПЛИВОМ ОФАТУМУМАБУ ЖИВІ ТА ЖИВІ ОСЛАБЛЕНІ ВАКЦИНИ ДО ВІДНОВЛЕННЯ ЧИСЛА В-КЛІТИН |
Тобто, лікування матері в період вагітності цим препаратом впливає на графік вакцинації новонародженого.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Fingolimod Pregnancy and Breastfeeding Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
- Інформаційна система “Teratogen Information System (TERIS)”.
- Kesimpta (Ofatumumab Injection): Uses, Dosage, Side Effects, Interactions, Warning. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
- Ofatumumab – NCBI Bookshelf. Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.
- Kesimpta: Summary of Product Characteristics. Інформація з сайту Європейського агентства з лікарських засобів“European Medicines Agency”.
- DailyMed – KESIMPTA- ofatumumab injection, solution. Інформація з сайту “DAILYMED – US National Library of Medicine”.
- Ofatumumab (Kesimpta, Arzerra). Інформація з сайту “MotherToBaby – a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)”.