АНЕТОЛ
Група/призначення:
Відхаркувальні засоби; проносні препарати.
Аніс звичайний (Pimpinella anisum) – це пахуча рослина з білими квітами, яку широко культивують через насіння, яке використовують як для кулінарних, так і медичних цілей (насамперед при кашлі або шлунково-кишкових проблемах). Основною складовою ефірної олії анісу є Е-анетол, який був ефективним в якості інсектициду. Аніс зірчатий (індійський аніс, китайський аніс, сибірський аніс, корабельний аніс, бодян, бадьян, ілліціум) – це пряність, яка за ароматом дуже нагадує аніс і також містить анетол. Японський зірчатий аніс не є їстівним через високу токсичність (для нирок, сечового тракту та органів травлення; також повідомляється про судоми у випадку використання цієї рослини).
Альтернативні назви / синоніми:
Аніс, капсули з анісовою олією, анісова олія.
Діюча речовина: анетол.
Рекомендації при вагітності: не рекомендується.
Рекомендації при лактації: не рекомендується.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про дослідження ефектів анісу при вагітності. Аніс має репутацію абортивного агенту; не рекомендується використання при вагітності. Ряд досліджень продемонстрували істотну естрогенну активність анісу. Естрогенні ефекти сполук анетолу асоціювались з транс-анетолом та з полімерами анетолу включно з діанетолом та фотоанетолом.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
У достатньо високих дозах транс-анетол може пригнічувати фертильність у щурів. 100% антиімплантаційну активність спостерігали після перорального призначення 80 мг/кг. Іранське дослідження у щурів виявило, що як водний, так і спиртовий екстракти насіння Pimpinella anisum значно підвищують продукцію молока.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування.
Застосування препарату під час вигодовування:
Лікування 18 жінок в період лактації транс-анетолом в дозі 100 мг призвело до піку концентрації в грудному молоці через 2 години, середня концентрація в молоці становила 23,2 мкг/л. Вважається, що аніс посилює продукцію молока. Бразильська публікація зазначила, що 4 з 5 жінок з анамнезом недостатньої продукції грудного молока повідомили про покращення після споживання чаю з насіння анісу в ІІІ триместрі наступної вагітності.
Споживання матерями чаю для лактації з вмістом екстракту анісу та трьох інших трав пов’язали із сонливістю, гіпотонією, летаргією, блювотою в двох немовлят на грудному вигодовуванні; одна з матерів також повідомила про сонливість і слабість. Присутність в чаї інших рослин утруднює інтерпретацію цих випадків, крім того, суміш не була перевірена на наявність забруднювачів чи домішок. Інший чай для лактації з вмістом анісу та інших трав не призводив до несприятливих наслідків у немовлят чи матерів. Анісовий аромат використовується в дослідженнях, які припускають, що пренатальне харчування матерів може вплинути на відповідь нюхових рецепторів дітей в неонатальному віці. Аніс широко використовується як лікарська трава у дітей і вважається доброякісним. Однак, можлива плутанина японського зірчатого анісу з іншими формами анісу спонукала деяких дослідників рекомендувати уникнення продуктів з анісом немовлятам та старшим дітям.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).