ЕСТРАДІОЛ
Група/призначення:
Гормони статевих залоз, що застосовуються при патології статевої сфери, естрогени. Це попередник природного 17b-естрадіолу; не пригнічує овуляцію, майже не впливає на ендогенне вироблення гормонів.
Покази: замісна гормональна терапія для лікування проявів та симптомів недостатності естрогену після природної менопаузи або оваріектомії, профілактика постменопаузального остеопорозу.
Альтернативні назви / синоніми:
Дивігель, естрагон, естрожель, меностар, прогінова.
Діюча речовина: естрадіол.
Рекомендації при вагітності: несумісний; протипоказаний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Не очікується, що клінічні дози естрадіолу впливають на розвиток ембріону людини; високі дози у новонароджених гризунів можуть порушити статевий розвиток. Взагалі, немає ніякої користі від використання естрадіолу при вагітності.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Результати 3 досліджень у мишей у 1940-х та 1950-х роках продемонстрували тератогенність солей естрадіолу, зростання частоти розщілин піднебіння від естрадіолу бензоату та дефектів повік і молочних залоз від естрадіолу дипропіонату. Давнішні літературні дані також інформують про інтерсексуальні геніталії та гонади у щурів та овотестіс в опосумів. Вади геніталій виникали при введенні естрадіолу щурам перед пологами. Принциповим наслідком введення високих доз естрадіолу на ранніх термінах вагітності гризунам були ембріолетальність та гіпоплазія переднього мозку.
Дослідження в одному поколінні мишей, які отримували добавку естрадіолу з дієтою, виявило несприятливий вплив на виживання плодів та розвиток статевих органів, але не при дозі 1 мкг/кг/день. При дослідженні 2-х поколінь мишей тими ж вченими аналогічні ефекти спостерігали при пероральному введенні 10-100 мкг/кг/день препарату.
Дослідження у мавп з вживанням солей естрадіолу в комбінації з прогестином не виявило вроджених вад.
Стурбованість щодо впливу естрогенів на розвиток плода базується на інформації про трансплацентарну канцерогенність у людини, асоційовану з діетилстильбестролом. Останній є нестероїдним естрогеном і може бути потужнішим за естрадіол. Це, можливо, частково через високий рівень зв’язування естрадіолу з білками, в той час як діетилстильбестрол залишається в основному вільним. Мишенят використали для вивчення ефектів впливу естрадіолу на статеві шляхи. Естрадіол спричиняє аденоз, аденокарциному, плоскоклітинний рак піхви у дорослих мишей, яких лікували в неонатальному віці. Про подібні ефекти у людини невідомо.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Дані про застосування у людини обмежені неможливістю розрізнити вплив різних естрогенів та прогестинів, але, принаймні, 3 дослідження підтримують висновок, що вживання естрадіолу при вагітності не підвищує частоти вроджених вад розвитку.
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 614 пар мати-дитина з впливом естрогенів в І триместрі, з них естрадіол – у 48 випадках. Виявлено зростання частоти вроджених вад серцево-судинної системи, очей, вух, синдрому Дауна для групи естрогенів, але не естрадіолу.
В моніторинговому дослідженні Michigan Medicaid recipients, яке охопило 229101 завершену вагітність в період між 1985 та 1992 роками виявлено 299 новонароджених, які зазнали впливу етинілестрадіолу в І триместрі вагітності. Зареєстровано 4 (13,8%) великі вроджені вади при очікуваній 1. Специфічні дані доступні для 6 категорій вроджених вад (виявлені/очікувані): 1/0,3 вроджені вади серцево-судинної системи, 0/0, полідактилія, 0/0 розщілина хребта, 0/0 розщілина обличчя, 0/0 редукційна вада кінцівки, 1/0 гіпоспадія. Кількість випадків занадто мала, щоб робити висновки.
Плоди чоловічої статі, які зазнали внутрішньоутробного впливу естрогенів/прогестеронів в подальшому при тестуванні демонстрували тенденцію до зменшення чоловічих інтересів.
Застосування препарату під час вигодовування:
Естрадіол та інші естрогени використовують для припинення лактації. Естрогени в період лактації змінюють кількість та склад молока. Повідомляється про новонародженого з поганою прибавкою маси тіла, в якого розвинулась жовтяниця на 11 день життя і чиїй мамі призначили лікування естрадіолом (50 мкд/день) у вигляді шкірного пластира через виражену післяпологову депресію. Після припинення лікування немовля досягло ваги вище середнього рівня. Введення естрадіолу мишам при лактації асоціюється зі змінами в статевих шляхах потомства, що припускає проникнення великої кількості гормону в молоко. Однак, вимірювання цієї кількості в молоці людини виявило наступне співвідношення молоко:плазма – 0,08, при значних індивідуальних коливаннях (в одному випадку воно становило 0,5). Навіть при такому рівні кількість, отримана немовлям при грудному вигодовуванні, не повинна викликати клінічних проявів. В іншому дослідженні 21 жінці в терміні 20 тижнів після пологів в період лактації призначили нашкірні пластирі естрадіолу або плацебо на 2 тижні. В зразках молока естрадіол не виявлявся.
Робоча група ВООЗ та американська академія педіатрії вважає естрадіол безпечним при лактації.
Післяпологова депресія та психоз.
На підставі 2 випадків зниження концентрації естрадіолу та позитивної реакції на лікування естрадіолом у жінок з післяпологовим психозом, група дослідників вивчала відповідь на лікування у 23 жінок. Автори повідомили про швидке покращання тестів на депресію після сублінгвального 17 [бета]-естрадіолу в дозі 4,8 мг/день.
Проводилось плацебо-контрольоване дослідження у групі 61 жінки, яка не годувала дитину через 18 місяців після пологів з вираженою депресією. Всім дозволили приймати також антидепресанти. Основна група отримувала додатково 17 [бета]-естрадіолу 200 мкг/день. Тестування депресії після 1, 3, 6 місяців виявило переваги в групі, яка отримувала естріол.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Повідомляється про репродуктивну токсичність естрадіолу в експериментальних тварин після введення високих доз препарату. У щурів це атрофія яєчників та яєчок після підшкірного або перорального введення протягом 13 тижнів. Російське дослідження повідомляє про зменшення розмірів яєчок в поєднанні зі зниженням продукції тестостерону при одноразовій дозі естрадіолу бензоату в неонатальному періоді. У биків при імплантації естрадіолу при народженні або протягом перших 4 місяців життя спостерігали зменшення розмірів яєчок, зміни гістології яєчок та придатків, включаючи порушення диференціювання клітин Сертолі та Лейдига. Очікується, що у людини при тривалому впливі препарату виникає атрофія яєчок. Дослідження у мишей припускає зростання частоти раку простати з віком.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.