МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ДОМПЕРИДОН

Група/призначення:

Стимулятор перистальтики, антагоніст рецепторів дофаміну, прокінетик, що має протиблювотні властивості подібно дометоклопраміду та деяких нейролептиків. Однак, на відміну від цих лікарських засобів, домперидон практично не проникає через гематоенцефалічний бар’єр. Домперидон підвищує тонус в нижньому відділі стравоходу, покращує антродуоденальну рухливість і прискорює випорожнення шлунка. Практично не впливає на шлункову секрецію.

Альтернативні назви / синоніми: мотиліум.
Діюча речовина: домперидон.
Рекомендації при вагітності:

Відсутні дані про застосування у людини; дані, отримані у тварин, припускають ризик.

Рекомендації при лактації:

Обмежені дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Викликає порушення розвитку ембріона у щурів при дозі 200 мг/кг/день. Інформація про вплив на плід у людини відсутня. ФДА (FDA) застерігає проти використання препарату для стимуляції лактації.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

У щурів домперидон проникає через плаценту, але найвища концентрація у плода становить половину материнської. Японське тератологічне дослідження у мишей, щурів та кролів цитується іншими авторами щодо даних про перешкоджання дромперидону у високих дозах успішному паруванню тварин, уповільнення росту та порушення розвитку скелету. Також повідомляється про зростання частоти аномалій очей та кардіоваскулярної системи при дозах до 200 мг/кг/день у щурів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Дослідження 2013 року, яке аналізувало результати вагітностей з використанням домперидону для лікування, не виявило несприятливих ефектів, які б можна було б пов’язати з препаратом. Дослідження охопило 120 жінок , які вживали препарат в І триместрі  та 212 жінок контрольної групи відповідного віку. В кожній групі народилось по 3 дітей з вродженими вадами. Інші параметри новонароджених в двох групах не відрізнялися, а саме: гестаційний вік при народженні, вага та зріст, окружність голови, показники шкали Апгар.

Невідомо, чи препарат проникає через плаценту.

Застосування препарату під час вигодовування:

Домперидон використовується для стимуляції лактації. У червні 2009 року ФДА (FDA)  попередила, що стимуляція лактації не є затвердженим показом до призначення дромперидону, а внутрішньовенне введення препарату викликає аритмії, зупинку серця, раптову смерть. Також описані інші побічні дії: гінекомастія, галакторея, масталгія, екстрапірамідні  реакції, судоми.

Ні пероральна, ні парентеральна форма препарату недоступні на американському ринку, у Великобританії вилучена з продажу парентеральна форма домперидону через токсичність.

Для стимуляції лактації рекомендована доза становить 30 мг/день. Виявлено, що концентрація препарату в крові при пероральному вживанні значно нижча, ніж при внітрішньовенному введені, яке спричиняє інтоксикацію. Однак, деякі дослідження виявили зміни інтервалу QT у матерів та немовлят, тому призначення препарату не рекомендується годуючим жінкам з відомими кардіальними порушеннями.

Подвійне сліпе дослідження у 1985 році вивчало ефект домперидону на лактацію. Стимулювали лактацію в 2-х групах породіль: 8 жінок отримували 10 мг тричі на день протягом 3-х днів, а 10 – 10 мг тричі на день протягом 10-ти днів. В обох групах жінок значно покращилась лактація в порівнянні з тими жінками, які отримували плацебо. Побічних ефектів ні у матерів, ні у немовлят не виявлено.

Канадські лікарі у 2010 році виявили, що продукція грудного молока збільшилась більш ніж на 250% у 46 матерів передчасно народжених дітей; при цьому не виявлено побічних ефектів ні в матерів, ні в дітей.

Французькі дослідники виявили, що випадки подовження інтервалу QT у немовлят при вживанні матерями домперидону перорально трапляються найімовірніше при підвищеному рівні калію в сироватці. Вони рекомендують вимірювання інтервалу QT до та після перорального прийому дромперидону.

У щурів препарат проникає в грудне молоко в малій кількості – 0,2% материнської дози. Зразки грудного молока жінок містили від 0,28 до 2,6 нг/мл при призначенні препарату в дозі 30 мг/день та 0,49 нг/мл при материнській дозі 60 мг/день. Можна припустити, що доза для немовляти становитиме 0,1% материнської.

У 2011 році американська академія педіатрії віднесла домперидон до препаратів, які, як правило, сумісні з грудним вигодовуванням. Але через можливу токсичність для матері рекомендує призначати бульш безпечні препарати.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Вторинне зростання рівня пролактину припускає вплив на менструальний цикл та фертильність. 30 денне введення препарату самцям щурів не вплинуло на сексуальну поведінку, хоча рівень тестостерону в крові значно знизився. 30 денне лікування пригнічувало сексуальну поведінку і підвищувало рівень прогестерону в крові самок щурів з резекцією яєчників та інтактних самок відповідно. У здорових жінок препарат не змінює рівень гонадотропіну.

Повідомляється про 19 річну жінку, яка вживала домперидон протягом 5 днів, і в якої з’явилась галакторея як симптом гіперпролактинемії. Через 5 днів рівень повернувся до нормального. В цієї пацієнтки інші причини гіперпролактинемії були виключені, автори вважають домперидон відповідальним за такий ефект.

 Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 01.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 16.07.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!