Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВІТАМІН В5

Група /призначення: вітаміни.

Пантотенова кислота є водорозчинним вітаміном групи В (вітамін В5), що виступає в ролі коферменту в процесах метаболізму чи синтезу ряду вуглеводів, протеїнів, жирів та стероїдних гормонів. Пантотенова кислота не оцінювалась щодо впливу на вагітність  загальноприйнятими методами.

Альтернативні назви/синоніми: пантотенова кислота.
Діюча речовина: пантотенова кислота.
Рекомендації при вагітності:

Сумісний в рекомендованих дозах.

Рекомендації при лактації:

Сумісний в рекомендованих дозах.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Адекватна доза споживання пантотенової кислоти становить 6 мг/день під час вагітності та 7 мг/день під час лактації. В США рекомендована добова доза пантотенової кислоти або її похідних (декспантенолу та кальцію пантотенату) при вагітності становить 10 мг, а при лактації не встановлена, тому може рекомендуватися ця ж доза. Рада з харчування американського національного науково-дослідницького центру та інституту медицини не вважає наявні дані достатніми для встановлення рекомендованої дози пантотенової кислоти.

Ця сполука активно транспортується через плаценту.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Введення великих рівнів дози пантотенової кислоти не мало ембріоцидного чи тератогенного впливу у мишей, яким давали  900 мг/кг на 8,5 день вагітності у розділених дозах. Ця схема лікування не є загальноприйнятою для оцінки шкідливого впливу на внутрішньоутробний розвиток. Дефіцит вітаміну, як повідомляється, був асоційований з вродженими вадами розвитку у щурів. У свиней добавки пантотенової кислоти були рекомендовані для покращення репродуктивного потенціалу.

Інформація щодо впливу на плід:

Вивчення атрезії хоан у людини проводилось методом інтерв’ю по телефону для оцінки впливу до вагітності та в період зачаття. Негативна асоціація щодо споживання пантотенової кислоти спостерігалася в найнижчому квартилі в порівнянні з  проміжними квартилями (співвідношення шансів  0,4, ДІ 0,2-0,9), незважаючи на ряд інших негативних та позитивних асоціацій, що були ідентифікованими  з іншими типами впливу.

Дефіцит цього вітаміну не був знайдений у двох дослідженнях, які оцінювали рівень вітаміну у матерів протягом вагітності. Як і з іншими вітамінами групи В, рівень пантотенової кислоти у новонародженого є істотно вищим, аніж у матерів. Наприкінці вагітності середні рівні пантотенової кислоти у 174 матерів становили 430 нг/мл (діапазон 400-1480 нг/мл). Плацентарний трансфер пантотенової кислоти до плода проходить шляхом активного транспорту, але він є повільнішим, аніж транспорт інших вітамінів групи В. В одному повідомленні діти, які мали низьку вагу при народженні, мали істотно нижчі рівні пантотенової кислоти, ніж діти з нормальної вагою при народженні.

Застосування препарату під час вигодовування.

Концентрація пантотенової кислоти в грудному молоці безпосередньо пов’язана з концентрацією в крові матері та з харчуванням матері. Пантотенова кислота проникає в грудне молоко в концентрації, що є прямо пропорційною до її споживання. При споживанні 8-15 мг/день середня концентрації в молоці становила 1,93-2,35 мкг/мл. В групі матерів, які народили передчасно (на 28-34 тижнях вагітності), рівні пантотенової кислоти в молоці були значно вищими, аніж у групі матерів, що народили доношених дітей (39-41 тижні). Рівень в грудному молоці в групі недоношених в середньому становив 3,91 мкг/мл до 40 тижнів гестаційного віку, а далі впав до рівня 3,16 мкг/мл. В групі доношених дітей рівні на 2 та 12 тижнях після народження були 2,57 та 2,55 мкг/мл, відповідно. Англійське дослідження 1983 року оцінило рівні пантотенової кислоти в молоці, яке було зібране в групі матерів, що народили передчасно (26 матерів: 29-34 тижні) та тих, хто народили в строк (25 матерів: більше або рівно 39 тижнів). Рівень в молоці від матерів, що народили передчасно, зростав від 1,29 мкг/мл (молозиво) до 2,27 мкг/мл (16-196 днів), в той час як рівень в молоці від матерів, що народили в строк, зростав протягом цього ж періоду від 1,26 до 2,61 мкг/мл.

Адекватна доза споживання пантотенової кислоти при лактації становить 7 мг/день. В США щоденна норма споживання пантотенової кислоти під час лактації не встановлена. Однак, враховуючи те, що цей вітамін є необхідним для здоров’я, рівні, що рекомендуються при вагітності, можуть бути застосовані і при лактації. Якщо дієта жінок, які годують, є збалансованою, призначення добавок не вимагається. Добавки пантотенової кислоти у визначеній щоденній дозі є рекомендованими для жінок з незбалансованим харчуванням.

Вплив на фертильність чоловіків та жінок: інформація відсутня.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 17.12.2018 р.:
Перекладач – К.В. Колядко

Перевірено – Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 18.12.2018 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати