МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ПИЖМО ДІВОЧЕ

Назва англійською мовою: Feverfew.

(лат. Tanacétum parthénium).

Група/призначення: рослинні препарати.

Стаття Лікарські засоби рослинного походження та вагітність.

Ця рослина поширена в дикій природі в цілому світі. Це кущиста рослина заввишки 1 метр із жовтими квітами, які цвітуть з липня до жовтня. Цю рослину використовують вже 2500 років у традиційній та народній медицині. Англійська назва feverfew пов’язана з  антипіретичними властивостями, рослина відома як «середньовічний аспірин».

Пижмо дівоче застосовується тривалий час при різних медичних станах, включно з мігренню. Також використовується для лікування менструальних розладів, потенційних втрат вагітності, ранкової нудоти, як абортивний препарат.

ПИЖМО ДІВОЧЕ ПРОТИПОКАЗАНО ВАГІТНИМ ЧЕРЕЗ РИЗИК АБОРТУ

В цій рослині міститься велика кількість хімічних речовин. Вважається, що основними біологічно активними компонентами є сесквітерпенові лактони, 85% яких складають партеноліди. Інші хімічні речовини, що містяться в рослині, – це флавоноїди, леткі масла тощо.

Альтернативні назви / синоніми: 

Маруна дівоча, піретрум дівочий, матрикарія партеніум.

Діюча речовина: пижмо дівоче.
Рекомендації при вагітності: протипоказано.
Рекомендації при лактації:  

Відсутні дані про використання у людини – потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):                                

Відсутні повідомлення про використання в період вагітності у людини. Єдине репродуктивне дослідження в тварин використало дозу на основі ваги, яка була значно вищою від типової дози для людини. Порівняння дози важко оцінити, оскільки це необхідно робити виходячи з площі поверхні тіла або AUC (AUC –це фармакокінетичний параметр, який характеризує сумарну концентрацію лікарського препарату в плазмі крові протягом всього часу спостереження; це абревіатура від англ. Area Under the Curve (площа під кривою).  Хоча це дослідження припустило ембріолетальність, результат не досяг статистичної значимості. Дане дослідження не зафіксувало структурних аномалій.

Малоймовірно, щоб ця рослина асоціювалась з великими вродженими вадами. Рослина має абортивну активність, але доза для такого впливу не визначена. Величина токсичної дози не відома, тому не слід використовувати у вагітних.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

За відсутності репродуктивних досліджень у тварин у 2006 році було проведено скринінг вагітних щурів для визначення потреби проведення репродуктивного дослідження. Було використано добову дозу 839 мг/кг, яка у 58,7 разів перевищувала рекомендовану для людини дозу 1 грам/день (для дорослого вагою 70 кг). Щурів лікували або в період гестації 1-8 днів, або 8-15 днів, щоб визначити присутність великих вроджених вад. В групі з впливом на 1-8 дні гестації спостерігали підвищення частоти преімплантаційних втрат, статистично незначуще. Проте число народжених живими було значно меншим в групі 1-8 днів в порівнянні з групою впливу у терміні 8-15 днів. Також плоди в групі 8-15 днів мали меншу вагу в порівнянні з контрольною групою. В жодного з плодів з пренатальним впливом не виявляли структурних аномалій, зовнішніх чи внутрішніх. Дослідники дійшли висновку про те, що повне репродуктивне дослідження було би виправданим.

Інформація щодо впливу на плід:

Невідомо, чи пижмо дівоче проникає через плаценту у людини. Порошок з висушеного листя рослини стандартизований на вміст  принаймні 0,2% партенолідів, має молекулярну вагу приблизно 248, яка припускає плацентарний трансфер.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутні повідомлення про застосування пижма дівочого в період лактації у людини. Молекулярна вага припускає екскрецію до грудного молока.

Не рекомендується дотримуватись грудного вигодовування, якщо мама використовує препарат через потенційну токсичність для немовляти
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Feverfew: Side Effects, Dosages, Treatment, Interactions, Warnings. Інформація з бази даних “RxList” мережі WebMD.
  4. Feverfew – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 27.12.2023 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 27.12.2023 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!