МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ВІТАМІН А

Група/призначення:

 Авітаміноз та гіповітаміноз А у дорослих і дітей; різноманітні ураження та захворювання шкіри.

Альтернативні назви / синоніми: ретинол.
Діюча речовина: ретинол.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний в дозах, які перевищують рекомендовані добові.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Споживання вітаміну А в дозах, менших за 10000 МО/день не було пов’язано з підвищеним ризиком вроджених аномалій. Деякі дослідження продемонстрували підвищення ризику, починаючи з дози 10000 МО/день, а інші  – з дози 25000 МО/день. В регіонах, ендемічних за дефіцитом вітаміну А, саме з цим дефіцитом пов’язують  збільшення материнської та перинатальної захворюваності та смертності.

Вітамін А є природним компонентом харчових продуктів, мультивітамінів та самостійною добавкою. Він широко використовується в косметичній промисловості, але дані досліджень показали, що при місцевому вживанні вітамін погано всмоктується.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Стурбованість стосовно застосування вітаміну А базується на інформації про тератогенність ретиноєвої кислоти та її сполук. Так, третиноїн призводить до виникнення вроджених вад розвитку у ряді видів тварин, а ізотретиноїн (13-цис-ретиноєва кислота) асоціюється з підвищеним ризиком вроджених аномалій, спонтанних абортів при вживанні вагітними і вважається тератогеном. У щурів та мавп використовували дуже високі дози вітаміну А та всіх інших ретиноїдів, тому спостерігалися тератогенні ефекти. Попередник вітаміну А β-каротин не асоціюється з вродженими аномаліями.

Інформація щодо впливу на плід:

Дефіцит вітаміну А в період вагітності.

Для людини це природний компонент їжі. Він бере участь у регуляції і стимуляції росту та диференціюванні клітин, розвитку і підтримці легенів та  сітківки.   Загалом вважається, що  вагітні жінки в США і Європі отримують адекватну достатню дозу вітаміну А постійно, хоча це документально не підтверджено. У ендемічних за дефіцитом вітаміну А регіонах такий дефіцит є серйозною проблемою громадської системи охорони здоров’я.  Також дефіцит вітаміну А може наступити після проведення баріатричної хірургії (зменшення шлунку як метод лікування ожиріння). Встановлено, що дефіцит вітаміну А в період вагітності та лактації сприяє зростанню материнської захворюваності та смертності, в основному за рахунок інфекцій сечостатевого тракту, травної та дихальної систем. На додаток до інфекцій, дефіцит вітаміну А під час вагітності пов’язують зі зменшенням рівня гемоглобіну в материнській та пуповинній крові.

Повідомляється про 3 випадки народження дітей з вродженими вадами розвитку при дефіциті вітаміну А в матері. В першому випадку жінка з множинним вітамінним дефіцитом народила дитину з вродженою ксерофтальмією та двобічною розщілиною губи. В іншому випадку жінка, яка страждала від недоїдання, з сліпотою, яка виникла перед пологами в результаті дефіциту вітаміну А, передчасно народила дитину  з мікроцефалією та анофтальмією. В останньому випадку сліпа розумово відстала дівчинка з двобічною мікрофтальмією, колобомою райдужки, судинної оболонки та аплазією сітківки народилася у жінки, в якої дефіцит вітаміну А проявився нічною сліпотою.

Надлишок вітаміну А- гіпервітаміноз А.

Неконтрольований прийом вітаміну А вагітними призводив до аномалій у дітей. Повідомляється про випадок гідроуретеру у дитини після щоденного вживання матір’ю при вагітності вітаміну в дозі 25000 та 40000 МО, а вади ЦНС виникали після дози 150000 МО. Вади, характерні для ретиноїдної ембріопатії (обличчя, вуха, серце, піднебіння) описані при материнській дозі 25000 МО і вищій. Два невеликі дослідження підтвердили дані про те, що дози до 10000 МО/день не асоціюються з тератогенним ефектом. Поширеність вроджених аномалій не перевищувала очікуваний рівень у групі 1203 дітей від жінок, що приймали вітамін А в першому триместрі у дозі 6000 МО/день.

У 1987 році тератологічне товариство порекомендувало споживати вітамін А в період вагітності в дозі, яка не перевищує 8000 МО/день. Одночасно виробники мультивітамінів для вагітних зменшили вміст вітаміну А в них від 8000 до 5000 МО і в багатьох замінили ретинолові ефіри на β-каротин.

У 1995 році при дослідженні 22 тисяч вагітних оцінювалось споживання вітаміну А з їжею та добавками і було встановлено, що вроджені вади у дітей формуються при материнській дозі вищій за 10000 МО.  Порівнювали поширеність вроджених аномалій в двох групах: одні вагітні приймали більше 10000 МО вітаміну А, а інші – 5000 МО. Зростання відмічалося при дозах, вищих за 10000 МО. За оцінками авторів, вагітні жінки, які споживають таку кількість вітаміну А мають ризик народити дитину з характерними для вітаміну А вродженими вадами на рівні  1-2%.

Європейська тератологічна інформаційна мережа інформує про відсутність тератологічного ефекту від добавок вітаміну А.

При дослідженні дітей з вродженими вадами серця (Балтимор-Вашингтон) опитували їхніх мам для виявлення факторів ризику. Споживання вітамінів оцінювали на підставі повідомлень жінок про харчування та вживання вітамінних добавок.  Вживання 10000 МО/день з добавок (але не з їжі) асоціювалося з  транспозицією магістральних судин. Цікавим є той факт, що високі дози вітаміну А, отримані з їжею не викликають таких ефектів.

Департамент охорони здоров’я Великобританії у 1990 році рекомендував уникати вживання печінки, особливо ягнячої на ранніх термінах вагітності, оскільки вона містить в 4-12 раз більшу дозу вітаміну А, ніж рекомендована для людини. Проте це тільки теоретичні припущення, бо всмоктування вітаміну А з печінки може бути зниженим, а якщо вагітні будуть виконувати цю рекомендацію, то може розвинутися дефіцит.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вітамін А є природним компонентом грудного молока. В регіонах з ендемічним дефіцитом вітаміну А корисним є додавання його вагітним. Рекомендована доза при лактації становить 4000 МО. Проте повідомляється, що, до прикладу, в Танзанії у жінок з ВІЛ харчові добавки вітаміну А підвищували трансмісію інфекції до плода з грудним молоком.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Дослідження з експериментальними тваринами показали, що вітамін А необхідний для нормального сперматогенезу, а порушення,  викликані дефіцитом цього вітаміну, ймовірно є зворотними.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 11.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 07.07.2015 р.
Оновлено 28.08.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!