МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

ТОКСАФЕН

Група/призначення:       

Інсектицид, хлорорганічна сполука.

Токсафен – це складна суміш з, щонайменше, 177 хлорорганічних сполук. Використання було припинено в США у 1986 році, а на міжнародному рівні – у 2004.

Альтернативні назви/синоніми:

Алтокс, камфехлор, пенфен, фенацид, фенатокс, поліхлоркамфен, токсакіл, стробан.

Діюча речовина: токсафен.
Рекомендації при вагітності: відсутня інформація.
Рекомендації при лактації:

Впливає з навколишнього середовища, залежить від дієти жінки.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Токсафен призводить до несприятливих результатів вагітностей при введенні з харчуванням гризунам. Найнижча доза, при якій виявлялись такі наслідки, становила 4 мг/кг/день.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При дослідженнях у щурів продемонстровано плацентарний трансфер міченого радіоактивним ізотопом токсафену та його метаболітів. Однак, це була мала кількість сполуки, бо основна відновлювалась з материнської жирової тканини. Введення токсафену вагітним щурам в дозах до 35 мг/кг/день затримувало осифікацію плодів на фоні материнської токсичності; це, швидше всього, ознака загальної токсичності, ніж мальформації. Аналогічне дослідження для оцінки впливу материнської токсичності на розвиток ембріону виявило, що лікування токсафеном асоціювалось з додатковими ребрами у потомства щурів. Інше дослідження у щурів, вивчаючи нервову систему серця, виявило зниження активності холінестерази при антенатальному впливі токсафену.

Репродуктивне дослідження двох послідів одного покоління щурів виявило тільки зменшення постнатального набирання ваги і жодних інших ознак порушення розвитку, асоційованих з тривалим прийомом з харчуванням з дозами до 500 ppm (частин на мільйон, parts per million). При цьому спостерігали і батьківську токсичність.

Введення токсафену вагітним мишам в дозах до 35 мг/кг/день асоціювалось з екзенцефалією (вроджена повна або часткова відсутність кісток склепіння черепа) при одному дослідженні. Інше дослідження виявило тільки додаткові ребра на фоні материнської токсичності.

Дослідження, на яке посилається одне з повідомлень, виявило «легку» тератогенну та гонадотоксичну активність у щурів, мишей, хом’яків при дозі токсафену 40, 4 та 4 мг/кг/день, відповідно.

Інформація щодо впливу на плід:

Єдиною доступною інформацією є виявлена асоціація між впливом при вагітності токсафену та інших забруднюючих речовин з риби річок США і Канади та збільшенням ваги новонароджених, імунним дефіцитом та респіраторними інфекціями дитячого віку. Проте роль токсафену невідома, якщо взагалі існує.

Застосування препарату під час вигодовування:

Токсафен виявлявся в молоці корів та грудному молоці людини в концентрації 0,1 мг/кг молочного жиру, але при такому рівні не спостерігали несприятливих наслідків. Концентрація в грудному молоці була пропорційна концентрації в жировій тканині матері.

Норвезьке дослідження 2008 року аналізувало вміст в грудному молоці людини токсафену та інших хлорорганічних сполук. Виявлено загальне зниження на 50-60% рівня за період між 1991 та 2001 роками.

Аналіз 2010 року зразків грудного молока від 10 груп китайських жінок виявив рівень токсафену вище межі визначення тільки у жінок з низьким споживанням молочних та морепродуктів.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 27.07.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 28.07.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...