СУЛЬПІРИД
Група/призначення:
Антипсихотичний препарат, атиповий, антагоніст дофамінових D2-рецепторів. Також має антидепресивну та проти блювотну дію.
Покази: шизофренія, психози.
Альтернативні назви / синоніми: еглоніл, догматил.
Діюча речовина: сульпірид.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація про застосування у людини; дані від експериментальних тварин припускають ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про застосування у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Виходячи з дуже обмеженого досвіду застосування атипових антипсихотичних препаратів при вагітності у людини, американська колегія акушерів та гінекологів не рекомендує рутинне використання їх при вагітності. Проте, при зважанні на користь для матері та ризику для плода, таке призначення може бути необхідним. Враховуючи захворювання, при яких призначається сульпірид, користь для матері, очевидно перевищує ризик для плода. Вагітність у жінок з психічними захворюваннями представляє ризик як для матері, так і для плода, вони повинні отримувати лікування до та під час вагітності згідно з рев’ю 1996 року щодо супроводу психічних захворювань.
Жінкам, які приймають атипові антидепресанти, рекомендовано призначати фолієву кислоту в дозі 4 мг/день через неадекватне споживання фолатів та ожиріння.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Введення сульпіриду інтраперитонеально вагітним щурам на останніх тижнях вагітності в дозі 5 мг/день асоціювалось з гіперпролактиемією у плодів та збільшення ваги і росту. Таке пізнє введення не типове для тератологічних досліджень, а інтрперитонеальне введення не застосовується у людини. Як і очікувалось, через спричинену ним гіперпролактинемію сульпірид асоціюється з пригніченням або порушенням овуляції та лютеїнової функції у щурів, кролів та бабуїнів.
Щуренята, які зазнали пренатального впливу на 6-18 гестаційні дні як сульпіриду (який блокує D2 дофамінові рецептори), так і рисперидону (який блокує дофамінові D2 рецептори та серотонінові 5-HT2a і 5-HT2c рецептори; антипсихотичний препарат) мали меншу вагу при народженні, ніж в контрольній групі.
Інформація щодо впливу на плід:
Відсутній досвід застосування у людини при вагітності.
У 2011 році FDA оновив інформацію в інструкціях до антипсихотичних препаратів стосовно вагітності, наголосивши на ризику неонатальних ускладнень при вживанні в ІІІ триместрі. Ці ускладнення включають наступне: екстрапірамідні знаки (аномальні м’язові мимовільні рухи) внаслідок блокади дофаміну та седації, труднощі при диханні та годуванні, збудження, тремор, аномально знижений або підвищений м’язовий тонус. FDA визначає ці симптоми як “синдром відміни”, але ці ознаки також можуть означати побічні ефекти (токсичність) від залишкового впливу препарату. Ці ускладнення можуть зникати спонтанно або вимагати додаткової стаціонарної допомоги.
Створено національні реєстри щодо вживання антипсихотичних препаратів при вагітності: в США – на базі Массачусетського загального госпіталю (National Pregnancy Registry for Atypical Antipsychotics, http://www.womensmentalhealth.org/pregnancyregistry/) та Австралії (http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00686946).
Також див. статтю Антипсихотичні препарати.
Застосування препарату під час вигодовування:
У щурів в період лактації сульпірид стимулює продукцію грудного молока. В деяких країнах сульпірид призначають для стимуляції лактації через властивість спричиняти гіперпролактинемію. Група дослідників повідомляє про 36 жінок з порушеною лактацією, які отримували сульпірид або плацебо; сульпірид підвищив продукцію молока. Інша група, однак, повідомила, що таке підвищення лактації обмежується раннім післяпологовим періодом, а після 90 днів лактація не підвищувалась, не дивлячись на гіперпролактинемію.
Дослідження у 6 невагітних менструюючих жінок виявило неефективність сульпіриду у виробленні молока, подібно як при лактації.
Американська академія медицини грудного вигодовування не рекомендує призначення стимуляторів лактації через малу кількість досліджень та потенційно несприятливі наслідки.
Сульпірид виявляється в грудному молоці. Відсутня інформація про концентрацію в сироватці новонародженого.
У дослідженні в групі 38 дітей не повідомляється про побічні наслідки.
Американська академія педіатрії класифікує атипові антидепресанти як препарати, дія яких на немовля невідома, але викликає занепокоєння.
Виходячи з дуже обмеженого досвіду застосування атипових антипсихотичних препаратів при лактації у людини, американська колегія акушерів та гінекологів не рекомендує рутинне використання їх при лактації.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Сульпірид порушує овуляцію у жінок і знижує відповідь гонадотропін-релізинг гормону на естроген. Препарат також пригнічує ріст та продукцію стероїдів невеликих фолікулів яєчника. У вагітних жінок призначення сульпіриду асоціюється із зростанням концентрації бета-ендорфіну в плазмі, що вказує на вплив ендогенних опіоїдів. Цей ефект не спостерігали у невагітних жінок.
У чоловіків сульпірид індукував гіперпролактинемію з подальшим порушенням продукції лютеїнізуючого гормону та імпотенцією. У чоловіків гіперпролактинемія та неплідність зникали після відміни препарату. Також повідомляється про зниження базальної концентрації тестостерону, однак, продукція тестостерону у відповідь на хоріонічний гонадотропін не порушувалась і навіть зростала у чоловіків, які тривало приймали сульпірид. Клінічне значення цих знахідок невідоме.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).