МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

САЛЬМЕТЕРОЛ

Група/призначення:

Бета-адреноміметики (син. бета-адреностимулятори, бета-агоністи, для лікування бронхіальної астми. Це аналог сальбутамолу.

Альтернативні назви / синоніми: серевент.
Діюча речовина: сальметерол.
Рекомендації при вагітності:

Обмежені дані про використання у людини; ймовірно сумісний.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Згідно з одним рев’ю сальметерол є безпечним при вагітності, але інші дослідники не вважають його препаратом вибору для лікування астми при вагітності через відсутність такого досвіду. Якщо жінка успішно лікувала астму сальметеролом до запліднення, то слід продовжити таку терапію і при вагітності. Більше того, сальметерол є ефективнішим за подвійну дозу інгаляційних кортистероїдів і має переваги над теофіліном (спазмолітичний препарат) з точки зору ефективності та переносимості препарату. Після терапевтичних інгаляційних доз сальметеролу концентрація препарату в плазмі матері низька або взагалі не визначається, тому ризик для плода здається низьким або взагалі неіснуючим.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Згідно з інструкцією до препарату сальметерол не призводить до несприятливих результатів вагітностей у щурів при введенні дози, яка в 160 разів перевищувала рекомендовану для людини дозу, виходячи з площі поверхні тіла. При дозах фертильність не порушувалась у щурів. В одного виду кролів розщілина піднебіння та скелетні аномалії асоціювались з рівнем препарату в плазмі, який в 12 разів перевищував концентрацію в людини. Такі ефекти не спостерігали у менш чутливих штамів кролів при дозах, які у 1600 разів перевищували рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Невідомо, чи сальметерол проникає до плаценти та плода. Хоча молекулярна вага такий трансфер припускає, однак, після терапевтичної інгаляційної дози концентрація в плазмі  дуже низька або взагалі не визначається.

Когортне дослідження 1998 року описує результати вагітностей, повідомляє про результати вагітностей жінок, які отримали рецепти від лікарів загальної практики в Англії на 1 та більше препаратів з 34, які нещодавно з’явились на ринку.  Інформацію отримували шляхом опитування лікарів через 1 місяць після очікуваних пологів. Вважається, що при 831 вагітності (78%) нові препарати приймались в І триместрі. Вроджені вади діагностовано при 14 (2,5%) з 554 вагітностей (10 пар близнюків). Крім того, 2 випадки вроджених вад виявили у 2 абортованих плодів, хоча не всі абортовані плоди були досліджені. Сальметерол приймався в І триместрі при 65 вагітностях. Результати цих вагітностей були наступними: 7 спонтанних абортів, 2 ектопічні вагітності, 4 медичні аборти, 5 невідомих результатів, 47 народжень (3 передчасні пологи). В одного доношеного новонародженого діагностували  синдром Аарского*, який успадковується Х-зчеплено рецесивно.

*Синдром Аарского-Скотта (Aarskog-Scott syndrome) – лицеві дизморфії (гіпертелоризм, птоз, маленький ніс, довгий фільтр, гіпоплазія середньої частини обличчя), брахидактилія, кинодактилія V пальця, синдактилія кистей, шалеподібна калитка, крипторхізм .

У 2002 році тератологічна інформаційна служба повідомляє, що частота вроджених вад не була істотно підвищеною серед 126 дітей, матері яких приймали сальметерол, причому в 90% – в І триместрі.

Застосування препарату під час вигодовування: 

Відсутня інформація. Молекулярна вага препарату припускає проникнення його до грудного молока, але після терапевтичної інгаляційної дози концентрація в плазмі  дуже низька або взагалі не визначається. Тому малоймовірним здається виявлення клінічно значимої кількості препарату в молоці.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Згідно з інструкцією до препарату не спостерігали порушення фертильності у щурів при пероральних дозах, які у 160 разів перевищують рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
  3. Сайт “MotherToBaby a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 04.04.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 16.04.2016 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати


Наша подяка
 
Представляємо


Всього статей

1199

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information