МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

РЕВМАТОЇДНИЙ АРТРИТ ТА ВАГІТНІСТЬ

Ревматоїдний артрит (РА) належить до групи системних запальних захворювань сполучної тканини аутоімунного характеру. Ураження периферичних суглобів розвивається симетрично з низкою великих ускладнень. Частота – 1-2% серед населення, тобто кожна сота людина.

Жінкам з РА, які приймають підтримуючу терапію, необхідно проконсультуватися з лікарем при плануванні вагітності для підбору лікування з найменшою шкодою для плоду.

Синонім: ревматоїдний артрит.
РА під час вагітності (короткий висновок):

Неможливо передбачити перебіг РА при вагітності. Деякі препарати, такі як метотрексат (цитостатичний, антиревматичний препарат)  та циклофосфамід (антинеопластичний препарат) асоціюються з підвищеним ризиком вроджених вад розвитку. А не стероїдні протизапальні препарати (ібупрофен, напроксен) асоціюються з несприятливими результатами при прийомі на пізніх термінах вагітності. Також для лікування РА призначаються кортикостероїди (преднізолон, преднізон, метилпреднізолон), як асоціюються з ризиком орофаціальних розщілин.

Інформація щодо впливу на плід:

І триместр.

Однією з перших ознак вагітності є втома, яка при РА, для якого вона також характерна, може посилюватися. В іншому вагітність незначно впливає на перебіг РА в І триместрі. Дуже добре, якщо РА неактивний в І триместрі – ймовірно така клініка залишиться і надалі протягом вагітності (згідно з висновком дослідження 2008 року в Нідерландах). Якщо РА активний в І триместрі, то є можливість покращення стану на пізніших термінах вагітності.

ІІ триместр.

Згідно з дослідженням Філадельфійського університету (США) у 70% жінок з РА спостерігається покращення стану на початку ІІ триместру та ще протягом перших 6 тижнів після пологів. Також зменшується втома.

Існує кілька теорій покращення перебігу хвороби при вагітності, включно зі зростанням рівнів протизапальних цитокінів та гормональними змінами, які виникають при вагітності.

Точно не відомо, чому в деяких жінок перебіг РА покращується, а в інших, навпаки, погіршується. Але новіші дослідження в Нідерландах продемонстрували, що  покращення, більш ймовірно, наступає у жінок з негативними ревматоїдним фактором та антитілами до циклічних цитрулінових пептидів. Дослідження також припускають певну роль генетичного внеску батька: чим менше дитина генетично схожа на маму, тим легший перебіг хвороби.

ІІІ триместр.

Якщо РА з початку вагітності м’яко протікав або перебіг покращився в  ІІ триместрі, то слід очікувати такого ж і в ІІІ триместрі. Щоправда, може наростати втома ближче до пологів.

Пологи.

РА незначно підвищує ризик передчасних пологів, але не зменшення ваги новонароджених – згідно дослідження 2006-го року вчених з університету в Сіетлі, США.

При РА більша ймовірність призначення пологів шляхом кесаревого розтину – при залученні в запальний процес кульшових суглобів.

Якщо жінка приймала кортикостероїди протягом 2-3 тижнів при вагітності, то  в пологах їй призначають стресову дозу цих препаратів і будуть моніторувати дитину після народження щодо вироблення нею власних кортикостероїдів.

Інфекція можлива після будь-яких пологів. Жінки з РА приймають імуносупресанти, тому в них це зустрічається частіше, що треба брати до уваги.

Післяпологовий період.

Якщо хвороба м’яко протікала в період вагітності, є ризик загострення після пологів.

Згідно з даними дослідження 2008 року в Нідерландах у 39% жінок з РА спострегіається, принаймні, один випадок помірного загострення РА після пологів.

РА під час вигодовування:

Деякі препарати несумісні з грудним вигодовуванням, як наприклад, метотрексат. При бажанні годувати дитину слід виходити зі стану матері та потреби в конкретних препаратах і їх безпечності для новонародженого.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

РА не впливає на фертильність та не збільшує терміну настання вагітності. Деякі дослідження продемонстрували, що жінки з РА мають менше дітей в порівнянні зі здоровими, що може свідчити швидше про свідомий вибір обмеження розміру сім’ї, ніж про неможливість завагітніти або доносити дитину. Це підтверджують і результати дослідження Каліфорнійського університету: при виявленні РА до народження першої дитини в сім’ї народжується менше дітей.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Dunkin MA. Rheumatoid Arthritis and Pregnancy. It helps to know what to expect during your pregnancy. Arthritis Foundation site (http://www.arthritis.org/living-with-arthritis/life-stages/pregnancy-family/pregnancy-and-rheumatoid-arthritis.php. [Accessed on June 12, 2016].

 

Адаптовано 12.06.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 16.06.2016 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати


Наша подяка
 
Представляємо
Всього статей

1173

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information