МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ПРОПОЛІС

Група/призначення:

Засоби для лікування ран та виразкових уражень. Прополіс або бджолиний клей – смолиста клейка речовина, яку збирають медоносні бджоли з бруньок різних рослин. Первинно застосовувався місцево, може спричиняти контактний дерматит, особливо в осіб, чутливих до перуанського бальзаму*. Крім місцевого застосування прополіс вживають в якості харчової добавки та як смолу для струнних інструментів, в засобах для полоскання рота та зубних пастах.

Хоча склад широко варіює в залежності від джерела походження, згідно з одним повідомленням прополіс, зазвичай, містить 50% смоли (часто з тополі) та овочевого бальзаму, 30% воску, 10% ефірних та ароматичних олій, 5% пилку, 5% інших речовин. Деякі складові прополісу мають місцеву протимікробну чи протигрибкову активність.

Рандомізоване контрольоване дослідження в групі 9 чоловіків та жінок з рекурентним генітальним герпесом виявило, що місцеве застосування мазі з прополісу лікувало ураження швидше за ацикловір чи мазь із плацебо. Ряд ефірів кофеїнової кислоти, які містяться в прополісі, мають антиоксидантні та протипухлинні ефекти.

*Перуанський бальзам – смола, яку виділяють з кори бальзамного дерева (Myroxylon balsamum, Balsum Tree), яке росте в тропіках Америки. Бальзам містить цінамеїн, летючу олію, яка в основному складається з цінамату; також бальзам містить коричну кислоту, цинаміл цинамат, бензилбензоат, ванілін, ефіри смоли. Перуанський бальзам використовується як харчовий барвник, косметичний аромат, клей для препаратів для мікроскопії. Цей бальзам має легкі антисептичні властивості і застосовується як місцевий протектант, рубефацієнт, місцевий протипаразитарний препарат. Входить як в’яжучий компонент до складу деяких ректальних супозиторій від геморою.

Альтернативні назви / синоніми:

Настоянка прополісу, перуанський бальзам.

Діюча речовина:  

Прополіс зі своїми компонентами.

Рекомендації при вагітності:

З обережністю при алергічному анамнезі на бджолині продукти.

Рекомендації при лактації:

З обережністю при алергічному анамнезі на бджолині продукти.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Відсутня інформація про застосування при вагітності у людини. Не рекомендується використовувати при родинному анамнезі алергічних реакцій до бджолиних продуктів.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

В курячих ембріонів комбінований водний та спиртовий екстракт прополісу, отриманого восени в південній Бразилії пригнічував ангіогенез та васкулогенез в мембранах хоріоалантоїсу та жовткового мішка в залежності від дози. На фоні найвищих тестованих доз 450 мг/кг відзначали пригнічення розвитку жовткових судин (66,5%) та судин хоріоалантоїсу (82,3%). Оцінка впливу цього ж екстракту прополісу in vitro на вену пуповини людини виявила зниження життєздатності клітин, їх проліферації, міграції, тубулогенезу ендотеліальних клітин. Клінічне значення цих даних невідоме. У щурів з індукованим стрептозооцином діабетом пероральне введення 300 мг/кг/день прополісу протягом 4 тижнів зменшувало несприятливі ефекти діабету для результатів вагітностей.

Інформація щодо впливу на плід:

Відсутній досвід застосування.

Відсутня інформація про використання прополісу при вагітності у людини. Один коментатор зазначає, що прополіс не слід використовувати при вагітності у випадку ускладненого алергічного анамнезу в родині (не бджолині продукти). Обґрунтованість цього твердження невідома, хоча багато джерел зазначають, що особи з алергією до бджіл повинні уникати використання бджолиних продуктів.

Застосування препарату під час вигодовування:

Екстракт червоного бразильського прополісу підвищує продукцію молока в овець, якщо його призначали за 3 тижні до окоту.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Повідомляється про введення прополісу в дозі 50 мг/кг/день самцям кролів протягом 12 місяців (шлях введення невідомий). Таке лікування збільшувало прийом їжі, вагу тіла, рівень тестостерону в плазмі, вагу яєчок та придатків. Також збільшувався об’єм сім’яної рідини, рухливість сперматозоїдів, кількість нормальних сперматозоїдів, рівень фруктози. Призначення цієї дози перорально щурам протягом 70 днів призводило до аналогічного ефекту щодо рівня тестостерону, ваги статевих органів, покращення показників сперми. У дослідженні у кролів лікування прополісом послаблювало несприятливий вплив від лікування органотиновими сполуками, а у щурів – від лікування хлоридом алюмінію. Пероральна доза 200 мг/кг/день протягом 3 тижнів у щурів підвищувала рівень тестостерону і знижувала токсичний вплив на яєчка доксорубіцину. Пероральні дози 100 мг/кг/день протягом 15 днів у щурів послаблювали тестикулярну токсичність метотрексату. Повідомлення 2012 року використало зелений бразильський прополіс і також повідомило про підвищення продукції сперми після лікування протягом 56 днів. Серед жінок з мінімальним або легким ендометріозом прийом таблетованого прополісу в дозі 500 мг двічі на день призводив до рівня настання вагітності 60% в порівнянні з групою, яка приймала плацебо – 20%. Хризин, компонент прополісу, пригнічував проліферацію клітин ендометріоїдної тканини in vitro.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 03.11.2019 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 04.11.2019 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!