МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей
УКРАЇНСЬКІ ДІТИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ ПОТРЕБУЮТЬ ДОПОМОГИ!

ОНДАСЕТРОН

Група/призначення:

Антиеметичний засіб. Селективний антагоніст 5-НТ3 серотонінових рецепторів.

Призначається для лікування нудоти та блювоти, спричиненої хіміотерапією. Також призначається при вагітності для лікування токсикозу.

Альтернативні назви / синоніми: зофран.
Діюча речовина: ондасетрон.
Рекомендації при вагітності:

Відсутні дані про застосування у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Ондасетрон, зазвичай, призначається в період органогенезу, коли спостерігається пік проявів токсикозу вагітних. Як дані від експериментальних тварин, так і обмежені дані про застосування у людини припускають низький ризик для плоду. Одне дослідження випадок-контроль асоціювало вживання ондасетрону при вагітності з підвищеним ризиком розщілини піднебіння. Два різні дослідження припустили зростання частоти вроджених вад серця.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Згідно з інструкцією до препарату та повідомлень про результати досліджень в Японії препарат не призводить до порушення розвитку та токсичності у щурів при материнських дозах до 30 мг/кг/день. У кролів доза до 10 мг/кг/день в період органогенезу призводила до затримки розвитку та оссифікації.

Дози до 15 мг/кг/день не порушували фертильності у самок та самців щурів. Для порівняння – рекомендована доза для людини становить 0,45 мг/кг.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Продемонстровано  плацентарний трансфер ондасетрону в І триместрі.

Повідомляється про 21-річну першовагітну з важкими проявами токсикозу, яка безуспішно лікувалась протягом 4 тижнів, починаючи з 6 тижня наступними препаратами: метоклопрамідом 10 мг внутрішньовенно тричі на день (стимулятор перистальтики), дименгідринатом ректально 100 мг двічі на день та внутрішньовенно (антигістамінний препарат). Стан плода та матері було визнано загрозливим і, починаючи з 11 тижня, призначено ондасетрон внутрішньовенно 8 мг тричі на день на 14 днів. На другий день терапії спостерігали значне покращення стану вагітної. Жінка народила здорову дівчинку вагою 3,2 кг.

Інше повідомлення інформує про 22-річну вагітну з нефротичним синдромом. Лікування ондасетроном розпочали на 30 тижні – 8 мг внутрішньовенно тричі на день протягом одного дня, далі –   перорально до 33 тижня (доза не зазначена). Народилась здорова дитина шляхом планового кесаревого розтину вагою 2,05 кг.

Повідомляється про дослідження з охопленням 30 пацієнток з важким токсикозом. Половина жінок приймала ондасетрон, а половина – прометазин (антигістамінний препарат, антиеметик). Не виявлено значимої різниці в двох групах.

У 2004 році повідомили про випадок кишкової непрохідності у вагітної після прийому ондасетрону протягом 3 місяців при вагітності. Після припинення прийому препарату та зникнення непрохідності народилась здорова дитина у віці 41 тижня. Кишкова непрохідність вважається побічним ефектом ондасетрону також згідно з іншими повідомленнями.

У 2008 році повідомили про транзиторні екстрапірамідні порушення у недоношеного немовляти, чия мама приймала циталопрам (антидепресант, інгібітор зворотного захоплення серотоніну) та ондасетрон на пізніх термінах вагітності. Такий побічний ефект пояснюється впливом 2 препаратів.

Повідомляється про немовля з різними  вродженими вадами, чия мама приймала ондасетрон з перервами в І та ІІ триместрах, а також внутрішньовенно високі дози флуконазолу в І триместрі (протигрибковий засіб для системного застосування).

Рандомізоване подвійне сліпе дослідження порівнювало внутрішньовенне введення ондасетрону 10 мг (N=15) та прометазину 50 мг (N=15) для лікування токсикозу. Середній гестаційний вік на момент початку лікування в обох групах становив 11,0 та 10,2 тижнів, відповідно. Не виявлено різниці між групами щодо тривалості госпіталізації, рівня нудоти, втрати ваги. Єдиним побічним ефектом була седація у 8 жінок в групі прометазину і не спостерігалось жодних ефектів в групі ондасетрону.

Повідомляється про внутрішньовенне введення ондасетрону в дозі 8 мг двічі на день вагітній у терміні 14 тижнів після 6 тижнів безуспішного лікування з перервами прометазином, прохлорперазином (антипсихотичний, антиеметичний препарат), метоклопрамідом (стимулятор перистальтики), внутрішньовенною гідратацією. Ондасетрон контролював блювоту, але не нудоту. Через 2 дні жінку перевели на пероральний прийом препарату в дозі 4 мг 1-2 рази на день до 33 тижня вагітності. Нудота тривала до кінця вагітності, блювота – періодично. Жінка народила здорового хлопчика вагою 2,7 кг на 39 тижні вагітності.

Повідомляється про 17 немовлят від 16 вагітностей 14 різних жінок, серед яких в 7 випадках приймався ондасетрон в І триместрі. Жодне з немовлят не мало вроджених вад. У дитини, яка зазнала впливу ондасетрону в ІІ триместрі діагностовано дефект міжшлуночкової та міжпередсердної перетинок.

Дослідження випадок-контроль від проекту щодо профілактики вроджених вад (National Birth Defects Prevention Study) не виявило асоціації між вживанням ондасетрону при вагітності та розщілиною губи з або без розщілини піднебіння, дефектами нервової трубки, гіпоспадією. Але виявлено зростання частоти ізольованої розщілини піднебіння (співвідношення шансів 2,37, 95% ДІ 1,18-4,76) на основі 11 випадків.

Дослідження в Данії (Danish Record Linkage Study)  ідентифікувало 1970 вагітностей з впливом ондасетрону, з них 1233 – в І триместрі. Не спостерігали зростання частоти спонтанних абортів, великих вроджених вад, низької ваги при народженні, малості для гестаційного віку. Не проводився аналіз щодо окремих вроджених вад розвитку, але автори відмічають, що при жодній з 1233 вагітностей з впливом ондасетрону в І триместрі не виявлено розщілини піднебіння.

Інше дослідження повідомляє про наступні результати 176 вагітностей з вживанням ондасетрону в І триместрі: 169 народжених живими, 5 спонтанних абортів,  2 медичні аборти, 6 дітей з великими вродженими вадами, з них в 3 випадках гіпоспадія. Автори не дійшли висновку про підвищення частоти вроджених вад.

Шведське дослідження (Swedish Record Linkage Study) не виявило вроджених вад серед 21 немовляти, чиї матері отримали рецепти на ондасетрон в І триместрі. В наступному повідомленні цих авторів ідентифіковано 1349 новонароджених, мами яких отримали рецепти на ондасетрон в І триместрі. Не виявлено статистично значимого зростання частоти великих вроджених вад, але повідомляється про зростання частоти вроджених вад перетинок серця (співвідношення шансів 2,05, 95% ДІ 1,19-3,28).

Данське дослідження 2013 року також повідомляє про асоціацію між виписаними рецептами на ондасетрон в І триместрі та вродженими вадами серця (співвідношення шансів 2,0, 95% ДІ 1,3-3,1).

Застосування препарату під час вигодовування:

Ондасетрон проникає до молока щурів без зареєстрованих побічних наслідків.  Відсутня інформація про використання ондасетрону при лактації у людини. Молекулярна вага препарату припускає проникнення ондасетрону до грудного молока, вплив на немовля невідомий.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Згідно з інструкцією до препарату тестування у щурів при дозах, які у 3,8 разів перевищували рекомендовану для людини внутрішньовенну дозу – 15 мг/кг/день перорально не призводило до порушень фертильності. Відсутня інформація про вплив на фертильність у людини.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
  3. Сайт “MotherToBaby – a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 30.03.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 26.04.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1331

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Представляємо