МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ОНДАСЕТРОН

Група/призначення:

Антиеметичний засіб. Селективний антагоніст 5-НТ3 серотонінових рецепторів.

Призначається для лікування нудоти та блювоти, спричиненої хіміотерапією. Також призначається при вагітності для лікування токсикозу.

Альтернативні назви / синоніми: зофран.
Діюча речовина: ондасетрон.
Рекомендації при вагітності:

Відсутні дані про застосування у людини; дані від експериментальних тварин припускають низький ризик.

Рекомендації при лактації:

Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Ондасетрон, зазвичай, призначається в період органогенезу, коли спостерігається пік проявів токсикозу вагітних. Як дані від експериментальних тварин, так і обмежені дані про застосування у людини припускають низький ризик для плоду. Одне дослідження випадок-контроль асоціювало вживання ондасетрону при вагітності з підвищеним ризиком розщілини піднебіння. Два різні дослідження припустили зростання частоти вроджених вад серця.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Згідно з інструкцією до препарату та повідомлень про результати досліджень в Японії препарат не призводить до порушення розвитку та токсичності у щурів при материнських дозах до 30 мг/кг/день. У кролів доза до 10 мг/кг/день в період органогенезу призводила до затримки розвитку та оссифікації.

Дози до 15 мг/кг/день не порушували фертильності у самок та самців щурів. Для порівняння – рекомендована доза для людини становить 0,45 мг/кг.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Продемонстровано  плацентарний трансфер ондасетрону в І триместрі.

Повідомляється про 21-річну першовагітну з важкими проявами токсикозу, яка безуспішно лікувалась протягом 4 тижнів, починаючи з 6 тижня наступними препаратами: метоклопрамідом 10 мг внутрішньовенно тричі на день (стимулятор перистальтики), дименгідринатом ректально 100 мг двічі на день та внутрішньовенно (антигістамінний препарат). Стан плода та матері було визнано загрозливим і, починаючи з 11 тижня, призначено ондасетрон внутрішньовенно 8 мг тричі на день на 14 днів. На другий день терапії спостерігали значне покращення стану вагітної. Жінка народила здорову дівчинку вагою 3,2 кг.

Інше повідомлення інформує про 22-річну вагітну з нефротичним синдромом. Лікування ондасетроном розпочали на 30 тижні – 8 мг внутрішньовенно тричі на день протягом одного дня, далі –   перорально до 33 тижня (доза не зазначена). Народилась здорова дитина шляхом планового кесаревого розтину вагою 2,05 кг.

Повідомляється про дослідження з охопленням 30 пацієнток з важким токсикозом. Половина жінок приймала ондасетрон, а половина – прометазин (антигістамінний препарат, антиеметик). Не виявлено значимої різниці в двох групах.

У 2004 році повідомили про випадок кишкової непрохідності у вагітної після прийому ондасетрону протягом 3 місяців при вагітності. Після припинення прийому препарату та зникнення непрохідності народилась здорова дитина у віці 41 тижня. Кишкова непрохідність вважається побічним ефектом ондасетрону також згідно з іншими повідомленнями.

У 2008 році повідомили про транзиторні екстрапірамідні порушення у недоношеного немовляти, чия мама приймала циталопрам (антидепресант, інгібітор зворотного захоплення серотоніну) та ондасетрон на пізніх термінах вагітності. Такий побічний ефект пояснюється впливом 2 препаратів.

Повідомляється про немовля з різними  вродженими вадами, чия мама приймала ондасетрон з перервами в І та ІІ триместрах, а також внутрішньовенно високі дози флуконазолу в І триместрі (протигрибковий засіб для системного застосування).

Рандомізоване подвійне сліпе дослідження порівнювало внутрішньовенне введення ондасетрону 10 мг (N=15) та прометазину 50 мг (N=15) для лікування токсикозу. Середній гестаційний вік на момент початку лікування в обох групах становив 11,0 та 10,2 тижнів, відповідно. Не виявлено різниці між групами щодо тривалості госпіталізації, рівня нудоти, втрати ваги. Єдиним побічним ефектом була седація у 8 жінок в групі прометазину і не спостерігалось жодних ефектів в групі ондасетрону.

Повідомляється про внутрішньовенне введення ондасетрону в дозі 8 мг двічі на день вагітній у терміні 14 тижнів після 6 тижнів безуспішного лікування з перервами прометазином, прохлорперазином (антипсихотичний, антиеметичний препарат), метоклопрамідом (стимулятор перистальтики), внутрішньовенною гідратацією. Ондасетрон контролював блювоту, але не нудоту. Через 2 дні жінку перевели на пероральний прийом препарату в дозі 4 мг 1-2 рази на день до 33 тижня вагітності. Нудота тривала до кінця вагітності, блювота – періодично. Жінка народила здорового хлопчика вагою 2,7 кг на 39 тижні вагітності.

Повідомляється про 17 немовлят від 16 вагітностей 14 різних жінок, серед яких в 7 випадках приймався ондасетрон в І триместрі. Жодне з немовлят не мало вроджених вад. У дитини, яка зазнала впливу ондасетрону в ІІ триместрі діагностовано дефект міжшлуночкової та міжпередсердної перетинок.

Дослідження випадок-контроль від проекту щодо профілактики вроджених вад (National Birth Defects Prevention Study) не виявило асоціації між вживанням ондасетрону при вагітності та розщілиною губи з або без розщілини піднебіння, дефектами нервової трубки, гіпоспадією. Але виявлено зростання частоти ізольованої розщілини піднебіння (співвідношення шансів 2,37, 95% ДІ 1,18-4,76) на основі 11 випадків.

Дослідження в Данії (Danish Record Linkage Study)  ідентифікувало 1970 вагітностей з впливом ондасетрону, з них 1233 – в І триместрі. Не спостерігали зростання частоти спонтанних абортів, великих вроджених вад, низької ваги при народженні, малості для гестаційного віку. Не проводився аналіз щодо окремих вроджених вад розвитку, але автори відмічають, що при жодній з 1233 вагітностей з впливом ондасетрону в І триместрі не виявлено розщілини піднебіння.

Інше дослідження повідомляє про наступні результати 176 вагітностей з вживанням ондасетрону в І триместрі: 169 народжених живими, 5 спонтанних абортів,  2 медичні аборти, 6 дітей з великими вродженими вадами, з них в 3 випадках гіпоспадія. Автори не дійшли висновку про підвищення частоти вроджених вад.

Шведське дослідження (Swedish Record Linkage Study) не виявило вроджених вад серед 21 немовляти, чиї матері отримали рецепти на ондасетрон в І триместрі. В наступному повідомленні цих авторів ідентифіковано 1349 новонароджених, мами яких отримали рецепти на ондасетрон в І триместрі. Не виявлено статистично значимого зростання частоти великих вроджених вад, але повідомляється про зростання частоти вроджених вад перетинок серця (співвідношення шансів 2,05, 95% ДІ 1,19-3,28).

Данське дослідження 2013 року також повідомляє про асоціацію між виписаними рецептами на ондасетрон в І триместрі та вродженими вадами серця (співвідношення шансів 2,0, 95% ДІ 1,3-3,1).

Застосування препарату під час вигодовування:

Ондасетрон проникає до молока щурів без зареєстрованих побічних наслідків.  Відсутня інформація про використання ондасетрону при лактації у людини. Молекулярна вага препарату припускає проникнення ондасетрону до грудного молока, вплив на немовля невідомий.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Згідно з інструкцією до препарату тестування у щурів при дозах, які у 3,8 разів перевищували рекомендовану для людини внутрішньовенну дозу – 15 мг/кг/день перорально не призводило до порушень фертильності. Відсутня інформація про вплив на фертильність у людини.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.
  3. Сайт “MotherToBaby – a service of the Organization of Teratology Information Specialists (OTIS)” (http://www.mothertobaby.org/).

 

Адаптовано 30.03.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 26.04.2016 р.