МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

НАТРІЮ ГЛУТАМАТ

Група/призначення:

Мононатрієва сіль глутамінової кислоти. Зареєстрований як харчова добавка E621.

Альтернативні назви/синоніми:  глутамат.
Діюча речовина: натрію глутамат.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Хоча натрію глутамат викликає несприятливі результати вагітності при введенні високих рівнів доз вагітним гризунам, призначення з харчуванням (шлях впливу на людину) не провокує репродуктивної шкоди.

Інформація щодо дослідження на тваринах:

Натрію глутамат не був тератогенним для ембріонів курчат або кролів при тестованих рівнях дози. Однак, пошкодження головного мозку спостерігалось у потомків мишей та щурів, яких лікували високими рівнями доз протягом вагітності або незабаром після народження. Пренатальний вплив на мишей проявився у вигляді поведінкових змін, включаючи гіпофагію (відмова від прийому їжі) та гіподипсію (знижене відчуття потреби у воді).

Пренатальний вплив натрію глутамату на щурів продемонстрував проблеми із навчанням, підліткове ожиріння та послаблення активності. Зниження зростання та ваги при народженні ідентифікували в деяких дослідженнях, а в одному було повідомлено про підвищення рівня жирової тканини в організмі. Дорослі щури, що лікувалися натрію глутаматом в неонатальному віці, мали понижений імунітет.

У щурів, натрію глутамат вплинув на репродуктивну функцію, понижуючи рецептори гонодотропін-рилізинг-гормону гіпофізу статево незрілих тварин та послаблюючи функцію яєчників і матки у статево зрілих тварин. Самки та самці щурів, які лікувалися натрію глутаматом в неонатальному періоді, продемонстрували зниження секреції гонадотропінів та гонадальних стероїдів, зміни у вазі яєчників та матки, зміни сексуальної поведінки. Більшість з цих досліджень залучали парентеральне введення або дуже високі болюсні* дози через зонд, що може перевантажувати нормальну ефективність метаболізму натрію глутамату у ссавців (болюс – відносно великий об’єм рідини або дози препарату, що вводиться внутрішньовенно і швидко викликає відповідну реакцію)

Дієтичне призначення може давати дуже різні ефекти. У мишей та щурів глутамат при дієтичних рівнях до 4% протягом 2 років споживання не спричиняв несприятливих репродуктивних ефектів. У щурів введення високих пероральних доз (8000 мг/кг) вагітним самкам на останніх термінах вагітності збільшувало концентрацію глутамату в плазмі матерів, але не плодів.

Неонатальні миші, мабуть, є найбільш чутливими, а примати – найбільш стійкими до викликаної натрієм глутаматом нейротоксичності, можливо через міжвидову різницю гематоенцефалічного бар’єру.

Інформація щодо впливу на плід:

Оцінка об’єднаного експертного комітету продовольчої та сільськогосподарської організації та ВООЗ з харчових добавок (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives) щодо L-глутамінової кислоти та її амонієвої, кальцієвої, мононатрієвої та калієвої солей та консенсусу Hohenheim щодо глутамату натрію не виявили доказів репродуктивної токсичності чи загальної токсичності.

Токсичний вплив на нервову систему видається пов’язаним з піковою концентрацією в плазмі, пероральні дози у людини не можуть досягнути порогового рівня дози, яка викликає нейротоксичність у гризунів, що піддавалися впливу в пренатальному періоді.

У людини високі болюсні дози (до 150 мг/кг) трошки підвищують концентрацію глутамату, і такі дози навряд чи будуть спожиті, оскільки дози, вищі за 60 мг/кг викликають нудоту. Глутамат не легко проникає через плаценту.

Застосування препарату під час вигодовування:

Зниження набирання ваги спостерігалось у потомства мишей, яким вводили глутамат підшкірно протягом вагітності. Цей ефект проявлявся як результат змін в молочних залозах матерів. На 5 тижні життя, після періоду лактацій, вага мишенят нормалізувалася.

У людини новонароджені, як очікується, не мають вищого ризику токсичного впливу натрію глутамату, аніж дорослі, тому що навіть недоношені новонароджені метаболізують глутамат аналогічно до дорослих. Хоча невелике зростання глутамату в плазмі було помічено, невеликі зміни концентрації глутамату в молоці також спостерігали.

Вплив на фертильність чоловіків та жінок:

У самців щурів, яким вводили дози натрію глутамату кількістю 250, 3000 або 6000 мг/кг протягом 30 днів через зонд, розвинулись ряд змін репродуктивного органу при двох найвищих рівнях доз, які дослідники ідентифікували як незначно токсична та високо токсична доза, відповідно. Щури, яких годували дозою 6000 мг/кг, показали пониження ваги додатків та концентрації сперми. При найвищих двох рівнях доз шкідливий вплив на яєчка включав зміну сперматогенного епітелію. Концентрація тестостерону в плазмі також істотно понижувалась при цих рівнях доз.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Перекладач – К.В. Колядко.
Адаптовано 06.05.2019 р.
Перевірено – Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 07.05.2019 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!