МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

СОМАТОТРОПНИЙ ГОРМОН

Група/призначення:

Гормон передньої долі гіпофізу. Соматотропний гормон бере участь в регуляції росту, що зумовлено його здатністю посилювати синтез білка в організмі.

Альтернативні назви / синоніми:

СТГ, соматропін, омнітроп, гормон росту, хуматроп, уротропін, соматрем, серостим, сайзем.

Діюча речовина: соматотропний гормон.
Рекомендації при вагітності:

Обмежена інформація про використання у людини, краще уникати при вагітності.

Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація про використання у людини.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Лікування соматотропіном може порушувати фертильність, про негативний вплив на вагітність не повідомляється.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При старіших експериментах у тварин використовували екстракт гіпофізу або очищений гормон росту, на фоні чого спостерігали збільшення розміру плодів та подовження вагітності у щурів. Пізніші дослідження у щурів та мишей продемонстрували подовження естрального циклу, збільшення розміру та ваги дитинчат, а також збільшення плаценти та розміру мозку.

У свиней призначення свинячого гормону росту з 24 до 40 днів сприятливо впливало на розвиток м’язів у потомства. Згідно інструкції до препарату серостим призначення рекомбінантного гормону росту людини вагітним щурам та кролям не викликало несприятливих наслідків при дозі, в 5-10 разів вищій за рекомендовану для людини, виходячи з площі поверхні тіла.

Інформація щодо впливу на плід:

Досвід застосування при вагітності у людини обмежений.

Повідомляється про успішну вагітність у жінки з пангіпопітуітаризмом, яка отримувала соматотропін протягом 3 місяців до вагітності та перші 35 днів після запліднення.

Також доступна інформація про 6 успішних вагітностей 5-ти жінок з акромегалією. Жінки отримували аналоги соматостатину перші 5 тижнів вагітності, після припинення вагітність, пологи та період лактації протікали без ускладнень.

Застосування препарату під час вигодовування:

Бичачий гормон росту використовується в рогатої худоби для підвищення продукції молока. Також повідомляється про ефективність гормону росту людини для покращення лактації як в нормальних жінок, так і з недостатністю лактації. При дослідженнях у тварин лікування гормоном росту підвищувало вміст жиру в молоці та зменшувало вміст білку. В овець виникали аналогічні зміни лактації після призначення гормону росту. Молоко, яке виділялось на фоні лікування гормоном росту, містило підвищений рівень інсуліноподібного фактору росту-1 (IGF-1). Невелика кількість IGF-1 в коров’ячому молоці, як вважається, не має впливу на людину при споживанні цього продукту.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Експериментальне лікування гормоном росту може несприятливо впливати на фертильність в домашніх та лабораторних тварин. Високі дози подовжували час настання запліднення та знижували число вагітностей у великої рогатої худоби. Самки трансгенних мишей з підвищеною експресією гормону росту продемонстрували зниження фертильності, принаймі, часткове, через зменшення парування та виживання  концептусу.

Повідомляється про використання додаткової стимуляції гормоном росту в жінок старших за 40 років, які готуються до процедури ICSI (запліднення одним сперматозоїдом), що зменшувало частоту втрати вагітностей і, таким чином, покращувало перебіг пологів та число народжених живими дітей.

У чоловіків.

Самці мишей, ліковані гормоном росту чи трансгенні миші з гіпекспресією гормону росту, продемонстрували збільшення розміру сім’яних міхурців та зниження якості сперми. Нездатність самців з надмірним рівнем гормону росту запліднити самок не цілком зрозуміла.

Невелике дослідження в групі здорових чоловіків, лікованих гормоном росту (3 тижні з підвищенням підшкірної дози 0,01, 0,02 та 0,03 мг/кг/день) або антагоністами гормону росту повідомляє, що гормон росту та його первинний медіатор, інсуліноподібний фактор росту, впливав на концентрацію гонадотропінів в сироватці. Для розуміння механізму та клінічного значення цієї знахідки потрібно проводити подальші дослідження. Повідомляється про випадки зменшення яєчок та гіпергонадотропний гіпогонадизм в 4 молодих чоловіків, яких лікували гормоном росту через знижений ріст, незалежний від гормону росту. У 2007 році повідомили про аналогічну групу з 8 хлопців з порушенням показників спермограми у 1 з 8.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org)
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0

 

Адаптовано 01.03.2017 р.
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 02.03.2017 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1443

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!