МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ЧАСНИК

Назва англійською мовою: Garlic.
Група/призначення: рослина.
Альтернативні назви / синоніми: часник городній.
Діюча речовина: 

ALLIUM sativum L. (сімейство Alliaceae). Це багаторічна цибулина, яка використовується як харчовий ароматизатор. У набагато більших дозах з давніх часів часник застосовувався в лікувальних цілях. Лікувальними частинами часнику є ціла свіжа цибулина, висушена цибулина та олія.

Часнику притаманні антибактеріальна, протигрибкова, ліпідознижувальна властивості, а також пригнічення агрегації тромбоцитів. Ця рослина може подовжити час кровотечі та згортання крові і посилити фібринолітичну активність.

Середні добові дози за лікувальними показами складають 4 г свіжого часнику, 8 мг ефірної олії та один-два свіжих зубчики часнику

Основним компонентом часника є вода, суха частка переважно це фруктоза, сполуки сірки, білок, клітковина, вільні амінокислоти. Також часник містить сапоніни, фосфор, калій, цинк, селен, вітамін А, вітамін С, кальцій, магній, натрій, залізо, марганець, вітаміни групи В. Основними хімічними складовими часнику є алліїни (алкілцистеїнсульфоксиди), зокрема безбарвна амінокислота без запаху алліїн (S-аліл-1-цистеїнсульфоксид). Ця амінокислота, яка не має фармакологічної активності, конвертується ферментом аліназою (вивільняється при розрізанні або роздавлюванні цибулини) до аліцину (діаліл-дисульфід-моно-S-оксид, також відомий як діалілтіосульфінат, відповідальний за гострий характерний запах часнику), сірковмісну летку олію. Надалі нестабільний аліцин зазнає перетворень до двох основних продуктів, діалілдисульфіду (переважна сполука у видиханні часником) і діалілтрисульфіду, а також кількох другорядних продуктів, циклоалліїну, вінілдитіїнів, аджоену (4,5,9, тритіадодека-1,6, 11-трієн 9-оксид) і метилалілтрисульфід. В залежності від способу приготування комерційні продукти з вмістом часника сильно відрізняються за вмістом аліцину, особливо олійні. В деяких випадках не було виявлено аліцину у складі продукту. Дослідження 1992 року оцінювало 18 препаратів часнику з приблизно 70 комерційно доступних в Німеччині. Було виявлено, що тільки у 5 з них у складі був присутній аліцин у кількості, еквівалентній 4 грамам свіжого часнику, що є середньодобовою ефективною дозою. Інші 13 продуктів визнали «дорогим плацебо» – через відсутність фармакологічної активності.

Рекомендації при вагітності: 

Сумісний в середній добовій дозі.

Рекомендації при лактації:  

Сумісний в середній добовій дозі.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):  

Вважається, що споживання часнику в якості харчового ароматизатора є безпечним при вагітності. Часник використовується з давніх часів, і це є настільки поширеним, що будь-який ризик для ембріона/плода є сумнівним. Деякі компоненти часнику проникають через плаценту до плода, про що свідчить виявлення запаху часнику в амніотичній рідині та диханні новонародженого. Не повідомляється про споживання вагітними препаратів з високим вмістом часнику. Оскільки стандартизація за вмістом часнику відсутня, будь-яке дослідження, яке хоче оцінити вплив препаратів мусить провести їхній хімічний аналіз. Повна відсутність інформації про результати вагітностей у тварин  та людини після використання високих доз часника не дозволяє оцінити ризик для ембріону/плода.

Одне джерело вважає, що використання часнику у великій кількості в період вагітності протипоказане через потенційний ризик індукції менструації або скорочення матки.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

В одному дослідженні щурам вводили сік корейського часнику, щоб визначити, чи захистить він від ембріотоксичності, спричиненої хлоридом метилртуті, який вводили матерям. Аналіз соку корейського часника продемонстрував, що він містить кілька типів вільних амінокислот, в тому числі (в дужках кількість амінокислот) нейтральні (N=7), сірковмісні (N=3), кислі (N=2), основні (N=2), імінокислоти (N=1), ароматичні кислоти (N=3) – загальним вмістом приблизно 55 мг/мл. Вагітним щурам вводили 20 мг хлориду метилртуті на 7-й день гестації, а надалі або 0,5 або 1,0 грам/кг соку корейського часнику або фізрозчину. Четверта група щурів не отримувала соку часнику і ртуті. Сік корейського часнику продемонстрував залежну від дози ефективність у попередженні або зменшенні токсичності органічної ртуті з точки зору збільшення маси тіла матері і плода, підвищення рівня виживання плодів, зниження рівня ртуті в органах і крові матерів і плодів. Дослідники дійшли висновку, що вплив соку корейського часнику найбільш ймовірно обумовлений тіольними групами, виявленими в кількох амінокислотах, які призвели до хелатування ртуті, що і стало захистом основних ферментативних систем матері та плода.

Інформація щодо впливу на плід:

Деякі хімічні компоненти часника ймовірно проникають через плаценту у тварин та людини. У плодів овець смакова сенсорна система розвивається між 50 та 100 днями після запліднення. Для того, щоб визначити, чи часник проникає через плаценту в овець їм вводили 6 мл єгипетської часникової олії за допомогою гаважа на приблизно 110-й день вагітності. 16 експертів зі здатністю визначати розбавлений у воді часник з’ясовували присутність запаху в алантоїсній та амніотичній рідинах, крові плодів і матерів. Зразки відбирали на 0, 50, 100 і 150 хвилинах після введення дози матері. Кожний експерт аналізував два зразки – від лікованої і не лікованої вівці. Запах часнику виявили в амніотичній рідині на 100 і 150 хвилинах, а в алантоїсній рідині, крові плоду і матері – на 50, 100, 150 хвилинах. Один дослідник повідомив про запах часника у видиху новонароджених дітей.

Дослідження 1995 року використало сенсорну панель 13 експертів для аналізу парних зразків амніотичної рідини 10 жінок. За 48 хвилин до процедури амніоцентезу в ІІ триместрі 5 жінок отримали капсули з вмістом натуральної олії часника, а 5 жінок – плацебо з вмістом лактози. Запах часнику виявили у 4 з 5 жінок які випили капсули часникової олії. Це дослідження продемонструвало плацентарний трансфер компонентів часника. Хоча не було виявлено специфічних компонентів часнику в амніотичній рідині, запах свідчить про те, що це були аліцин і принаймні один з продуктів його деградації, оскільки саме вони є відповідальними за специфічний запах рослини.

Два короткі повідомлення з Лондона інформують про те, що часник може бути корисним у попередженні прееклампсії та внутрішньоутробної затримки росту. Дослідження in vitro проводилось з додаванням зростаючих концентрацій екстракту часника до гомогенату ворсинок плаценти людини, щоб показати залежне від дози збільшення активності синтази оксиду азоту (фенмент, який виробляє оксид азоту). Оскільки як кальцій-залежна, так і кальцій-незалежна активності синтази оксиду азоту знижуються при прееклампсії та ЗВУР, дослідники припустили, що часник може бути корисним при цих захворюваннях судин. В другому дослідженні також з використанням плаценти людини було продемонстровано, що як екстракт часнику, так і оброблений хлорною кислотою екстракт часнику (без аліцину) мають активність інгібітора циклооксигенази, подібну до аспірину.

Системний огляд не виявив доказів попередження прееклампсії вживанням часнику. У 2013 році проспективне когортне дослідження оцінювало результати вагітностей з вживанням часнику. Проводилось опитування жінок щодо харчових звичок та використання добавок протягом 4-5 місяців вагітності. Вживання часнику в будь-якій кількості, низький рівень споживання (<0.4 грам/день), високий рівень споживання (>0.4 грам/день) асоціювались зі зниженням ризику передчасних пологів. Використання часнику знижувало ризик передчасних пологів, ранніх і пізніх. Також часник знижував ризик передчасного розриву мембран.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вживання часнику в період грудного вигодовування може надати специфічного запаху грудному молоку. Клінічне значення випадкового запаху здається пов’язаним лише з часом, протягом якого немовля буде прикладено до грудей, і цей ефект зникне, якщо мати часто споживає часник.

Деякі складові часнику проникають до грудного молока. Дослідження 1994 року у мишей в період лактації оцінювало вплив часнику на ферменти, що метаболізують ксенобіотики у дитинчат мишей. Самки мишей в період лактації на 14-й або 21-й день після пологів отримували 200 або 400 мг/кг подрібненого свіжого часнику, розведеного у 0,1 мл води. Було виявлено істотні зміни ферментів печінки у матерів та дитинчат, проте клінічна значимість цих знахідок не відома.

Повідомляється про 8 жінок, які годували 3-4-місячних дітей виключно грудним молоком в дослідженні 1991 року з вивчення впливу часнику на запах грудного молока та поведінку немовлят. Жодна з жінок регулярно до того не вживала часник, споживання інших сірковмісних продуктів обмежили до та протягом періоду дослідження. Крім вигодовування відбирали зразки грудного молока щогодини протягом 4 годин. Жінки отримували або плацебо, або часник (1,5 грам екстракту часнику в капсулах). 11 експертів визначали запах часнику в парних зразках – виявлено пік на 2-й годині. Також виявилось, що немовлята на грудному вигодовуванні відчувають запах часнику, бо якщо мама прийняла капсулу з екстрактом, то немовлята прикладались до грудей на довший час і смоктали більше.  Подальше дослідження підтвердило, що немовлята прикладувались до грудей надовше, ніж зазвичай, коли їхні матері починали приймати часник, але цей ефект зникав при продовженні прийому часнику.

Клінічне значення таких знахідок невідоме. Огляд  впливу різних ароматизаторів у молоці дійшов висновку про те, що наразі невідомо, чи впливають такі ароматизатори, як часник на наступний розвиток харчових звичок або готовність прийняти нову їжу після закінчення грудного вигодовування або пізніше протягом життя.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Існують суперечливі повідомлення про вплив часнику на сперматогенез. Алітрид in vitro викликав іммобілізацію сперматозоїдів у тварин і людини. Невідомо, чи це стосується чоловіків, які споживають велику кількість часнику. У щурів додавання з їжею порошку часнику (0,8 грам/100 грам у дієті з високим вмістом білка протягом 28 днів) призводило до підвищення рівня тестостерону в яєчках та екскрецію 17-кетостероїдів із сечею. Діалілсульфід, який міститься в екстракті часнику, у випадку введення щурам під наркозом призводив до  підвищення концентрації лютеїнізуючого гормону в плазмі. У щурів, які отримували дієту з вмістом до 30% сирого часнику протягом 30 днів не виявлено впливу на активність альфа-глюкозидази у придатках яєчкок або щільність сперматозоїдів, але спостерігали збільшення кількості порожніх сім’яних канальців у сім’яниках щурів, які отримували 10%, 15% або 30% часнику. Лікування часником призводило до зниження концентрації тестостерону в сироватці та яєчках. У щурів, яких годували 20% сирим часником протягом 2-4 місяців виявили зниження концентрації тестостерону та підвищення концентрації лютеїнізуючого гормону в сироватці крові. Також повідомляється про апоптоз клітин Сертолі, зародкових клітин, інтерстиціальних клітин Лейдига, міоїдних клітин. В іншому дослідженні у щурів тваринам призначали 7,5% часнику у водному або спиртовому осаді протягом 48 днів, що призводило до зниження концентрації тестостерону в сироватці з апоптичною загибеллю зародкових клітин. Щури, які отримували до 15% часнику в раціоні протягом одного місяця продемонстрували зниження концентрації тестостерону та порушення сперматогенезу. Водні екстракти часнику пригнічують вилуплення яєць комарів, проте клінічне значення такого явища не відоме.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 12th edition, 2022, Wolters Kluwer. 1461 pages. ISBN: 978-1975-1-6237-5.
  2. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
  3. Garlic Uses, Side Effects & Warnings. Інформація з бази даних “Drugs.com”.
  4. Garlic – NCBI Bookshelf (nih.gov). Інформація з бази даних “Drugs and Lactation Database (LactMed)”.

 

Адаптовано 20.02.2024 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри факультетської терапії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 20.02.2024 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!