ГАМАГЛОБУЛІНИ
Група/призначення:
Імуномоделюючий та імуностимулюючий засіб.
Гамаглобуліни/гама-глобуліни – це клас глобулінових білків плазми, що характеризуються специфічною рухливістю при електрофорезі білків крові та назва лікарського препарату, який містить протибактеріальні та противірусні антитіла, що застосовуються з лікувальною та профілактичною цілями. Найважливішими гамаглобулінами є імуноглобуліни – білки специфічного гуморального імунітету.
Гамаглобуліни – це антитіла, які призначаються терапевтично індивідам, які не виробляють їх самостійно або потребують пасивної імунізації проти захворювань. Закордонні джерела згадують препарати гаммар-IV для внутрішньовенного введення та гізентру для підшкірного. Голландські дослідники звернули увагу на тімеросал (антисептик, що використовується при виробництві вакцин в багатодозових флаконах і який містить 49,6% ртуті), що входить до складу певних гамаглобулінових препаратів, наприклад, для профілактики гепатиту А у вагітних.
Альтернативні назви/синоніми:
Гізентра, IgG, імуноглобуліни.
Діюча речовина: гамаглобуліни.
Рекомендації при вагітності: ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації: ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Дані від експериментальних тварин та обмежені від застосування у людини не припускають підвищення частоти вроджених вад.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Окремі гамаглобуліни не підвищують частоти вроджених вад у потомства лікованих при вагітності мишей, щурів, кролів.
Інформація щодо впливу на плід:
Повідомлення 1963 року інформує про самовільне переривання вагітності у 3 з 4 жінок, які отримували гамаглобулін.
Спільний перинатальний проект (the Collaborative Perinatal Project), який моніторував 50282 пари мати-дитина, не виявив асоціації між призначенням гамаглобуліну на ранніх термінах вагітності та аномаліями у потомства.
Повідомлення з Єрусалиму інформує про зміни дерматогліфіки у немовлят з антенатальним впливом гамаглобулінів, що припускає можливий, хоча і не безумовний, вплив на розвиток плода. Інше повідомлення цих же дослідників описує 2 випадки отримання матерями гамаглобуліну на ранніх термінах вагітності для профілактики гепатиту та народження дітей з стенозом дванадцятипалої кишки та параезофагеальною діафрагмальною килою. Ці випадки не дозволяють встановити причинно-наслідкового зв’язку.
Повідомляється про введення гамаглобуліну безпосередньо в черевну порожнину плода у терміні 21-22 тижня вагітності з діагностованою водянкою, викликаною парвовірусною інфекцією. Процедура призвела до зворотного розвитку асциту та перикардиту у плода через кілька днів після проведення. У терміні 38 тижнів народилась здорова дитина.
При розгляді питання щодо можливих несприятливих наслідків гамаглобулінів слід враховувати впливу самого захворювання/стану, для лікування якого вони і призначалися. Наприклад, доступні повідомлення про успішні вагітності у жінок, які отримували внутрішньовенно гамаглобулін для лікування антифосфоліпідного синдрому, інших аутоімунних захворювань, парвовірусної інфекції, пемфігоїду вагітних (субепідермальні пухирці). Також повідомляється про випадок успішного лікування вираженої анемії у плода, асоційованої з материнськими антитілами М, прямими ін’єкціями в черевну порожнину плоду 4 рази протягом вагітності, починаючи з І триместру.
Тривали дебати щодо можливого адитивного ефекту при призначенні глюкокортикоїдів разом з гамаглобулінами для лікування тромбоцитопенії у плода. Рандомізоване дослідження 54 вагітностей не виявило, щоб добові дози 1,5 мг дексаметазону та 60 мг преднізону істотно посилювали вплив на концентрацію тромбоцитів плода.
Описано успішне лікування вродженої блокади серця двома агентами – гамаглобулінами та кортикостероїдами.
Застосування препарату під час вигодовування:
Імуноглобуліни є природними компонентами грудного молока.
Внутрішньовенне введення імуноглобулінів є терапевтичним варіантом для жінок з розсіяним склерозом в період лактації.
Ретроспективне дослідження з охопленням 69 жінок з рецидивуючим розсіяним склерозом, які отримували внутрішньовенно імуноглобулін після пологів, не виявило несприятливих ефектів у немовлят на грудному вигодовуванні. Повідомляється про здорового новонародженого від жінки, яка отримувала внутрішньовенно імуноглобулін в дозі 2 г/кг протягом 3 днів кожного місяця, починаючи з 12 тижня та на 4, 9 та 13 тижнях після пологів. Немовля знаходилось на грудному вигодовуванні 3 місяці.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).